Se her
www.isover.dk bb, horsens21/01-2008
Du kan begge dele, men er der el installationer i loftet også, så ryk damspærren op bag forskallingen, så du slipper for at lave gennemføringer i dampspærren.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )21/01-2008
I banker vel ikke puds ned for jeres fornøjelses skyld?
Når al pudsen er banket ned skal I vel fugtisolere væggen og derefter pudse igen. Oder was
Se her;www.vandex.dk hpox, Århus20/01-2008
Hej Hpox
Du har fat i den lange ende.
Kælderen stinker af fugt efter at vi har banket den løse fugt af. Skal vi fortsætte eller bør vi afvente sommeren for at kunne komme af med den nuværende fugt inden vi pudser op ?Finn, Åbyhøj20/01-2008
Hvis I vil gøre det rigtigt, så skal I angribe problemet udefra!!
Der skal frigraves, afrenses, berapning repareres, asfaltering, opsætning af isolerende drænplader, etablering af omfangsdræn.bb, horsens21/01-2008
Det er jo ikke sikkert at lugten bliver bedre til sommer. Og nu er i jo begyndt.
Har I tjek på om der måske er forstoppelse kloarkerne, evt. skader i nedløbsbrøndene. Eller om det grund- og/eller regnvand.
Hvad med kældeergulvene iøvrigt?
Dernæst skal I have fundet ud af hvordan væggen skal fugtisoleres inden slutpuds af en slags.
Måske kan I få en konsulent fra Vandex ud for en vurdering af situationen.
hpox, Århus21/01-2008
Ja det kan den!Arne Algevind, Frikøb21/01-2008
De skal først renses i eddike eller eddikesyre blabdet med vand 1-5
Herefter fintslibes med kort 180
Så renser du i grundrens 1-10
Grunder med en hæftegrund
Mellemsliber og maler 2 gange tilsidst.
Evt. med en anelse vand (HVis det er vandbaseret) i sidste lag for at det flyder pænest sammen.Anders, hvidovre24/01-2008
Tænk positivt.
Husk på at 90% af de ting du slæber op på loftet om et par år kaldes skrammel. Som så skal slæbes ned igen og køres på genbrugsen!!!
Det er der så ikke mulighed for nu, nemlig.hpox, Århus19/01-2008
Fint nok, det er jeg opmærksom på :-) Men med loft/gulvbeklædning ender vi nede på ca. 10 Kg/m2, og så er de lige før at man ikke gider sætte beklædningen på. Så jeg håber stadig på at nogen kan komme med konstruktive forslag.TS, Faxe19/01-2008
Konstruktive forslag, OK.
Det nemmeste vil være at sømme forskallingsbrædder på siden af spærhoved og fod. (Det skal gøres rigtigt, med tørre brædder og rigtig mange søm, (Sømpistol!))
Du kan måske få spærfabrikken til at beregne spærrene som de skulle have været, med ekstra belastning på spærfoden. For gode ord og ingen betaling, måske.
Derved kan du se hvor der skal "påforres" og hvor det ikke er nødvendigt.
hpox, Århus19/01-2008
Hvad er spændeviden , og hvilket dimensioner er spærfod/bjælker opbygget af ?
En større bjælker som påfores på spærhovedet, og mellem bjælker med mindre c/c afstand ikke muligt ?
Hvis ja, så er det jo netop løsningen.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )21/01-2008
Hej hpox og koluda
Tak for respons. Spærfabrikken har ingen løsninger til forstærkning, sandsynligvis for at holde ryggen fri, har en håndværker fortalt mig. Jeg kan med andre ord ikke få dem til at beregne noget, og hvis jeg ændrer på deres spær, ryger garantien.
Jeg tænkte derfor selv på at tilføje et eller andet (H-bjælke eller lign), der ikke har decideret kontakt med de eksisterende spær, men har ingen erfaring med det. Derfor spørgsmålet i dette forum.
Spændvidden er 6 m og spærfødder og hoveder er 95x45. Gitterstængerne er 70X45.TS, Faxe21/01-2008
Ja, mellembjælker er en mulighed, men de skal vel være noget i retning af 45x250300 mm.?
Og de bliver måske ikke nemme at få på plads - nu.
Det bør nu osse være muligt at forhøje spærføderne til samme højde som mellembjælkerne. Og derved gøre spær og bjælker samvirkene!!!
Jeg går ud fra at det er almindelige symetriske gitterspær med 4 tænger. Måske var det en mulighed at oplægge en stål- eller limtræsbjælke midt under, (eller over), spærfoden således at spærene bliver mellemunderstøttede. (Altså vinkelret på spærrene)
Men altså. Den billigste og simpleste måde vil være at lave en påforing.
Det er nok rigtig at garantien forsvinder, men det er så sjældent at sådan et tag kollapser, at ingen kan huske hvornår det sidst skete!!!
TS i Faxe. Du går ned i tømmerhandlen og udbeder dig et tilbud på nogle nye spær, med pris og tegninger og det hele, således har du de rigtige dimmensioner og kan gå igang med påforingen. JA.hpox, Århus21/01-2008
Hvad er egentlig det svage punkt i et sådant spær i dette tilfælde: nedbøjning af den vandrette bjælke?, brud af den vandrette bjælke?, sømpladernes greb i træet?, tryk/bøjning i den skrå bjælke langs taget?, eller hvad er det?.HT, Kolding22/01-2008
Hej HT
Godt spørgsmål. Spærfabrikken oplyser at sømpladerne bl.a. skulle ave været kraftigere, hvis bæreevnen på spærfoden skulle være højere. Samtidig vil jeg tro at tængerne skulle have været kraftigere. Mon ikke det er en kombination af det hele.
Der ville måske være mulighed for mellembjælker på 45X250, der "hænges op" på remmen og flugter med spærføddernes overkant (der er endnu ikke underbeklædning på, men hvor meget kan de bære med en spændvidde på 6 meter?TS, Faxe22/01-2008
Mht. til gitterspærrene så har de nok ingen svage punkter. De er optimeret "hele vejen rundt". Man kan f.eks. vælge at forstærke foden, kraftigt, således at det bliver en bjælke hvorpå der stå noget gitterværk med tagbeklædning ovenpå.
Grunden til at jeg ikke skriver den nødvendige dimmension for mellembjælkerne er at jeg ikke har den nødvendige tabel - simpelthen!!!
Men sådan en har de hos tømmerhandleren.
(Du kan iøvrigt lige så godt lade mellembjælkerne flugte med spærføddernes underside - altså påforrre på spærføddernes overside).
Såfremt dine spær står f.eks. pr. c/c 100
cm, og mellembjælkerne ligeså, skal mellembjælkerne dimmensioneres som et bjælkelag med indbyrdes afstand c/c 50cm.
Det forudsættes at bjælker og spær føres samvirkene.(Hvis du forstår?)hpox, Århus22/01-2008
Hvis det gamle loft ikke er godkendt er det nødvendigt at tage det ned og etablere et nyt efter gældende regler. Hvis du, mod forventning, mp lade det hænge, kan du jo sagtens skrue gips på - husk dog at evt lampested og udluftning skal føres med ned/forlænges.Arne Algevind, Frikøb19/01-2008
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment