Ja, der skal skrues 2 x mere på. Men det skal være såkaldte brandgipsplader 15mm. Type F kaldes de hos Danogips.hpox, Århus23/10-2007
Du skal fastgøre noget pudsenet på træet. Dette kan evt. være hønsenet ell. lign, men der kan også købes specielt net hvori der er forstøbt et pudslag(tror det hedder japanernet?). Du kan ikke undgå at svine når du pudser, da dette skal kastes i for at få ordenlig fæste. Husk at fugte træet, så dette ikke optager vandet fra mørtelen. Påfør lag af et par cm af gangen, så holder det bedre.Henrik, KBH S23/10-2007
Tusinde tak for hjælpen, Henrik!katrine, københavn23/10-2007
OBS!!! Først og fremmest må du ikke opsætte dampspærren som du foreslår.
På det sted skal der være en vindspærre, f.eks. vindpap.
Du kan godt bruge spånplade som indvendig beklædning - selv om nogle nu vil protesterer.
Spåndplader har den kedelige egenskab at de udvider sig når de bliver fugtige men de trækker sig ikke sammen igen. (Ikke helt så meget ihvertfald). I modsætning til et bræt f.eks.
Jeg har selv lavet et skur hvor der imellem alle pladekanter er en fuge på 5mm. Fugning med acrylfugemasse og et par gange plastmaling. Skuret holdes frostfrit om vinteren, hvis jeg husker at montere en radiator.
Pladetykkelse afhænger af om det er loft eller væg og hvor langt der er mellem understørningerne. Og hvor "pænt" det skal være.
Søg på Novopanhpox, Århus21/10-2007
Du skal ikke bruge dampspærre i et uopvarmet rum.
Dampspærren skal altid på den varme side af isoleringen.
Du bør sætte vindpap mellem beklædning og isolering.Aksel, Hørning21/10-2007
Efter læggeanvisningen har husbond ret.
Der skal skelnes mellem længde og bredde. I bræddernes/parketstavenes længderetning er der ikke krav om delitationsfuge.
I bræddernes bredderetning, (på tværs af parketstavene), skal der være delitationsfuge pr. 10m.
Jeres gulv er kun henholdsvis 5m og 3m.
Men det gælder iøvrigt at monterings- og lægningsanvisninger skal følges fuldt og helt - af hensyn til garantien.
hpox, Århus18/10-2007
Nej det har han ikke. Gulvet bliver 14 meter langt, heraf de 10 meter i 4 meters bredde og de sidste 4 i 3 meters bredde. Men din besked er klar - følg læggeanvisningen.
Og så spørger jeg igen. Hvad sker der hvis man fraviger den - udover at garantien ikke dækker?Fruen i Odder, Odder18/10-2007
Spørg Timbermann!!!hpox, Århus18/10-2007
RETTELSE!
Jeg har gennemgående klinker i mit HUS, men i døråbningerne er klinkerne enten skrukke eller revnede. Jeg ved at sokkelstene er ført gennem døråbningerne, men vil DET STADIG revne hvis fundamentet var støbt ud i et, altså gennem døråbningerne!!??
Hvis jeg kunne blive henvist til et dokument, der beskriver hvordan det konkret skal være ved gennemgående klinker, vil jeg blive enormt glad!Jesper Skouboe, Aabybro14/10-2007
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment