16 mm er fint.
Den rigtige træsort til dyvler er ask.
Det er klart at der vil forekomme sprækker og rævner når konstruktionstræet er vådt.
Du kan vælge at vente med at sætte dem i eller du kan skifte dem om et år når træet er tørt.
Det gør nu ikke den store forskel. De fleste samlinger vil være løse og [link fjernet] kopbånd vil være for korte.
Endeligt er det sådan at den type gamle træsamlinger stort set kun er til pynt. De er meget svage i forhold til de fleste moderne samlingsmetoder.
Hvorfor vil du bruge vådt træ?Bent Skov, Bogense15/08-2010
Jeg bruger nyskåret træ, simpelthen fordi det nu er det jeg har. Og jeg vil meget gerne have huset op her i efteråret, så jeg har meget lidt lyst til at vente. Jeg er også lidt nervøs for, at tømmeret slår sig, hvis jeg lader det tørre.
Men hvorfor vil samlingerne blive løse? Jeg forestiller mig, at douglasen trækker sig sammen om dyvelen, så den må blive spændt rigtig godt fast. Faktisk netop måske holdt så fast, at douglasen revner. Så at skifte en dyvel lyder lidt svært. Herudover vil nogle af dyvlerne være skjult.
Og hvorfor vil de mest være til pynt? Det var bestemt ikke min hensigt. Bladsamlingerne bruges i fodremmen, hvorpå hjørnestolper og vægge hviler. Så de vil have stor vægt ovenpå.
Og endelige, hvad kan ask, som eg ikke kan?Peter, Fuglebjerg16/08-2010
du kan roligt rejse huset med bladsamlinger uden det helt store vrid, douglas er kendt for at være meget formstabilt. det træ der har slået sig ved levering vil du få bøvl med men det der er lige nu forbliver lige. vær sikker på det tømmer der ligger er pindet ordenlig op for hver m inden du får det brugt ellers får det skimmel på denne tid hvor morgen og aften der er høj [link fjernet] konstruktionen og lad den stå min 14 dage så tørrer tømmeret temmelig hurtigt. der hvor det er mest vigtigt at træet er lige, sørg for at vælge det der er skåret som heltømmer da dette er mest stabilt. kernen i douglas er 25% vand så der hvor du skal lave samlinger sørg for at du har en stor kerneandel der.
mht eg eller ask, må det være fordi ask bedere kan tåle at blive slået på plads men du kunne for den sags skyld godt have brugt douglas til dyvler også.www.nkskovservice.dk, Simmelkjær16/08-2010
Når træet svinder bliver det jo mindre. Det trækker sig sammen. Et stykke 100 mm tømmer svinder [link fjernet] 5% og ender med at være 95 mm. Hvis du laver et taphul og en tap på [link fjernet] 30 mm og træet stadig svinder 5% så vil tappen blive 28,5 mm. Og hullet, som jo sidder midt i træet vil jo nok fortsat være 30 mm.
Jeg skrev asketræ til dyvler fordi jeg mener at kunne huske at det var det man brugte i de gode gamle dage. Men ellers bøg, douglas eller en anden sej træsort.
Træsamlinger et til pynt på den måde at de som sagt ikke er særligt stærke. [link fjernet]. foreligger det ikke styrkeberegninger for den type gamle træsamlinger.
Træksamlinger i træ [link fjernet]. et hageblad kræver kun beskeden kraft at rykke fra hverandre. Det samme gælder tapsamlinger.Bent skov , Bogense16/08-2010
Tak for god besked.
Jeg håber ikke, at Bents advarsler om manglende styrke er et problem. Dyvlerne sættes lodret i bladsamlinger af vandret tømmer først og fremmest for at forhindre, at hjørnesamlingerne skrider fra hinanden. Dyvlerne bærer altså ikke noget. De vil måske også modvirke at tømmeret slår sig, men dels slår douglas sig jo åbenbart ikke så meget, og dels er der vægt ovenpå. Mon ikke det går?
Forslaget fra nkskovservice om af bruge douglas til dyvler er jo indlysende. Det løser mit mulige problem med at tømmer og dyveler arbejder forskelligt. Men så skal jeg finde nogen, der kan skære rundstokke af et par af mine nyopskårne douglasbrædder!?
Du strejfer et andet problem, som jeg har opdaget, nemlig skimmel. Det tager ingen tid, før det er skimmel på splintveddet. Nu er det pindet fint op og ligger og venter på min næste fridag i tørvejr, så det går vel, men spørgsmålet er, hvornår man kan give det olie??? Og hvornår det kan males?
Jeg har allerede købt Skovgård & Frydensbergs lærketræsolie, som også skulle være god til douglas. Men hvor tørt (altså ikke regntørt) skal træet være, før man kan give det olie? Male det kan jeg vel først til næste år?Peter, Fuglebjerg17/08-2010
Jeg har ikke arbejdet meget med tømmersamlinger, men "Lærebog for TØMRERFAGETS lærlinge" anskueliggør de fleste varianter.
At sætte lodrette dyvler i et Lige Hjørneblad ersimpelthen forkert. Normalt skal der jo osse stå en hjørne-stolpe med lidt tap oveni. Det kan ikke lade sig gøre.
Hjørnesamlinger kan udføres som Lige Hjørneblad, Dobeltskråt Hjørneblad, Hjørnekamblad og et par stykker mere.
Hjørneblade sømmes sammen.
Dyvler kan du enten dreje på en drejebænk eller høvle til i hånden. (den eneste dyvle jeg nogensinde har lavet til det formål var skam håndhøvlet)
Jeg moderere læige mit udtryk: tømmersamlinger til pynt.
Man kan ikke sige at samlingerne mangler styrke. Men at tømmer og dermed samlinger som oftest er voldsomt overdimmensioneret. Gamle tømmerkonstruktioner, som [link fjernet]. tagkonstruktionen på Århus domkirke holder jo fint efter 500 års påvirkning fra elementerne.
Men moderne såmbeslagesamlinger er langt mere effektive. Og grimmere.
Tag evt en tur til Den Gamle By i Århus og se på tømmersamlinger.Bent Skov, Bogense17/08-2010
når der nu er kommet skimmel på splintved så bør du rense de brædder af og gi dem en vandbaseret grunder m/fungicid, det kan du gøre mens træet er vådt.
mht dyvler, få smeden til at dreje en krans på fx 20mm med en skærekrave og spids fx en 1x1" med kniv ell økse og bank dem gennem kraven så har du dyvler, så får du autoimatisk også soteret dem fra der skulle have en skjult fejl ell. overgroning..
når træet er pindet op er det vigtigt at det står et sted med blæsevejr så der er godt træk igennem stakken..www.nkskovservice.dk, Simmelkjær18/08-2010
Her er hvad der står om en Icopal murfolie. Som nok ligner Trelleborgs meget.
"Udlægges normalt løst uden nogen form for fastgørelse. Strimlerne placeres
og klemmes i fugerne mellem fundament/murværk osv. Stødsamlinger og
hjørner klæbes med Icopal Butyl Fugemasse eller Butyltape."
Men du kan jo punktklæbe med kold asfalt som du finder for godt.
Glidesikring er normalt ikke et tema i etplansbyggeri.
Det fører for vidt at forklare alle mureværkets finesser. (Fordi jeg ikke kender dem :o)).
Men Skifterne skal jo være vandrette og de skal passe sammen inder. og udermur. Så derfor skal der formodentlig startes med en mørtelfuge.
Man kan osse rette overside sokkel af med cementmørtel.
Palle Mortensen, Odense15/08-2010
Jysk Kalksandstensfabrik A/S
Ib Bøgh, Store Heddinge09/08-2010
de har dem heller ikke .....p.j , roskilde10/08-2010
Trist.
Men det giver jo nye muligheder. Nemlig at finde en helt anden kulør hvor sort ville være oplagt.
Faktisk fås mursten i mange spændende farver nu om dage. Osse røde og gule faktisk:
Arne Arkitekt., Ballerup10/08-2010
jeg vil bare ha mursten som er kløvet kan man købe dem..og hvis ja så hvor...p.j, roskilde11/08-2010
har du prøvet [link fjernet] ??Byggemand, Bob11/08-2010
Synopalsten (det var de hvide) produceres ikke mere, kalksandsten (mere grålige) produceres heller ikke mere, hverken i glat eller kløvet overflade.
nn, nn13/08-2010
Hej
Jeg ligger inde med 3900 synopalsten!! Har købt et hus hvor de står stablet i kasser i kælderen. De er fra Hedehus som nu er lukketLars, Karlslunde22/08-2010
hej lars har du sten ????p,j, r24/08-2010
Det er skaller jeg har. lars, Karlslunde24/08-2010
dem snupper jeg larsp.j, r25/08-2010
Kan du skrive en mail adresse, så jeg kan kontakte dig??lars, Karlslunde25/08-2010
hej lars .. mail adresse... meretepalmelund@mail.dk hilsen per.p.j, r27/08-2010
Her Per, har prøvet at skrive på mailen tidligere, men ingen svar.Lars, Karlslunde01/09-2010
Det er vel lidt et definitionsspørgsmål ?
Som jeg forstår dit spørgsmål, så har du en "terrassedør" i din tilbygning, som er i niveau.
Men er det en terrassedør eller er det en almindelig indgangsdør ?
Prøv at tage en stille og rolig snak med bygningsmyndigheden i kommunen.
Ellers skulle det vel være muligt over 4-5 meter at udligne en højde på 0,25 meter og dermed overholde bygningsreglementets krav.Henrik, nn,nn08/08-2010
Det skal være en meget skart kommunal embedsmand der lægger mærked til den lille detalje.
(Men principiel er det jo dit ansvar at adgangsforholdende er i overensstemmelse med bygningsreglementets krav).
Hvis du ikke umidelbart har brug for den type adgang ville jeg "glemme" den i første omgang.Gert larsen, Søndersø08/08-2010
Søg blot dispensation ifm. byggeansøgningen.T, Assens09/08-2010
Der er ingen krav.br, 1011/08-2010
Tak for jeres indspark. Jeg må se hvad de siger i teknisk forvaltning, hvis de opdager min glemsomhed.
Min dør i tilbygningen er en reel terassedør, men såvidt jeg kan læse mig frem til gælder samme regler for den, som for en hoveddør.
Og jo br, der er skam rigeligt med krav til niveaufri adgang. Det stod bare ikke helt klart for mig hvilke der galdt for tilbygninger som min :)Jakob, Kbh11/08-2010
Flyttebox / FlyttecontainerFå Xtra tid, når du flytter
Jysk skruefundamentVærd at bygge på!
Lind & RisørFra Typehus til Drømme Villa
RockidanAmphiSilan NQG Facademaling