Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Vandledning

Spørgsmål

Jeg skal til at trække en vandledning inde i en gipsvæg og er kommet i tvivl om det er lovligt at lave en overgang fra jernrør til plastrør inde i væggen.MPB, Egå06/02-2008
Svar

Det er forbudt at lave skjulte samlinger.Peter Haslebo, Frederiksberg06/02-2008

Svar

Jo men er alt vandrørsarbejde ikke skjult?MPB, Egå06/02-2008

Svar

Kan du lave det tilgængeligt med en lille fiks låge eller lignende, som hpox måske endda har en fiks udsmykningsidé til, så er alt da i sin skønneste orden. Få det lige konfirmeret af din VVS-er.

God fornøjelseG. Gearløs, Billund06/02-2008

Svar

I gamle dag var det tilladt at lave skjulte samlinger - men det var dengang. Idag må du ikke lave den samling som du spørger om - uden at lave en form for adgang til samlingen. Altså INGEN SKJULTE SAMLINGER..

Det arbejde du udføre er heller ikke GDS arbejde og skal derfor udføres af din aut. vvs.

Privatister må ikke udføre arbejde indeholdende brugsvand.

Du må gerne arbejde på dit eget centralvarme anlæg.Peter Haslebo, Frederiksberg07/02-2008

Svar

Jeg skal også have monteret en udendørsvandhane. Hvad gør man ved "knækket" der vil komme der hvor vandrøret går ud gennem muren?MPB, Egå13/02-2008

Garage i skel

Spørgsmål

Må man bygge garage i skel eller må man bygge carport i skel. Det er med rejsning.Anne, Slagelse04/02-2008
Svar

Hej Anne.

Ja, men du må ikke bygge højere end 2,5 meter og 12 meter i længden. Højst 50 m2..

Dette gælder kun såfremt at ikke andet er fastlagt i lokalplan. I sommerhus områder er der andre regler.


Mvh. Arkitekten

arkitekthjaelp@ofir.dk


Arkitekten, Danmark04/02-2008

Svar

Husk at tagrenden ikke må være ind over skel.
mesterjacob@dlgtele.dkJacob, Klippinge28/02-2008

Limtræ - stål

Spørgsmål

Vores carport, som er under samme tag, som boligen, er åben til to sider. Derfor skal der brges to overliggere, som spærene kan ligge af på.
Et slag på tasken! Hvad er billigst: En limtræsbjælke eller en stålbjælke, som kan bære det samme?Michael Koustrup, Karrebæk04/02-2008
Svar

Hej Michael

Det er vælg et spørgsmål om hvad der klær huset bedst. Det er ikke mange basører der er forskel på stål og træ. men jeg tror at stål er dyrest
MVH Bygningskonstruktør
Tommy Poulsen
k.a.t.a@mail1.stofanet.dk Tommy Poulsen, 4700 Næstved04/02-2008

priser på tegninger

Spørgsmål

Hejsa
er der nogen der har eksempler på priser vedr. tegninger til nybyggerei? Skal bygge nyt hus ca. 190 kvm.. Det er plantegninger, tegninger til myndighederne, og til håndværkerne.. Altså hele møllen!!anne, vejen03/02-2008
Svar

Hej Anne.

Du skal regne med at det koster 8 - 10 % af byggeomkostningerne, - altså mellem 80 og 100.000 kr. for hver mio. i bygger for.

Mvh. lars jørgensen, konstruktør og arkitektlars, kolding03/02-2008

Svar

Hej

Det var da en ordentlig sjat! Hvis det er "almindelig" parcelhusbyggeri uden alt for mange forskudte plan osv. vil jeg tro det kan klares for 50-60000kr.

Men du kan tegne en lille skitse og så kontakte et arkitektfirma og høre hvad de skal have for tegninger inkl statik. Så har arkitekten nok en ingeniør de plejer at arbejde sammen med som de kan få en pris fra. - men spørg et par stykker, prisen kan variere ekstrem meget!
fisherprice, konstruktions_ingenioer@hotmail.com03/02-2008

Svar

Lad os lige tale om de samme ting før vi diskuterer priser :-)

1) Hvem skal tegne huset? Arkitekt, konstruktør, ? Hvor meget ingeniør er der brug for?
2) Hvor meget skal de lave? Et komplet myndighedssæt som Anne spørger om er een ting, noget andet er hvis du derudover skal have en sagkyndig med dig på sidelinjen som styrer tilbudsfase, byggeforløbet og overlevering. Her kan det løbe op i 5-10% af byggesummen hvis man køber hele pakken.

Jan, Danmark03/02-2008

Svar

Hej alle.

Så vidt jeg kan se, så¨bliver der spurgt til en pris på "hele møllen". Dvs. først skal der laves et skitseprojekt, så et myndighedsprojekt, så skal det projekteres incl. ingeniør. Under byggeriet skal der holdes byggemøder. Til slut kommer aflevering og et-års gennemgang.

Der er trods alt forskel på pris og kvalitet. Selvfølgelig kan man få det til 50.000 kr. (dvs. 40.000 - moms) men prøv lige at se hvad det så er man betaler for !.

ellers enig med lars og jan ......, man får hvad man betaler for.

carsten carsten, vejle03/02-2008

Svar

Hej Anne

Du er velkommen til at kontakte mig, og fortælle nærmere om Jeres ønsker, så vil jeg gerne give dig et tilbud. Et tilbud som ikke kommer op på 8-10 % af byggeomkostningerne!www.allanjuhl.dk, Fredericia03/02-2008

Svar

Hej Anne

Du skal være velkommen til at kontakte mig, jeg har et samarbejde ed en ingeniør, så vi kan tilbyde hele møllen, til en rimelig pris, alt efter omfanget.
Jeg kan kontaktes på 69106920/24813540, også aften
Boje Byggerådgivning ApS, Odense04/02-2008

Nøglefærdig træhus spørgsmål

Spørgsmål

Hej med jer

Lad mig med det samme gøre det klart, at jeg er meget "ny" inden for dette område og der heraf også kan affødes lidt naive og dumme spørgsmål. Men, da det jo er vores fremtid er det vel bedst at spørge dumt, end at begå fejl og derefter føle sig dum

Min kæreste og jeg snakker de her dage om vores fremtid sammen og har været inden over køb af grund og træhus en hel del. Det er vores begge to's drøm! Vi bor pt. i lejlighed og husplanerne er ca. 1½ år ud i fremtiden. Kæresten er nyuddannet pædagog og jeg er selv færdig med samme proffesion om ca 1½ år. Vi venter barn til marts.

Vores fremtidsvision er et nybygget nøglefærdig træhus der ville kunne understøtte en familie på 3 børn; dvs, 4 værelser minimum. Hertil har vi skøjtet igennem nettet og læst side op og side ned med forskellige firmaers salgstaler og yderst indbydende hjemmesider. Vi har fået tilsendt forskellige marterialer for videre inspiration.

Avlsbyhuse ( www.alvsbyhus.dk ) er en af de firmaer der gennem min søgen har skilt sig ud.. Deres nøglefærdige træhuse lader til at ligge et stykke under de andre firmaers udbudspriser. Vi finder især deres Sleipner model attraktivt da det 1) står mål med vores ønsker om plads og rum samt 2) er mulighed for udbyggelse af 1. sal.

Det hele virker næsten for godt til at være sandt og tvivlsspørgsmålene begynder da så også at ophobe sig:

1) Hvilke erfaringer har I med dette firma (og hustype)? Uforudsete udgifter i forbindelse med byggeriet og færdiggørelse af huset, kvalitet mm. Erfaringer modtages gerne, gode som dårlige.

2) Hvilke overvejeler bør man generelt gøre sig ved køb af et træhus? Jeg har læst mig til at træhuse kræver mere vedligeholdelse.

3) Vil et træhus med tiden tabe værdi? Men logik siger mig, at murstenshuse består til evig tid og hermed ikke taber værdi, hvorimod træhus så at sige "rådner op" med tiden. Er dette en myte og hvis i så fald, kan vi så forvente at kunne have vores hus til vores gamle dage?

4) Nogen anbefalinger af andre byggefirmaer der tilbyder nøglefærdige træhuse? Skulle gerne kunne holdes inden for et budget som 2 pædagoger blot kan yde, men stadig opfylde behovne for en familie med 3 børn.

Det var de spørgsmål jeg lige umiddelbart kunne komme i tanke om.

Tak på forhånd.

Mvh. Theis Theis, Fårevejle03/02-2008
Svar

Mht 1): Älvsbyhus er altid det firma som fanger folks interesse når man første gang surfer efter træhuse på nettet fordi de er billige og prislisten ovenikøbet er tilgængelig. Lad være med at bruge mere tid på nettet, kom ud og se husene! Så oplever I hvorfor huse ikke koster det samme! Älvsbyhus er i den lave ende både mht kvalitet og pris og kun I selv kan afgøre om det er godt nok til Jer.

Mht.2 og 4) Vælg en leverandør med sund økonomi: mange producenter - også med træhuse - har skrabet økonomi! Vælg et gennemprøvet hus under danske forhold. Et fornuftigt valg er Trelleborg som kun bygger huse med udhæng og 0-energi princippet. Deres huse i Dk er +30 år. Om man så kan lide deres huse må I selv vurdere. Vær obs på udenlandske producenter (som f.eks Älvsbyhus) som ofte bygger med komponenter fra deres hjemland. Ikke at det behøver betyde dårligere kvalitet, men nogel svenske komponenter passer ikke altid med de danske hvilket kan blive en udfordring hvis noget skal udskiftes.

Ellers vil jeg sige: et træhus kræver mere vedligehold uden tvivl. Det er som regel også mere lydt end mursten. Omvendt kan det være mere charmerende. Mht indeklima har jeg aldrig stødt på en konklusion der siger at det ene hus er bedre end det andet. Det handler om at leve op til byggereglementet og evt have genveks eller lign.

Mht 3) Der findes ingen dokumentation for at træhuse taber mere i værdi. Det handler mere om, om huset passer ind i de omgivelser hvor det ligger. Kun hvis vi taler meget dyre huse vil jeg være lidt nervøs for et træhus fordi vi i Dk ikke har erfaring med at gøre dette når vi taler liebhaveri.Jan, Danmark03/02-2008

Svar

Hold jer fra , alvsbyhus
de bruger ufine salgs metoder,,
spe.. steffen Pontoppidan ,, lover guld og grønne skove ,, køre retsag mod dem
de love at der ikke skulle være fast overtagelse dag på huset ( da vi ikke havde solgt det gamle hus endnu , )men det næste vi høre at at vores kontrakt er ophørt og vi skulle betale 50,000,- selv om de havde lovet at vi altid kunne komme ud af det ,for 10000(for tegnings arbejde , der stod heller ikke noget i kontrakten ) nu er vi stævnet for 250,000..
hold jer fra dem

hilsen kenneth kenneth hørdum, Svendborg26/11-2009

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail