hvor stort er huset, er det på en skrående grund, er der 1. sal på huset, flere badeværelser, gæstetoilet, ligger toilet og køkken ved siden af hinanden, hvor skal entreprisen starte og stoppe (du skriver at I selv vil opsætte indervægge, betyder det at I selv monterer el færdig ?), osv. osv. osv..
Er der tegninger over huset ?, er der tegninger der viser placering af el, vvs.
Hvad er indervægge lavet af ?, - en trækonstruktion, mursten, letbeton ?. Har I isolering med i Jeres entreprise ?. Der skal monteres stålbindere hvis det er en trækonstruktion. Er der muret gavle eller er det i et plan.
Der hvor jeg vil hen, er at mange ikke kan forstå at hvis man giver et overslag på en opgave uden at have set arkitektens beskrivelse og tegninger, at så holder det typisk ikke når man går i detaljen og gør det konkret. Du må simpelthen ud og spørge nogle entreprenører. Her vil du få priser pr. m2 fra 1000 kr. - 30000 pr. m2..
held og lykke til med huset skal det dog også lyde herfra !!.anders, holstebro16/02-2007
Enig med Anders, og for lige at supplere: lad os tænke os at vi her på sitet (højst overraskende) blev ening om at m2 prisen er 12.636kr. Hvad vil det så hjælpe dig hvis du derefter går ud og indhenter 3 tilbud på mellem 15.000 og 18.000 kr/m2 ? Nej vel. Der er ikke andet for end at få skitseret projektet og derefter indhente tilbud eller overslag. Held og lykke. Jan, Danmark16/02-2007
Der er ikke andet og sige end: spørg nogle andre om prisen. Kun derved ved du hvad prisen ER!Jan, Danmark14/02-2007
Iøvrigt, din overskrift er "tømre arbejde" men du har spurgt en murer ????Jan, Danmark14/02-2007
ups.. jeg mener selvfølgelig tømre... cj, rds.14/02-2007
er det specielt dyrt for et 228 kvm hus???
Hvor i landet bor du???
Til sammenligning kan jeg fortælle at vi skal have skiftet alle døre og vinduer i vores hus (samt nogle andre småting) det koster 150000kr.
Så jeg syntes ærlig talt ikke det er specielt dyrt.
Men dit indlæg er meget forvirrende. overskrift noget med en tømre, i indlægget beskriver du at det er en murer du skal have fat i og vi får ikke at vide om det kun er arbejdsløn vi taler om , eller om de leverer mursten mv.Hansen, Glostrup15/02-2007
hej havgaard
jammen hvordan ser det ud ?, er det med høj rejsning, på skrående grund, er det en kompliceret sammenføjning af gammelt og nyt, gulvvarme eller ej, dyrt amartur, dyre eller billige klinker, mange lyskontakter/armaturere, store vinduespartier, osv. osv..
Det er da komplet umuligt at sige om det koster 12 eller 17 eller 23 tusind pr m2.. Er det med moms og hele svineriet, tegninger, byggeledelse, forsikring ........larsen, horsens15/02-2007
Hej Jens
Jeg tror man skal bruge sin sunde fornuft. Du har med garanti servet på nettet/set brochurer, osv. inden du faldt for vinduesleverandøren. Dit valg var at det var billigt at købe disse vinduer/dører igennem denne net-forhandler, nogle gange kan det være dyrt at købe billigt, fordi det er tit forretningsfolk som vil have en hurtigt fortjeneste, og tænker ikke på de kunder de har. Jeg vil råde dig til at fremover at bruge etableret leverandører, og betale de få procenter det koster mere. Jeg vil gerne hjælpe dig med finde leverandør som er pålidelig, og seriøse hvis du står og skal bruge det
MVH TP-design v. Bygningskonstruktør Tommy Poulsen
k.a.t.a@mail1.stofanet.dk Tommy Poulsen, 4700 Næstved13/02-2007
er dette ikke lige en historie til kontant (DR1) eller Basta (TV2)???
Vi andre vil jo også gerne advares mod sådanne fup firmaer, du er sikkert ikke den eneste personen har snydt.Hansen, Glostrup13/02-2007
Jeg er lige selv blevet opmærksom på siden www.anmeld-haandvaerker.dk hvor man kan anmelde gode og dårlige eksempler på håndværkere og byggefirmaer - det synes jeg er en god idé
Jens K. Jensen, Bagsværd23/02-2007
Det er rigtigt man skal bruge sin fornuft. Man kan da også evt. prøve at gogle et firma/forretning inden man handler med dem.
Det er dog ikke altid man kan handle risikofrit.
Et eksempel.
Jeg har lige udført for 358.000 kr. arbejde for et murerfirma som hedder servicebyg fra Vejle.
Servicebyg har modtaget betalingen fra bygherre og brugt pengene på alt muligt andet end at betale mig for derefter at lukke deres firma.
Søgningen inden byggestart på cvr,rki og dks gav intet resultat men en uge efter forfaldsdato på min faktura lavede jeg samme søgning og der var så oprettet en sag på dem i rki (experian)
Så alle kan blive røvrendt og man kan ikke gradere sig 110 %.
Resultatet af det nummer det pågældende firma har lavet overfor mig er at jeg nu har 1,5-2 måneder i min kalender hvor jeg er nød til at sende mine folk ud på mindre små projekter da vi ikke har det helt store at lave lige nu...
www.entreprenoer.net, 7100 Vejle09/03-2008
Hej Thore
Der er flere ting der skal undersøges inden man kan påbegynde arbejdet. Bl.a. det rent statisitiske såsom kan ydervæggene bære en ny etage, hvordan er stabiliteten i huset, skal der ekstrafunderes o.s.v.
Er der en lokalplan for Jeres område, og hvad siger den til en ny etage?
Jeg har tidligere projekteret ny 1. sal på eksisterende villaer, så hvis du har brug for rådgivning er du velkommen til at kontakte mig til en uforpligtende snak om Jeres ønsker.
www.allanjuhl.dk, Fredericia13/02-2007
Flyttebox / FlyttecontainerFå Xtra tid, når du flytter
Jysk skruefundamentVærd at bygge på!
Lind & RisørFra Typehus til Drømme Villa
RockidanAmphiSilan NQG Facademaling