Hej Flemming.
Hvis i påtænker at bygge nyt og selv gerne vil bygge med, så tror jeg at i skal bygge et "elementtræhus" det vil absolut være det mest økonomiske og sundeste hus at bo i. Mange tror, at når man nævner træhus så vil der være meget vedligeholdelse, det vælger man selv, ud fra materialevalget.
Selv/medbyg er også lettere i træ hvis ikke man er håndværker.
Poul Erik Vittrup, Pandrup16/05-2002
Hej Mia.
Hvor på grunden skal du have dit udhus "til beboelse".? fordi jeg spørger, er at jeg tror dit udhus ligger/skal ligge for tæt på skel, da disse næsten altid er placeret i/ved skellet.
Pris på et træråhus ligger på omk. 3500-4500 kr/m².
Poul Erik Vittrup, Pandrup14/05-2002
Er det overhovedet lovligt at lave et beboelsesskur uden bad/køkken-faciliteter på 2x3m? Det er jo godt nok under 10m2, så der skal vel ikke engang laves anmeldelse til myndighederne? MT, Horsens18/07-2002
Hej
Jeg ville nok vælge grantræ, da den optager mindre fugt end fyrretræ, men må ikke bruges i kontakt med jord (heller ikke som trykimprægneret)
Iøvrigt er grantræ også god til lofter også da den holder sig meget mere lys end fyrretræ.www.orla-nautrup.dk, jebjerg02/05-2002
Hej Carsten
En byggemodning indeholder omkostninger til landinspektør, offentlige kloaknet/el/vand med stik til parcellens skel samt etablering af vej og evt. fortov.Poul Erik Vittrup, Pandrup30/04-2002
Hej
Groft vurderet vil prisen ligge på 8 - 10.000 kr. pr. kvm nøglefærdigt.www.orla-nautrup.dk, jebjerg22/04-2002
Flyttebox / FlyttecontainerFå Xtra tid, når du flytter
Jysk skruefundamentVærd at bygge på!
Lind & RisørFra Typehus til Drømme Villa
RockidanAmphiSilan NQG Facademaling