Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Fornyelse af bejdset loft

Spørgsmål

Vi har købt hus, hvor loftet i stuen er bejdset lyst. Det er dog ikke gjort særligt pænt. Hvordan kan vi rette op på det, uden at det bliver et kæmpe projekt? Vi kunne naturligvis bare male det hvidt, men vi kan godt lide, at man kan se træstrukturen, så hvis vi bejdser endnu en gang, så mindsker vi jo synligheden af træstrukturen, samtidig med at det tidligere grimme arbejde måske også kan ses.Karina, Brande29/01-2008

Stabilisering af Siporex vægge

Spørgsmål

Hej!

Jeg skal have gravet gulvet op i 2 værelser der ligger ved siden af hinanden. Væggen imellem er en Siporex væg. Hvordan støttes denne i 3-4 uger mens der graves ud og støbes nyt? Ved godt at den ultimative løsning vil være at lave sokkel med fundablokke, LECA Blokke og ekspanderende cement, men det er nok også noget "overkill" da væggen jo kun skal bære sig selv. Derudover er den formentligt også forholdsvis tidskrævende.

Jeg har nogle andre forslag som jeg gerne vil hører kommentarer på.

1) Betongulvet fjernes på den ene side af væggen. Under det betongulv der er tilbage fjernes den eksisterende isolering, og der lægges nu 300mm isolering ind under så tæt op mod undersiden af betongulv som muligt. På den anden side af væggen fjernes betongulvet, men den ca. 10 cm brede stribe af det gamle betongulv der er under væggen bliver liggende. Nu hviler væggen ovenpå den nye gulvisolering, og det burde vel være OK.

2) På begge sider i top og bund af væggen skrues der nogle 100/150mm regler fast så der sidder store karmskruer ind i væggen for ca. hver 10-15 cm. Derved skulle væggen gerne blive kraftig afstivet/støttet. Nu kan man så håbe at Siporex væggen sidder så godt fast i ydervæggen at man kan fjerne al det gamle betongulv, isolering og jord underneden således at væggen "svæver" indtil man får støbt nyt igen.

3) som 2) men hvor man på loftet - hen over spær - laver noget udveksling som man også fastgør i toppen Siporex væggen således at væggen nu "hænger" ned fra spærene.

4) som 2) men med punktunderstøtninger - eks. vha. stolpebærere.

5) Andre forslag/ideer er meget velkomne.

På forhånd tak...Michael, Silkeborg29/01-2008
Svar

du fjerner væggen og når du er færdig med at støbe gulv smækker du en ny op i gips..
gips, skruen29/01-2008

Svar

Der skal ikke satses for meget på tro og håb. Hvis du kummer til at puffe til midlertidige væg revner den måske.
Jeg ville osse stemme for gips, skruens forslag.
Alt efter hvor store rummene er er det langt mere rationelt at lave hele gulvet "på en tur".
Med lidt forsigtighed kan du måske endda genanvende letbetonelementerne.hpox, Århus29/01-2008

Renovering af indvendig trappe

Spørgsmål

Jeg bor i en murmestervilla fra 1924, hvor trappetrinene til 1. sal og kælder er blevet lidt "runde" i forkanten efter mange års slid. Hvad kan jeg gøre for at udbedre dette?Christian Jeppesen, Vanløse29/01-2008
Svar

Du kan monterer en liste på trinforkanten, udspartle hulningen og pålægge en belægning, f.eks. tæppe, tynd limtræsplade i egetræ, rustfri dørkplade. Eller udskifte trinnene - og vangerne!!!
Der er mange mulighederhpox, Århus29/01-2008

Svar

Hej Christian. Få en dygtig snedker til at fræse det slidte bort i forkanten, og montere ny fyrretræsliste med lim og dykker. Herefter kan du slibe og lakere/oliere trinene igen. AP Gulvteknik & Rådgivning, Holbæk20/02-2008

Gammel trappe

Spørgsmål

Hejsa

Jeg er igang med at sætte en gammel trappe i stand, da jeg ikke kunne holde ud at se der var guvtæppe på. Så den løsningen bliver at jeg vil male den med gulvmaling.

Trappen har et knæk, hvor der er et stykke gulv på ca. 1m2. Jeg fjernede tæppet fra trinene og det gik faktisk meget godt, men da jeg kom til knækket fandt jeg ud af til min gru at der ikke var det gamle træ nedenunder med spåndplade og under dette kan man se at det gamle gulv er blevet planet ud med noget der ligner beton.

Nu tænker jeg at jeg nok bliver nødt til at få alt det betonlignende stads af før jeg begynder at male.

Er der nogen som kender en god (og nem ) løsning på at fa det af, eller er det desværre bare en hammer og mejsel der skal til???

Med venlig hilsen
LineLine Mønster Lauritzen, Kolding29/01-2008
Svar

Det betonlignende stads er spartelmasse som er lagt ud for at udjævne ujævnheder i gulvbrædderne, inden der er blevet lagt spånplade og tæppe på.
Der er nok osse en masse sømhuller fra fastgørelsen af pladen.
Nem måde?. Det kommer jo an på hvor fast staset sidder. Det kan være svært at få af uden at beskadige brædderne.
Har du prøvet at slå med en hammer på undersiden af brædderne? Eller direkte på spartelmassen, fra oversiden jo.
Måske kan det slibes af med en excentrersliber med groft sandpapir. Bør absolut tilsluttes til støvsuger.
Måske bliver du nødt til at udskifte brædderne!!!

hpox, Århus29/01-2008

opfylding af 7m2 kælder

Spørgsmål

hej jeg ville høre om der er nogle der kan hjælpe mig, vi har et 1 plans hus hvor der er kælder under bryggers den er 7m2 1.8cm høj der kommer grund vand op af gulvet, ca.10cm vand vi ville gerne sløjfe kældern da vi ville have gulvvarme kan man bare fylde den op og så støbe nyt gulv?michael, silkeborg28/01-2008
Svar

Nej du bør finde ud af hvor vandet kommer fra og få det lukket først. Så kan du fylde kælderen op med fyldgrus eller stabil grus.
Peter Sørensen, Kastrup02/02-2008

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment