» Stil spørgsmål
Debatforum
brugt sildebensparket
Spørgsmål
Hej
For at få et større køkken har Gitte og jeg lagt køkkenet sammen med det tilstødende rum. I den forbindelse skal vi viderføre et sildebensparketgulv (fra 40'erne) ud i resten af køkkenet. Er der nogen der ved hvor man kan købe ca 6-7 kvm. brugt sildebensparketgulv. Grunden til at jeg leder efter et brugt er for at det skal passe til det andet der allerede ligger der.
lars, København K20/03-2005Svar
www.genbyg.dkTommy, Terndrup21/03-2005
Opfyld af kælder
Spørgsmål
Jeg har et gammelt sommerhus hvori der er en kælder på ca 12 m2. Dette sommerhus skal nu rives ned og kælderen opfyldes, bl.a. med mursten fra husets vægge.
Nu er spørgsmålet: er der nogen der har en idé om hvorvidt der skal bankes huller i betonen i bunden af kælderen således at det vand der evt. kan samle sig i opfyldet, kan løbe bort, eller vil det virke modsat, d.v.s der vil bare samle sig endnu mere vand
Det kan oplyses at kælderen er indrettet med en 1.50 m dyb brønd hvor grundvandet kan samle sig.
Mogens, Ølstykke20/03-20053mm slidlag, kan det slibes?
Spørgsmål
Hejsa
Jeg har lige lagt et flydende trægulv i min lejlighed da den skal sælges. Sådan for at få det til at se pænt ud. Mit problem er at jeg har to katte, som faktisk er ganske hårde ved gulvet. Ridser, og sågar furer i træet. Mit spørgsmål er om jeg kan slibe en enkelt gang på sådan et 3mm slidlag?
Andre gode råde, til at få sådan et gulv pænt igen modtages meget gerne. Jeg har lagt kludetæpper ud over det meste af gulvet, for ligesom at beskytte det, men det kan ikke undgås helt at kattene laver nogle skader.
Mvh. JJ
Jacob Jensen, Aalborg18/03-2005Svar
Du skal endelig ikke selv begynde at slibe på dit gulv, en professionel kan slibe et gulv med 3 mm slidlag, men du risikerer at slibe igennem, de slibemaskiner man kan leje er forbandet svære at styre for amatører.Aksel, Hørning19/03-2005
Svar
hej jacob, er det ikke at sminke liget. hvorfor har du ikke bare ladet gulvet være som det var (og så evt. sat prisen lidt ned). Lige så snart du starter en gulvmaskine på et flydende gulv kan du risikere at gulvet "falder fra hinanden" da det ikke er fremstillet til at kunne modstå rystelser fra en gulv-høvl eller sliber!!michael, vanløse09/04-2005
lud- eller sæbebehhandle?
Spørgsmål
Jeg har en trappe i rå fyrtræ, som jeg gerne vil skal bevare, som den er. Jeg er blevet rådet til at ludbehandle den først og derefter vaske den i koncentreret sæbespåner vand.... Er det ikke nok med sæbespånerne?
Marlene Madsen, Aalborg18/03-2005Svar
Med et areal hvor der er meget trafik, vel vi helt klart anbefale en gulv-olie med hvid pigment, sæbebehandlingen kan også se flot ud, men er meget sart og det giver en del arbejde at holde det.
Angående gulvolien vil vi anbefale den fra firmaet Skovgaard & Frydensberg, da man kan gå på den efter ca. 3-4 timer med forsigthed og den er hærdet op efter 1 døgn.Phenixx.dk, Kbh. N19/03-2005
Skære hul i væg
Spørgsmål
Jeg har et parcelhus, hvor der mellem vinduerne er træbeklædning med isolering og gipsplader indvendigt. Jeg skal have skåret et Ø110mm hul til udblæsning fra emhætte i denne beklædning. Herved vil dampspærren blive gennembrudt - hvad er den korrekte måde at etablere overgangen fra dampspærre til det rør der skal føres igennem?
Østergaard, Børkop18/03-2005Næste side »« Forrige side