» Stil spørgsmål
Debatforum
udgået væg beklædning?
Spørgsmål
Hej byggeri.dk
Jeg er igang med og restaurere et værelse, som har stået stille nogen år, men mangler de sidste vægbeklædnings plader for og gøre det færdig. Det lokale byggemarket siger de er udgået hos dem. er Der nogen herinde der ved om disse stadig forefindes nogen steder?. pladerne er en slags krydsfiner på 3mm og måler 122*244cm. her er et billedet er pladerne. Bemærk at spor breden er forskellig.
i1375.photobucket.com
På forhånd tak
Anders, 470001/07-2014Røglugt fra naboen
Spørgsmål
Vi bor i eget rækkehus fra 1979, med brandvægge i mellem hver nabo.
Der har siden sidste halvandet år været en meget generende røglugt,i vores stue og det har vi lokaliseret til at komme fra naboens søns værelse, men på første etage, som vender mod vores stue.
Nogen ide til hvordan vi kommer det til livs, tænker at der er en utæthed i væggen (som er beton)
Det er uholdbart at sidde i stuen.
Venlig hilsen
Anja Rasmussen
Anja Rasmussen, Svendborg22/06-2014Røglugt fra naboen
Spørgsmål
Anja Rasmussen, Svendborg22/06-2014Afhøvling af flydespartellag
Spørgsmål
Hvilken maskine er den bedste til at høvle/ slibe/ fræse et betongulv hvor et flydespartellag på 1-2 cm skal fjernes? Mvh Preben
Preben Thomsen, Silkeborg10/06-2014Svar
En vandretliggende diamantskive.
Noget i stil med hvad du kan finde her. f.building-supply.dkHenrik, Nn, nn,10/06-2014
Maling af pladegulv
Spørgsmål
Kan jeg med godt resultat male et pladegulv?
Hanne, Tønder06/06-2014Svar
Mener du et spånpladegulv?
For vi har malet et spånpladegulv i vores lille biks med det her produkt:
malermakker.dk
Og det har holdt perfekt nu i næsten 5år, på trods af at der er forholdsvist meget traffik på gulvet.Martin, www.malermester-hansen.dk18/06-2014
Næste side »« Forrige side