Hej B. Nielsen
Smag og behag er selvfølgelig forskellige, men du har nu noget af det fineste træ der findes, og som Christian den 4 plantede!
Hvorfor dog hvid oliere det?
Det kan iøvrigt ikke, men man kan give det noget beise også lakere det! Men Lakken gulner hurtigt samt den hvide overflade du drømmer om, bliver ændret visuelt af den klare lak og er nok ikke så pæn som du havde forstillet dig!
Endvidre forslår jeg at du finder et stykke massivt egetræ og laver en prøve!
Egetræ har en meget kraftig træsyre, så jeg har mødt nogle gulvmænd som ikke vil lave disse behandlinger på egetræ!
Evt. kontakt en erfaren gulvsliber, de fortæller gerne hvad der kan gå galt!
MVH. Lars Frey, Malinghandel.dk
www.malinghandel.dkLars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby07/05-2007
Tak for svar L.F. Du har mødt nogle gulvmænd, som ikke vil lave disse behandlinger på egetræ. Hvilken behandling kunne de anbefale til trinene af massiv egetræ? Mvh. Bente NielsenB. Nielsen, Brovst10/05-2007
Saltsyre købes i forskellige konsentrationer, men prøv at læse denne link:
www.mur-tag.dk hpox, Århus27/04-2007
husk brædderne kun er 28mm da de er høvlet.
Jeg vil sige ikke mere end 60cm mellem strøerTømmerhandler, DK26/04-2007
man kan altså også godt få dem i 32 mm mesterAndreas, Jebjerg26/04-2007
jeg bruger selv60 cm mellem strøerne 45x95.
Jeg regner med at strøerne understøttes pr ca 1,5mts, esbjerg26/04-2007
Hvis det er høvlede brædder er standarden 25x100mm og 32x125mm men dette mår er før de høvles. Alle dimensioner findes i princippet da man jo kan bestille det man vil hos savværket.
Grunden til jeg skrev det var mere for at gøre opmærksom på den faldgruppe det kan være at dimensionerne opgives før forarbejdning.Tømmerhandler - Mester ?, DK26/04-2007
Mellem reglar 60 cm, mellem stolper, lidt afhængig af hvor stor spænd, men for at det ikke skal gynge ca. det dobbelte af spær d.v.s. ca. 120 cm.;-), ,27/04-2007
Hej Tømmerhandler
Det er da rigtigt at standarden er 25 og 32 - og at disse mål så reduceres med 4 mm når de er høvles. Men alt andet lige gælder dette jo for begge dimensioner - dvs. at en 25 bliver til 21 mm. og der anbefales netop 60 cm. mellem reglar til denne dimension, hvorfor så ikke større afstand når man går fra 21 til 28 - en øget godstykkelse på 33% må da alt andet lige betyde en større bæreevne eller er det bare et spørgsmål om at sælge nogle flere reglar ?
Svendsen, Skive27/04-2007
Jeg tror nu ikke, det er fordi tømmerhandlen prøver at snyde dig til at købe ekstra træ, men de vil jo gerne være sikre på, at det de siger holder, så du ikke kan bebredje dem noget, hvis du synes terrassen gynger, når du går på den.
Altså med 25 mm og 60 cm afstand burde du kunne sige cirka 88 cm med 32 mm ud fra et styrke-stivhedsmæssigt synspunkt, så dine 80 cm er ok betragtning.L. Petersen, Solrød28/04-2007
Hej Hans!
Det er nok mur emulisjons maling, og det er et godt produkt til kælder, der hvor den ikke passer indendørs er pga. fungucid mod alger og skimmel, men det er det rigtige at gøre for dine vægge!
Mvh.
Lars Frey, Malinghandel.dkLars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby25/04-2007
jeg skal ikke gøre mig klog på det produkt der er beskrevet men hvis det er en kælder der bliver brugt og hvor man opholder sig er det sgu da ikke for smart med fungisid og skimmel/svambe hæmmende ting. Når man f.eks kan bruge noget silikat maling som er meget diffusionsåben. Denne er godt nok noget dyr men pengene er så også givet godt ud. Bare en tanke. Claus, Hjørring30/04-2007
Hej igen. jeg tror ikke det har betydning for fugten at den er brugt indendørs men jeg ville være godt gal i skralden over at maleren har brugt dette produkt. Jeg var lige inde og se sikkerhedsdatablad for produktet. Og især hvis i har børn. I skal da nok overleve men det er tilsyneladende et hæftigt produkt som myndighederne på det kraftigeste fraråder. Jeg formoder at i har renoveret kælderen ( "ny" kælder )men man må jo formode at den skal bruges og så er det sgu for dårligt med den kommentar Lars og især hvis du arbejder med at sælge maling. det er ikke for at provokerer nogen. Bare min mening. Claus, Hjørring30/04-2007
Hej Claus!
Det helt rigtigt Claus, men silikat er ikke bedre, har du lugtet til det?. Maler producenterne konkurrerer på nye teknologier bla. nano teknologi! De tilsætter midler som får skidt og alger til at pralle af på facaderne! Dette skulle ikke gøre malingerne mere sunhedsskadelige og i EU er det forbudt at tilsætte fungicider, så det er nok heller ikke blevet malet med maling tilsat fungicid! Sikkerheds datablade, skal, advarer mod at børn ikke må have omgang med materialerne! Det gælder stort set alle produkter! Men gravide må gerne male med produkterne!??????
Har man fugtproblemer i en kælder er der ingen anden udvej end at bruge en form for facade maling, eller grafo therm fra djursland!
Jeg er malermester og sælger bla. via www.Malinghandel.dk EU blomst og svanemærket malinger!
Jeg rådgiver folk udfra erfaringer og jeg nævnte også at den ikke passede indendører, men til VÆGGENE, var Mur emulisionsmaling det produkt der var det bedste at anvende!
Men det gør mig selvfølgelig altid bedere, når man støder på konstruktiv kritik!
MVH. Lars Frey, Malinghandel.dk
www.malinghandel.dk
Lars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby07/05-2007
Hej Mia!
Jeg er ikke murer men maler!
Nogle sten skal sandblæses før stenen kan få pudsmaterialet til at hæfte!
Rockidan har et svummeprodukt, hvor man påfører det med en vittekost og som hæfter indendørs på stort set alle murstens overflader!
Men dit problem er jo opstået!
Jeg tror ikke at fugerne krakellere, så kan man vel banke stenfladerne rene!
Og hvis man har mulighed for at sandblæse det af er det selvfølgelig den bedste løsning!
Hvis det ikke er det! er det så over eller ved en pejs!
Med venlig hilsen
LFJ, Malinghandel.dk
www.malinghandel.dkLars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby23/04-2007
Det kan også være en så simpel ting, som for lidt eller ingen vædning af muren inden filsning. Mange begår den fejl at koste vand på et for stort areal ad gangen, så det når at tørre ud i overfladensteen, haderslev23/04-2007
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment