De har stoppet produktionen for nylig men spørg hos Stark kalk & Mørtel
De kan have noget ståendet, homas04/01-2009
Du kunne jo prøve at kontakte dem her, msåke de stadig har et restlager
Xella Danmark A/S
Sønderskovvej 11
DK-8721 Daugaard
Tlf: (+45) 75 89 50 66
Fax: (+45) 75 89 60 30
Mail: xella-danmark@xella.com
bb, horsens04/01-2009
det mest sikre svar får du ved at ringe til kommunents, esb03/01-2009
Hvis du har travlt kan du starte her;
www.ois.dk Register Joe, Kap Det Gode Håb03/01-2009
Jeg ved ikke hvor de lodrette på 1,2 kommer fra.
For det er sådan at der ikke længere er nogle krav til gelændere og rækværker sålænge det er indendørs i bolig.
I må gerne lave en trappe helt uden gelænder.
Klavs K, Nykøbing M16/12-2008
Sludder klaus...
Link til bygningsreglementets krav til værn/trapper:
www.ebst.dk
Der er altså lovkrav om personsikring med værn. I højre kolonne er en vejledende tekst der beskriver udfaldskravene til en given konstruktion.
Der står bl.a. at børn ikke skal kunne bruge værnet som klatreredskab, og derfor er vandrette balystre ikke at anbefale.M.Thomsen, Horsens16/12-2008
Nu bare ikke så hovski-snovski Thomsen.
Det du henviser til er Bygningers indretning
Pkt. 3.2 Adgangsforhold/tilgængelighed,
Boligens indretning er Pkt. 3.3
Og ydermere, hvis du læser boligmagasiner vil du se at trapper uden gelænder osv. ofte ses.
(Jeg vil tro at når man er trimlet ned af en sådan trappe et par gange så monterer man nok noget gelænder, men noget krav er det ikke)Klavs K, Nykøbing16/12-2008
Uden at jeg som spørger vil gøre mig klog på det - så har jeg et hus til salg uden gelænder og det har givet en K3 i tilstandsrapporten. Selvom det frie fald er under 2 m.
Så måske ikke et krav - men dog en mangel iflg. tilstandsrapporten :-/
Har talt med kommunen og de henviser også til at det ikke må bruges som klatre stativ for børn - og at vandrette derfor ikke er specielt gode - men at de ikke kan stille direkte krav iflg. bygningsrelementet i private hjem.
Christina, Aalborg16/12-2008
Jeg forstår dog reglementet således at det der evt. måtte stå under "krav for boliger" i hvert kapitel enten er lempelser eller skærpede krav ift. forudgående afsnits krav;altså tilføjelser til forudgående afsnits krav.
Såfremt "bygningers indretning" ikke omfatter boliger har du ret Klaus.
Og jævnfør Christina''s indlæg med komunehenvendelsen, så tyder det derpå...
M.Thomsen, Horsens16/12-2008
Så foreslår jeg dig Christina at du beder den byggesagkyndige præcis at pege på det punkt i Bygningsreglementet som berettiger til en K3-er for et manglende gelænder.
Og det kan han/hun ikke.
(Om der måske kan gælde anden lovgivning, f.eks. arbejdsmiljølovgivning, tvivler jeg på, men så må den samme byggesagkyndige dokumenteret det, nemlig)
Og hvis du lige finder ud af den sag i en ruf, Christina, og kommer her tilbage med et svar :o)Klavs K, Nykøbing16/12-2008
Der stilles ikke særlige krav til interne trapper i den enkelte bolig. Af hensyn til komforten anbefales dog, at interne trapper har en bredde på mindst 0,8 m og en fri højde på mindst 2,1 m. Hemsetrapper og lignende trapper med begrænset trafik, kan dog være smallere.
Se også kap. 3.2.3 om værn og afskærmning ved trapper.
Se hele teksten her:
www.ebst.dk
Den indbyrdes afstand mellem alle typer af balustre, herunder lodrette og vandrette, skal være udformet, så de ikke giver anledning til personskader.
Der skal i særlig grad tages hensyn til, at børn ikke kan klatre på dem eller komme i klemme mellem dem.
