» Stil spørgsmål
Debatforum
Bad på 1 sal
Spørgsmål
hej
Jeg vil lave et nyt gulv på badeværelset og kun støbe i brusekabine, og lave en kant ind til det andet gulv. Gulvet uden for brusekabinen laves med de nye våderums spåndplader med en rist / afløb. men skal der laves fald på det gulv? Der skal klinker oven på.
Jesper, Middelfart14/09-2005Klinker eller gipsvæg
Spørgsmål
Vi skal have sat en endevæg op i gips og lagt klinker i samme rum. Men hvad er det bedste at starte med..?
Sten, Kbh13/09-2005Problemløseren
Spørgsmål
Er der nogen der har erfaring med problemløseren på sagsmuldstapet der på flere steder også er løsnet?
Vidar Pettersen, Odense13/09-2005Stuklister - pris og sted ?
Spørgsmål
Jeg vil lige høre om der er nogen der ved hvordan priserne ligger på stuklister i skum og gips? og evt. hvor det er muligt at købe dem?
Per, Aalborg13/09-2005Byggesjusk - jeg har brug for hjælp
Spørgsmål
JEg har købt et hus med flækkede klinker i gangen, dem har sælger lovet at udbedre. Dette er gjort idag. De nye klinker er lagt oven på det gamle knækkede klinker, er det ikke uholdbart da de nye klinker også bare flækker pga et ustabilt underlag? Desudden var det gamle gulv skævt som bare fanden, kan det give problemer i fremtiden?
Håber der er nogle der kender reglerne, således jeg kan se om det skal lægges om lige med det samme...
Gert Sørensen, AAlborg12/09-2005Næste side »« Forrige side