» Stil spørgsmål
Debatforum
Lejlighedsskel i letbeton eller gibsplader m.m
Spørgsmål
Jeg skal udvide med ½ del af naboens lejlighed og skal derfor til at beslutte mig for et lejlighedsskel som enten skal være lavet i gasbeton eller af en væg bestående af 2 (gips?)plader med en trækonstruktion og isolering imellem. Jeg har i resten af min lejlighed ingen tapet men har malet direkte på pudset. jeg kan godt lide disse "bare" vægge. Hvad skal jeg vælge for også på lejlighedsskels væggen at kunne få pudsede vægge - størst mulig lydisolering, indeklima - kvalitet - hvad er billigst og bedst?
Siff, København05/02-2006Ludning af ru træloft
Spørgsmål
Hej,
Vi har ca. 40 m2 groft/ru typisk 70'er træloft vi ønsker at have ludet/hvidnet. Men det er en større opgave at gøre vellykket pr. håndkraft. Vi har fået fortalt, at man derimod kan sprøjte male loftet, også selvom det er ru. Kan man det, og i givet fald, hvilken maling skal man bruge??
Mvh. Henriette
Henriette D. Grønning, Bjerringbro04/02-2006Betonstøbning med tvangsblander
Spørgsmål
Jeg skal have støbt et dæklag på 130 mm i tykkelse og ca 25 m2 i en beton 30.
Tvangsblanderen kan rumme 400 liter.
Der skal bruges alm rapid cement fra Ålborg portland.
Hvilke blandingsforhold skal jeg anvende for at være sikker på en minimum Beton 30..?
Bo, København
Bo Jensen, København03/02-2006loft med ujævnheder
Spørgsmål
jeg har et malet loft som har en den ujævn spartling og mange grimme malerklatter der "hænger" og ser grimme ud.
jeg vil gerne forsøge at få det mere glat. En håndværker har sagt til mig, at den eneste måde er at fuldspartle og sætte nyt væv op, men det synes jeg er for stort et arbejde..
nogen der har en ide til en nemmere løsning?
Søren, København S.02/02-2006Lugtgener
Spørgsmål
Vi bor i en etageejendom fra 1902 der er blvet byfornyet 2004/05. I den forbindelse har vores nabo fået lavet tungt badeværelse (med støbt gulv). Nu har vi fået lugtgener (madlugt) fra vore underbo "skråt nede" altså ikke direkte under os. Adskillelsen mellem lejlighederne er ikke en brandvæg men en 5 cm. koksvæg. Jeg tror at lugten fra deres køkken trænger op under loftet i etageadskillelsen mellem 2´den og 3´die sal (selv om vi har fået tvungen mekanisk ventilation på wc/badeværelse) og derfra ind til vores lejlighed hvor den trænger op langs gulvpanelerne og der hvor gulvbjælkerne er samlet med et lille slip både på toilettet og i entren. Det er de originale gulvbrædder vi har fået afhøvlet for 10 år siden. Jeg vil have stoppet eventuelle huller fra underboens (til siden) bad og køkken så deres egen ventilation kan klare udsugningen og regner med at skulle tætne under gulvniveau mod koksvægen. Skal jeg pille gulvbrædderne op for at gøre dette eller kan jeg bore et par huller og fylde skum (eller andet) ned i mellemrummet mellem underboens loft og vores gulv frem til den første strø. Hvilke materialer skal jeg benytte til dette.
Problemet er ret stort - de laver mad (hovedsagelig hvidløg og karry) flere gange om dagen.
Finn Nielsen, København02/02-2006Næste side »« Forrige side