Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Udligning af ujævne væge

Spørgsmål

Jeg skal til at renovere min lejlighed. I den forbindelse skal mine (meget) ujævne vægge udlignes, så de får en glat og flot overflade.
Jeg har hørt at man kan købe noget specielt tapet, som udligner de ujævnheder som der er i væggen.

Er der nogle som kender dette produkt? Hvad det hedder? og hvor det kan købes?

Mvh

JensJens, KBH08/10-2007
Svar

Det hedder Juvita problemløser og er meget dyrt. 1000 kr pr. 25 meter!

Der findeset lígnende produkt kaldet Color Wall Cover men det er svært at finde nærmere info omSine, Aalborg09/10-2007

Svar

Jeg har brugt Juvita''s Problemløseren, men vil IKKE opfordre dig til at bruge den, uden først at gøre noget ved dine vægge.
Specielt fremspring skal du være over, på mine stue vægge kan man se buler som er mere end 1-2mm gennem Juvita''s problemløser.

Klog af skade i min stue, har jeg været mere omhyggelig, med bunden, da jeg skulle renovere vores entre, og der er reultatet blevet super flot.
Held og lykke med projektet.

Henrik., Taastrup10/10-2007

Svar

De omtalte produkter kan jo ikke hekse, vel. En skæv meget ujævn væg evt. med fremspring osv. kan ikke udjævnes uden at man banker puds af og pudser om.
De omtalte produkter er til brug på jævne oprettede vægge med struktur såsom væv/grovpuds/strukturtapet som ønskes skjult uden at man skal til at fjerne det først.M.Thomsen, Horsens11/10-2007

nyt loft vandskade

Spørgsmål

hejsa
Jeg skal pga af vandskade have et nyt loft opsat i min stue. Nuværende loft er egepaneler - nuværende lofthøjde 236 cm.
Kan der sættes nyt loft ovenpå og er det godt at gøre.
Hvilket loft kan anbefales og kan jeg overholde bygningsregelmentet hvis der sættes ovenpå og kan dette anbefales.
Den usikre som ikke selv kan.???M.Hansen, silkeborg07/10-2007

Loft

Spørgsmål

Må man sætte gipsplader direkte på fineret spåndplader fra 70, eller andet træloft,loftet er skrå.Solvejg Sårensen, Fårvang07/10-2007
Svar

Ja, det må man da godt, men ville selv pille alt det gamle ned, og få tingene lavet ordentligt af en gang.

Ned med det gamle loft, nyt forskalling på til gips , ny dampspærre også gipsen.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )08/10-2007

Lydisolering

Spørgsmål

Hvordan kan jeg billigst men alligevel effektivt lave en lydisolering af en forholdsvis tynd gasbetonvæg - ca. 2,5m x 3,7m til mit soveværelse ?Torben, København06/10-2007
Svar

Du kan opstille en gipsvæg, som ikke har kontakt med gasbetonvæggen. F.eks. stålregler og 2-3 lag gips.
Også kaldet en forsatsvæg.

Se her:

gds.knaufdanogips.dk hpox, Århus06/10-2007

Svar

i kan jo også prøve at dæmpe jer lidt så er lydisolering måske ikke nødvendigtsdf, brøndby07/10-2007

Opretning af træbjælkelag

Spørgsmål

Hvordan opretter man smartest et træbjælkelag (spærfødder) på en ny 1.sal, således at jeg kan lægge forskallingsbrædder - gulvvarme - gulvkrydsfiner - lamelparket?

Jesper, Lyngby06/10-2007
Svar

Find det højeste punkt på bjælkelaget, ret så begge ender op så de er over det punkt, træk snorer mellem de yderste bjælker, og ret alle mellemliggende op til snoren.

Er det over meget langt spænd kan snoren godt hænge lidt på midten, så husk at spænde snoren godt op, og sæt evt. den miderste bjælke som den første og hæv den så et par mm.

Hvorfor lægge din krydsfiner oven på gulvvarmen, ville have lagt den direkte på bjælkerne, derpå forskalling - varmefordeling + slanger - gulvpap - lamelparket.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )06/10-2007

Svar

Opbygningen var "bare" inspireret af nogle snittegninger fra Uponor gulvvarme.

Gulvet er 18 x 6 meter, men skal senere opdeles i 3 rum. Måske det er nemmest at rette dem op individuelt, frem for i en samlet flade?

PS. Er det nemmest/billigst at sømme/skrue 45x45 reglar på siden af spærrene?
Jesper, Lyngby06/10-2007

Svar

Klart nemmeste at tage hele fladen.

38 x 100 eller 45 x 95 eller højere ville jeg nok have brugt, specilet hvis de er meget runde dine bjælker , kan det være en fordel med lidt højere tømrer.

Husk at overholde max. C/C afstand mellem bjælkerne, alt efter hvor tyk en krydsfiner du bruger til det, et billigere alternaiv ville være gulvspånplader, og så er det max. 600 mm C/C. Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )07/10-2007

Svar

Det er helt nye spær (220x45) - så de er ikke runde.

Max c/c afstand er 55 cmJesper, Lyngby07/10-2007

Svar

Hvis det er helt nye spær, er der jo ikke noget at rettet op, det vel gjort i forbindelse med udlægning af remmen.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )08/10-2007

Svar

Det skulle man jo forvente når man betaler 400 kr. i timen for godt dansk håndværk. Men når jeg nu selv skal til at lægge gulv på (for at spare penge), opdager jeg at der mindst et sted er et spær der "hopper" ca. 10-15 mm op over nabospærrene.

Jeg har købt mig 2 stk 4 meter retteskinner, så det er meget tydeligt at se de ligger og vipper flere steder. Jesper, Lyngby09/10-2007

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment