» Stil spørgsmål
Debatforum
Centralvarme rør i ny gipsvæg
Spørgsmål
Hej,
Vi er igang med at istandsætte et ældre hus, hvor rørene til radiatorene løber udenpå væggene.
Nu vil gerne efterisolere en af væggene, men rørene er lidt i vejen.
Må vi sætte en gipsvæg op med isolering udenpå rørene og derved også skjule rørene?
Mvh
Nicolai
Nicolai, liseleje13/12-2005sundolitt
Spørgsmål
hvor godt isolerer sundolitt ell. lign. i forhold til alm vægisolering. leder efter isolering som ikke fylder så meget, da rummet jeg skal isolere ikke er særlig stort?
flemming rasmussen, 3760 gudhjem13/12-2005fjernelse af fugerester på fliser
Spørgsmål
jeg har lagt klinker, og fuget dem, men jeg har desværre ikke været grundig nok med at få fjernet resterne af fugerne fra fliserne inden de tørrede, hvordan får jeg dette fjernet, der er tale om mere end bare et hvidt kalkslør, der er "cement" streger på fliserne.
Larsen, Frederikshavn07/12-2005Nedforskalling under loft, hvad/hvordan?
Spørgsmål
Hvad sætter man under spærfoden før man når til profilbrædderne? Vi har ca. 1 m fra centrum til centrum mellem spærene. Først dampspærre, derefter 2 mm ståltråd med 30 cm afstand. Vi vil have profilbrædderne til at løbe modsat spærene. Mellem disse vil vi gerne have noget nedforskalling så man bla. kan lave el-rør føring her på undersiden af dampspærren. Jeg vil gerne lægge 45 mm rockwool ind imellem dampspærre og profilbrædder, så kan jeg fx isolere med indblæst træuld på loftet. Spærene ligger på en 45 mm tyk regle rundt i kanten og loftet skal også ned under dette niveau. Problemet er at jeg har set forskellige måder at gøre det på i forskellige huse og hvordan skal vi så vælge selv at få gjort? Er det rigtige og nemmeste måske at sætte alm. forskallingsbrædder (25*100 mm) på tværs først m. fx 60 cm afstand og derefter et lag nedenunder på den anden led også med 60 cm c. til c.. Så kan man nogenlunde komme til at trække elrør. Eller er det bedre at sætte fx 25*50 mm * 15 cm klodser med 15 mellemrum på samme led som spærene som øverste lag og derunder sætte 25*50 mm lægter på samme led igen. Så er der huller til at trække rør. Eller sætte rør op først og så sætte klodser op imellem. Er der nogle tømrere der kan give deres mening her? Er der andre bedre måder at gøre det på? Når man 'kun' ønsker at nedforskalle 45 mm skulle man så bruge fx 20 mm + 25 mm brædder?
Poul, Hadsten07/12-2005Fliser på lecabloke ?
Spørgsmål
Jeg har lavet et badeværelse i min tilbygning. Den er opført i lecablokke. Kan jeg sætte vægfliser direkte på lecablokkene, eller SKAL de pudses op først.
Dennis Arnholtz, vanløse06/12-2005Næste side »« Forrige side