» Stil spørgsmål
Debatforum
tilbygning
Spørgsmål
Er der nogen der har et godt bud på en tømrermester/murermester, der kan bruges som assistance ved min kommende tilbygning. Jeg skal have hjælp til tegning, kloakeringsplan, murerhjælp, og lidt fif til taget.
Jeg vil gerne lave det som medbyg, dvs. gøre det meste selv, men da jeg ikke er fagmand har jeg erkendt at jeg skal have nogen at spørge til råds under hele processen.
Stig T. Larsen, Farum23/04-2001Svar
Prøv at kontakte arkitekt-byggeservice.dk.JF, Dragør18/06-2001
Træhuse fra MSH-Huse (Jeppesen)
Spørgsmål
Er der nogen der har erfaring med Jeppesen Huse? Er deres priser okay i forhold til kvalitet ect.?
Ingrid Brunebjerg, Holstebro11/04-2001Svar
Prøv at sammenlign med Dansk Koncept Huse!!!
Peter, Flensborg25/01-2002
Hjælp - NY spejderhytte ønskes!!!!
Spørgsmål
Jeg sidder med en Blå spejdergruppe med ca 100 aktive børn og unge samt et ældre Norsk bjælkehus fra ca. 1670 på ca 70 kvm incl. toilet og materiale rum. Vi vil nu gerne bygge nyt, men har ikke for mange penge og skal derfio finde en løsning på ca. 80 kvm som vi kan bygge sammen med det ekstisterende. Arbejds kræft og en del faglig viden findes i husets forældre kreds, men har du en idé til matrialer til fornuftig pris? Vi ville jo gerne blive i bygge stilen, men da pladsen nu er trang, så er vi begyndt at snakke om disse pavillioner fra kontorer, skoler osv.
Ved du hvor der står en barak vi kunne bruge eller om det er en idé at købe materilaer i f.eks. Polen, så giv en lyd.
Carsten "Hassel" Nielsen, 2630 Taastrup07/04-2001Svar
Hej Hasse
Prøv engang at se min hjemmeside www.logbuilders.dk
Jeg er overbevist om at kunne hjælpe jer.
Hvis det kan inspirere dig kan du kontakte mig på arbejde 43 48 24 93 eller privat på 45 83 05 73.
MVH
Kurt VedsmandKurt Vedsmand, 2830 Virum24/04-2001
Svar
Prøv at besøg min hjemmeside
www.logbuilders.dk
Jeg tror jeg kan hjælpe jer med en løsning.
Arb 43 48 24 93
Pri 45 83 05 73Kurt Vedsmand, 2830 Virum24/04-2001
Karnap
Spørgsmål
Jeg skal til at sætte en Karnap i ,men jeg er i tvivl om hvor meget taget skal understøttes og hvordan.
Karnappen erstatter 2 vinduer på 2,40.cm og karnappen er 2,80.cm,så hullet bliver 40 cm breddere,skal muren også understøttes
Finn Jensen, Ålborg31/03-2001Svar
Da det er et større indgreb du har planlagt, er det nok en god ide at kontakte en ingeniør.Bygmesteren, Aalborg02/04-2001
sokkel til redskabsskur
Spørgsmål
Jeg skal lave en sokkel til mit redskabsskur i trygimp. træ. _Det måler 4,5 m2 ca. Hvordan gør jeg det nemmest og godt.
hilsen "nybegynderen"
Solveig, Hvidovre29/03-2001Næste side »« Forrige side