Michael, Thisted16/12-2008
Første afsnit : Godkendt, bortset fra at jeg ved hvor du har den anbefaling fra, oog selv om jeg er enig i den. (Så vidt jeg husker var der i gamle dage krav i bygningsreglementet om disse ting, bla. husker jeg kravet om en frihøjde på 200 centimeter)
Men kap. 3.2.3 gælder kun fælles adgangsveje, og altså ikke inde i boligen.
Og et manglende gelænder, som i spørgerens tilfælde, kan aldrig berettige til en K3.Klavs K, Nykøbing17/12-2008
Fælles adgangsveje er også gældende inde i boligen de steder hvor der opbæres krav til at de skal opfyldes.
Som jeg har forstået det efterspørges "lovkrav" til balustreafstand ved rækværk.
"normal" gelænderhøjde vi kører efter i vores firma til private er 900 mm. (til overkant håndliste) - max. balustreafstand C - C 120 mm.
Michael, thisted17/12-2008
Det er en god politik at lave tingene så de fungerer mest hensigtsmæssigt. Der er vi nok alle enige.
Debatten drejer sig lige præcist om kravene til fælles adgangsveje (pkt. 3.2 i BR-08)også gælder inde i private boliger(Pkt. 3.3 boliger). Altså om pkt. 3.3 s u p p l e r e r 3.2 eller om 3.3 er en s e p e r a t regel kun for boliger. Jeg tror det første, men Christinas forespørgsel hos kommunen tyder på det andet.
Uanset hvad, så er det fornuftigt at de også gælder inde i private boliger. M.Thomsen, Horsens17/12-2008
Tråden her er ved at blive lidt lang, men jeg syntes lige der skal tilføjes:
Ingen har ret, alle har ret!
BR-08 bygger på funktionskrav, med visse undtagelser! Primært tilgængeligheds-
krav, som nøje er præciseret i BR-08. Der er idag, og var heller ikke i BRS-98
nogen som helst krav til interne boligtrapper. (Jeg ved godt, der tidligere var
et minimums-frihøjdekrav på 2 mtr, og krav om værn etc.)
Det er ikke muligt for lægfolk, at tolke bygningsreglementet, og mange bygge-
sagsbehandlere ved kommunerne, kan sgu´heller ikke. Jeg oplever sågar at arkitekter går forkert i tolkningen. Og håndværkerne har da også problemer.
Nu er alt, igen, lagt sammmen i ét reglement. Det skete jo også i 1995, med BR-95, og hva´skete der? Vi fik BRS-98. Jeg tror det samme vil ské igen.
SBI-216 gi´r da visse eksempler me..n.
Er jeg forkert på den?
bb, horsens17/12-2008
Nej jeg syntes ikke du er forkert på den. Jeg er helt enig i din konklusion, og os der arbeder med trapper til daglig har også svært ved og rådgive 100 %Michael, Thisted17/12-2008
Tak Michael, det er rart ikke at være alene i verden! bb, horsens17/12-2008
Du kan bruge Leca-blokke med "indlagt Flamingo".
Om det er nok til at opfylde varmeisoleringskravene vides ikke. Det kommer an på hvor høj rumtemperaturen skal være.
www.maxit.dk Per Sørensen, Hedensted09/12-2008
Hej Flemming.
Ja det gør der. Gå ind på www.wienerberger.dk og se under Porotherm teglblokke. Disse blokke er en slags mangehulssten som er meget simpelt at bygge med. Blokkene skal pudses udvendigt og indvendigt. Det gode ved disse blokke er at der ikke er et egentligt isoleringsmateriale inde i en hulvæg, for blokken er massiv,- hvilket giver nogle helt fantastiske indeklima-forhold.
Hilsen Arkitekten Henrik Niels
arkitekthjaelp@ofir.dk
Arkitekt, ,.09/12-2008
Spærene og bjælkelaget mellem stueplan og 1.sal bestemmer jo ret præcist etagehøjderne. M.Thomsen, Horsens04/12-2008
Det er ikke sådan lige at løfte et bjælkelag, men I kan fjerne profilbrædderne og isoleringen og lave "synlige bjælker"
Hvis du også fjerner gulvspånpladerne kan du se helt til kip.Søren S, Skanderborg04/12-2008
Flyttebox / FlyttecontainerFå Xtra tid, når du flytter
Jysk skruefundamentVærd at bygge på!
Lind & RisørFra Typehus til Drømme Villa
RockidanAmphiSilan NQG Facademaling