» Stil spørgsmål
Debatforum
Bereninger af spær ifm. hems
Spørgsmål
Vi går med planer om at lave en hems over børneværelserne og mener at have styr på det meste. Blot er vi kommet i tvivl om der bør udføres beregning til spær på loftet. Der er et alm. 1 plans parcelhus m. gitterspærs konstruktion og vi fjerner ikke nogen spær eller gitre - bygger blot videre ud fra eksisterende. Jeg mener tag/spærkonstruktion burde kunne holde til en hems eller ???
Kenni, Korsør20/03-2006Svar
har du fået svar på dette?
Vi overvejer også, at lave en hems ifb. kontor som så kan bruges til gæsteværelse.
Svar gerne på: lars@familienschmidt.dkLars Schmidt, Horsens24/01-2007
Hvor mange lag gips?
Spørgsmål
Vi renoverer vores overetage, der i forvejen bruges til beboelse, og vil gerne have gipsloft (til kip)
MEN må jeg godt nøjes med ét lag gips, eller er der kommet nye regler for dette, så jeg skal have to lag?¿?
Torsten, Randers19/03-2006Opsætning af nye fliser i badeværelse.
Spørgsmål
Jeg er blevet pålagt af min kone, at nu skal der nye fliser op i badeværelset, da hun ikke gider at se de gl. 76´er sten længere.
Det er for så vidt også meget godt, men..
Ved nedtagning af gl. fliser, bliver der det meste af det gl. fliseklæbe sidende på vægen, men flere steder falder pudsen også af i flager. Jeg regner med at få en murer til lige at smide et nyt lag puds op, men hvor dybt skal jeg rense vægen ?
Kan man pudse uden på fliseklæben ?
VH
Arne Hjeresen, Næstved19/03-2006Grundspartling eller ej
Spørgsmål
Jeg har pillet alt tapet ned i vores nye rækkehus, og står så med nogen helt bare vægge af henholdvis beton og gasbeton. Planen er så at sætte strukturfri filt og op og så male. mit spørgsmål er om det er nødvendigt at fuldspartle alle væggene, som er rimlig pæne eller om man kan nøjes med at spartle de huller der er i væggen. Bliver det det samme resaultat? En anden løsning kunne også være at male direkte på en pudset væg, kan man det oven på en grundspartling efter det har fået grunder?
Hilsen Ramus
Rasmus Jørgensen, fREDENSBORG19/03-2006Er det for høj en pris?!
Spørgsmål
Vi skal have lagt gulv og loft samt loftlem og bordplade i et køkken på 20 kvm. Det er et bryggers og det gamle køkken som er slået sammen. Der er forskellige gulvtyper med forskellige højde i de to rum som skal ligges sammen til et køkken og den tømrer jeg har talt med ville have 30.000,- for at sætte førnævnte op uden materialer, er det en fair pris?
Kasper, Odense18/03-2006Næste side »« Forrige side