tror du ikke bare det er en gang fugeslør.
hvis det er det kan det fjernes med klinkerens eller eddikesyre alt efter hvilken klinke det er mureren, odense22/06-2008
Start med at tage tapetet af og bank derefter pudset af med hammer og mejsel. Husk at dække gulvet af - det støver og sviner MEGET!
Derefter skal væggen behandles med pudsgrunder (blåt vand) et par gange for at binde pudset så væggen ikke støver.
I ældre huse vil indervægge ofte være lavet af forskelligfarvede mursten af svingende kvalitet. Så når pudset bankes ned skal man være forsigtig ikke at komme til at beskadige stenene.
God arbejdslyst - husk støvmaske
JL, Odense22/06-2008
Du kan også opsætte mursten skaller
www.abelona.dk har en del at vælge imellem.
vh
sørensøren, nyk.sj22/06-2008
Ja det kan du godt, men kontakt mig på mail for det er for indviklet at skrive her. locozmack@sol.dkT. Frederiksen, Tune15/09-2008
Aj hvor vildt at se dit navn her hr. Chaldea... send mig en mail hvis du har lyst ( oesterlid@hotmail.com )
linda-maria, holte26/09-2008
Man kan evt. Skrue et bræt på siden af spærene alt efter hvor meget de skal rettes op.
Ellers skal man skrue en lægte eller en anden form for træ på undersiden så det bliver lige.
Andreas, Jebjerg19/06-2008
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment