» Stil spørgsmål
Debatforum
Reparere loft og mur efter fjernelse af væg Svar på dette spørgsmål
Spørgsmål
Hej.
Jeg er ved at fjerne en væg af gasbeton.
Dette efterlader nogle huller/beskadigede områder på 10 centimers brede og 3-4 cm dybde i lofterne og de bærende vægge, som de nedrevne vægge grænsede op til. Disse vægge og lofter skal nu udbedres - spørgsmålet er bare hvordan jeg lettest pudser dem fint op, da der skal filt på bagefter. Jeg kan se, at der inde under det eksisterende loft er halm, hvorpå der er klinet ler eller lignede. Bygningen er fra 1926. Skal jeg sætte nyt halm op og kline det til - det bliver da noget være svineri gør det ikke ? Hvilke materialer skal bruges ? Hvordan får jeg det til at hæfte? Skal jeg starte med en grov mørtel og så derefter bruge noget fint spartelmasse eller ...?
Helle, 280015/01-2014Svar
Jeg ville nok overveje at skifte loftet helt, hvis du alligevel er igang med renovering. Lerklinet loft er sart. Husk at det modsat stort set alle andre mørtler og pudsmaterialer ikke hærder, men blot tørrer.
Men selvfølgeligt er det møgbesværligt for at lappe nogle huller. En snillert kunne være at skrue skruer i med tre cm mellemrum i hullerne, under niveau, og spartle over med en gipsbaseret puds (Polyfilla).Thomas , Kastrup17/01-2014
Gangbro på loft
Spørgsmål
Er indehaver af fritidshus, hvor der kun er Isoleret med 100 mm på loftet,der findes p.t. ingen Gangbro. ? Hvordan laver man en sådan,på 50 x 100 mm spær.
det tilrådes at der lægges yderligere 250 mm. isolering.
jan carlsen, Ballerup05/01-2014Svar
Tjaa - planker på tværs af spærrene plejer at være løsningen.
Alternativt, hvis isoleringen går op over spærrene, må du sætte tværbjælker fast på tagstolen, som du monterer plankerne på.
Der findes også isolerbatts, der er beregnet til at anvendes som gangbro.
ThomasThomas , Kastrup17/01-2014
stålskelet/fastgørelse på gulv.
Spørgsmål
Hej. Jeg skal til at lave en gips væg med stålskelet i et træhus. Stålskelettet skal fastgøres i limbjælke i kip og naturligvis også i væg, MEN på klinkegulv fastgjort med bygge silicone, da jeg vil undgå huller i gulvet? Væggen skal fjernes om nogle år igen! Burde der være problemer med dette?
J.P.Hansen, Esbjerg03/01-2014Svar
Hej Jan
Du skal montere skinnen i gulvet i fugerne hvor det er muligt, det hele kommer an på hvor stor væggen er men mest om der er en dør i væggen, når man smækker en dør kan hele konstruktionen løsne sig.
Du kan jo bare bruge plugs og skruer så du ikke skal lave et 6,5mm hul til en montageskrue og evt en skive imellem skruen og skinnen så du ikke skruer for langt.
Rene, Give16/01-2014
støbelag over pexrør
Spørgsmål
Hvor tykt lag skal der være over pex rør der støbt ned i gulv, det er pex rør til vand koldt/varmt
Peter Rasmussen, københavn Ø02/01-2014Nubret væg
Spørgsmål
Hejsa,
Vi har en nubret væg som skal jævnes/slibes så den bliver helt glat. Væggen er meget nubret og det stikker ca. 2-3 cm ud. Hvad kan man gøre for at slibe det?
Marinela, soldrød strand25/12-2013Svar
Hej , vi har haft den samme udfordring og valgte at få spartlet væggen glat og sat væv over. Det andet er næsten umuligtks, Glostrup03/01-2014
Næste side »« Forrige side