Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Fugning under fodaneler mod naborøg?

Spørgsmål

Vi har for nyligt købet en lejlighed og er meget plaget af lugten af røg fra underboen. Vi har ligesom "lokaliseret" de 3 vægge hvor det er værst og lugten kommer helt klart fra under fodpanelerne. Hvordan kan man "lukke hullet" mellem gulv/væg og fodpanel for at holde lugten lidt ude? Vi har gammelt plankegulv.Lene, Frederiksberg30/06-2008
Svar

Sæt en sandliste langs fodpanelersom er sat i en acrylfuge helt inde langs kanten (hjørnet), så skal den nok holde tæt.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )30/06-2008

spartling af gips

Spørgsmål

Hejsa, håber I kan hjælpe.
Jeg har sat et nyt loft op i stueetagen i mit hus dvs. blotlagt de fine bjælker som gemte sig, lagt 100 mm. Isover og herefter gips på langs. Problemet er at fordi det er et meget gammelt hus er alting lidt skævt. Loftet er tilpasset efter bedste formåen, men pga. uens afstand ml. bjælkerne er der steder hvor der er op imod 2-3 cm. fuge ml. gips og bjælke.
Hvad spartler jeg bedst med her i overgangen ml. træ/gips og bør jeg evt. grunde med noget før spartlingen fx. trælim i vand el. forankringsgrunder?
Planen er efterfølgende filt og maling.
Da jeg samtidig har pudset vægge op i alle stuerne og bliver lidt træt ved tanken om alt spartleriet er jeg også tilbøjelig til at overveje om man kunne ligge et lag puds over hele badulgen for at slippe for alt det spartleri og sliberi..

Er der nogle gode ideer til hvordan jeg får det bedste resultat?

På forhånd tak.
Mvh. Hende med husmandsstukkenSara B. G., Bøhlandet28/06-2008
Svar

2-3cm mellem bjælke og gips er alt for meget, 3-4mm vil jeg mene er forsvarligt ,men da ikke meget mere, du kan ikke sådan lige fuge eller spartle sådan en bred fuge uden at det revner og syner meget.
Måske kan du spartle det op af et par gange, også spartle de sidste par gange med armeringsbånd i , altså de filtstrimer der også bruges til samlinger, men om det holder ved jeg ikke.

Det bedste resultat får du ved at montere gipsen med max. 3 mm luft til bjælkerne , også fuger mellem bjælke og gips når filten er monteret, derefter en gang maling.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )28/06-2008

Svar

Tak for svaret. Jeg forstår hvad du siger.. Men desværre var det bare umuligt at sætte pladerne så præcist idet hver enkelt bjælke varierer i bredden - under hele sin længde, samt afstanden imellem bjælkerne varierede. Ja det lyder som hat og briller, men de er faktisk flotte alligevel... Da der er tale om ca. 80 m2 var det bare ikke muligt at save pladerne til med disse "svaj" hid og did. Skaden er sket! Flere omgange spartel med armeringsbånd imellem.. Åh gud.

Jeg tænker på hvad andre med gamle huse og synlige bjælker mon har gjort?

Måske tilpasse noget træ imod forskallingsbrædderne som ses eller spartel og en flad liste af en art - om muligt.

Men hvad skulle man da spartle/fuge med?

Hjælp!

Vh.
SaraSara, Bøhlandet28/06-2008

Svar

Fug med en acrylfuge nu der er så stor afstand. Glat den ud jævnt med gipsen, og mal den ver bagefter. Kom evt. en lille liste på som du monterer på bjælkerne med små stiftsøm.

PS:Alternativet var at du havde tilpasset gippladerne med 2-3mm afstand fra starten, men lad os nu være med at hænge i fortidens synder...
M.Thomsen, Horsens28/06-2008

Svar

Aha! akrylfuge, tak - det havde jeg ikke tænkt på. OK, overdrivelse fremmer forståelsen - det er kun et par steder det er op imod 2,3 cm. Ellers er jeg trodsalt inden for anstændighedens grænse for resten:-)

Kan jeg ligge filt ovenpå en acrylfuge eller må jeg nøjes med at male den? Ville gerne have filten helt ind = pæn afslutning.

Vh. Sara

Sara, Bøhlandet29/06-2008

Svar

Ja, filten skulle gerne dække de op til 2,3 cm brede "fuger" også.

Alternativt kan du også skumme de brede fuger, også skære dem plant med gipsen og lige spartle det over et par gange.

Men skum er ikke sådan lige at styre, så man skal kun lige lægge det på der skal til.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )29/06-2008

Svar

Akrylfuge synker en del og egner sig ikke til at "bygge med". Knauf Uniflott gipsspartelmasse kan fint udfylde 2-3 cm. Den er nem at bruge/slibe og hæfter godt men skal nok armeres lidt. Du skal nok ikke spartle direkte mod bjælkelaget men mod en strimmel bølgepap sådan at du får plads til akrylfugen til slut.Martin, Glostrup29/06-2008

Svar

Hej I søde.
Har været væk lidt tid. Det var super med jeres gode råd. Jeg valgte at gå med PU-skumningen... - genialt! Det var sjovt at lege med skum, men sikke et svineri - sidder vist stadig i håret. Løsningen var helt perfekt til de bredeste steder (1,9 det værste sted), herefter skar jeg plant med en kniv og spartlede på normal vis. Det ser ud til at holde;-) Vi er på sidste slibning og mit oldnordiske bjælkeloft bliver hammer flot!

Tak for skum-indlæget især.Sara B. G., Skummerup10/07-2008

beton dæk

Spørgsmål

er 125*45 spærtømmer nok til at barge et beton dæk og det har et spænd på 4mhans, silkeborg27/06-2008
Svar

Altså.
Er der længere til Silkeborg end på cykel.
Hvad tror du selv?

Meget mere forklaring - tak.
Hvad er barge?
Er det støbearbejde du vil igang med?

Hvad Er Klokken, Ringested27/06-2008

dampspær

Spørgsmål

hej,
Er der nogen som ved forskellen mellem polykraft(alukraft) og plastfolie 0,2mm til dampspær for loftet? Hvilket er bedst, og hvad er grunden? tak.mathias, odense26/06-2008
Svar

PE folie helt klart.
Eneste du kan lave ordentligt tæt, Alukraft er ikke nemt at arbejde med når det skal tætnes sammen , og der skal laves gennemføringer i det.

Er heller ikke sikker på at Alukraften er godkendt damspærre mere, måske andre ved det?Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )27/06-2008

Svar

Alukraft blev markedsført som dampspærre og isolering for strålevarme. Alle steder jeg kender til foreskriver dog idag PE folie min 0,2mm som dampspærre.M.Thomsen, Horsens27/06-2008

Svar

Alucraften er stadig ifølge Icopal godkendt - endda skulle pam værdien være højere tror jeg nok de sagde :-) M, dk28/06-2008

Udendørs BD 30/60 væg

Spørgsmål

Hej

Jeg skal have mig en ny olietank, som jeg gerne vil have til at så ude. Jeg har set på sådan en Titan plast tank. Reglerne for opsætning er her:
www.titantanke.dk

Jeg ryger i pkt. 4 Udendøres b+c (se det i PDF filen)

Hvilke materialer kan jeg lave en BD30 og BD60 mur af? En træramme med rockwool + eternit bræder/plade?? ellerJesper Vels, Hobro24/06-2008
Svar

Her

guiden.rockwool.dk bb, horsens24/06-2008

Svar

Hvis din husvæg er alm. dobbeltmur overholder den langt BD60.
Hvis det er et hus i træ overholder det (formodentlig) BD30. Alle bærende konstruktioner, herunder en bærende ydervæg i træ, skal nemlig være mindst BD30.
Så er der kun tilbage de 2 meters afstand til vinduer og tagudhæng.
hpox, Århus24/06-2008

Svar

Hej

Skal det her ikke forståes som om der skal være en væg udover "Krav om brandmæssig adskillelse mellem hus og tank (BD30)"?Jesper Vels, Hobro25/06-2008

Svar

Nej.
Adskillelsen mellem bolig og olietank skal være henholdsvis BD60 og BD30.
Hvilken type væg har du mellem olietan og bolig?hpox, Århus25/06-2008

Svar

Hej

Jeg har en alm murstensvæg med hulrum der er isoleret med leca.

Dvs:
|Hus mur| olietank |BD60 mur| |Skel|Jesper Vels, Hobro25/06-2008

Svar

Så overholder du kravene uden problemer.
Men så er der afstand til vinduer og udhæng!hpox, Århus25/06-2008

Svar

HOV.
[Husmur] olietank [BD60 mur] [Skel]

Er der allerede en BS60 mur mellem tank og skel?????

Det er ikke det det handler om.
Alle afstandskrav handler om at en brand i huset ikke breder sig til olietanken og derfra videre til naboens hus.
Rissikoen for at der opstår brand inde i huset er langt langt større end for at der opstår brand i tanken. Det kan jo kun ske ved anstiftelse eller alm. tåbelighed.


hpox, Århus25/06-2008

Svar

Hej

Nej det er der ikke, det er det jeg skal have lavet.

Men på den der rockwool side står der kun noget om en BD30 væg, er dobbelt isolering = BD60?
Jesper Vels, Hobro26/06-2008

Svar

Det må du godt nok meget undskylde.
Jeg har fuldstændigt fejlforstået Titantanks anvisning.

Så vi starter lige forfra.
Du vil gerne vide hvad en sådan BD60 væg kan laves af!

(Den gemmer vi lige lidt)

Og det gør vi fordi Titantank''s anvisninger er ufuldstændige.
I afsnit 4. Udendørs, pkt. B skriver de "HVIS:
Afstand mindre end 2,5 m
mellem tank og skel = BD 60
væg."
Hvor længde og bredde er ikke oplyst????

Dernæst: Iflg. bygningsreglementet må du gerne opstille en fyringsolietank nærmere skel. (Og der nævnes ikke i bygningsreglementet særlige brandmæssige krav)
Du må iøvrigt osse gerne bygge et skur nærmere skel end 2,5m der er særlige brandmæssige krav til skuret. (Men det er der så til gengæld til et evt. hus på grunden)
Endelig henvises i vejledningen til
"bekendtgørelse nr. 161 af 26. april 1985 om brandfarlige væsker."
En gammel sag vil jeg mene, mon den dok stadig gælder?

Jeg beklager at mine råd har været mere vild- en vejledende:
Men jeg foreslår at du kontakter en teknikker hos Titantank som SKAL kunne forklare reglerne til punkt og prikke.

Endvide tvivler jeg stærkt på at ret mange i dette land bygger en BD60 væg, såfremt deres olietank placeres nærmere skel end 2,5m.

Til allersidst: Du kan kontakte byggeteknisk forvaltning i din kommune. De er skal kunne levere et endegyldigt svar når det gælder afstandskravene.

Spændende sag.

hpox, Århus26/06-2008

Svar

Sku'' det komme så vidt at du vælger at bygge en let BD60 væg har du et eksempel her.
Eksemplet, Tegn. nr. 150196, er principielt en indervæg.
1. 13mm gipsplade skal være enten vindgips eller vådrumsgips.
2. Beklædningen kan i stedet være f.eks. 7mm eternitplade.
4. Træstolperne skal være trykimprægnerede, til jordkontakt, (Hvis du graver dem ned)
Yderbeklædningen og afdækninger skal være regntæt.hpox, Århus26/06-2008

Svar

Og skitsen kommer her:
www.isover.dk hpox, Århus26/06-2008

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment