Lovligt eller ikke lovligt.
Vides ikke.
Spørg dit forsikringsselskab.
Hvorfor vil du gerne have Troltekt. Det isolerer jo ikke ret godt?
Ned med Flamingoen.
Op med nogle 200mm terrænbatts, (Som males inden montering)
hpox, Århus08/02-2008
Et prof. firma som ISS Skadeservice kan måske fjerne lugten.
(Eller andre, firmaer, der findes adskillige)hpox, Århus07/02-2008
Hvad er en nedbryder og hvor skaffer jeg sådan en ?Steffen, Udbyneder08/02-2008
Måske menes der et nedbrydningsfirma, som nedbryder hele fyrrumet- og lugten - i et eneste hug.hpox, Århus09/02-2008
jeg havde regnet ud at lugten forsvinder, hvis man fjerner bygningen, men kan lugten fjernes uden at jeg skal rive hele bygningen ned?Steffen, Udbyneder10/02-2008
Uden at kende noget til husets alder eller opbygning - er der aldrig nogen der vil anbefale af anvende filt i kælderen. Jeg vil heller ikke anvende en almindelig maling men der imod en diffusions åben facede/sokkel maling. Bruger du en almindelig alkryl/alkyd maling vil du lukke fugten inde i væggen og der vil opstå dampbuler på din væg. Anvender du en diffusions åben maling vil du måske i nogle tilfælde (afhængigt af om det er en tør eller fugtigt kælder) være ude for at der kommer saltpeter udposninger, det ligner en blanding mellem svamp og spindelvæv. Dette børstes let væg på den diffusions åbne maling - havde man malet med en tæt maling ville disse udtræk have fået maling til at slippe væggen.
held og lykke med projektetPeter Haslebo, Frederiksberg07/02-2008
Henne ved kanten af væggen op mod de tilstødende lokaler (hvor lecaén kommer trillende fra) bore du en række huller på 12 mm. Så køber du X antal dåse med PU skum fra Harld nyborg og skummer alle nødderne sammen. så lader du det hærde og så hugger du betonen op. Peter Haslebo, Frederiksberg07/02-2008
Fin ide.
Men du skal være opmærksom på at der jo ingen fundamenter er under skillevæggen og derfor ingen understøtning under samme vægge.
Du skal holde øje med tilbøjelighed til sætninger/revner i gulv og vægge.hpox, Århus07/02-2008
Det er selvfølgelig meget rigtigt - og et hus fra 1971 kunne meget vel være udført med gasbeton indervægge som giver lidt vægt på betondækket, dette skal du have i baghovedt når du hugger betondækket op.
Men jeg tror nu godt at dækket kan holde til det hvis bare du ikke invitere hele den pukkelryggede familie ind i det tilstødende lokale.Peter Haslebo, Frederiksberg07/02-2008
Hej igen!
Så er teknikken med PU-skum blevet afprøvet. Jeg prøvede først med de alm. PU-skum på dåse med plast-tud. Det duede ikke. Så købte jeg et "starterkit" med pistol og 4 dåser. Men lige lidt hjalp det. Måske var det teknikken - Måske var det manden. Men for mig virkede det ihvertfald ikke :-( Det var som om at pistolen stoppede til pga. støv/sand der hvor skummet kommer ud..Michael, Silkeborg16/02-2008
Hvis der er den nødvendige plads til at parketgulvet kan udvide sig, er der vel ingen problemer.
Men det er ikke nogen særlig pragtisk løsning. Fodlistens formål er at beskytte (guld)tapetet fra stød og spark fra rengøringsværktøj og kemikalier.
hpox, Århus06/02-2008
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment