Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

gipsvægge

Spørgsmål

Hej
Skal ved montering af gipsplader
lave et skrå snit i pladen, hvor de samles i enderne, for at kunne spartle bedreJens Christensen, Vejle17/10-2004
Svar

ja det er en god ide for at lave en glattere overgang mellem pladerneØstergaard, Børkop19/10-2004

Loft

Spørgsmål

Hej
Jeg har en stald på 7 * 10 meter, hvor jeg gerne vil undgå stolper under bjælker. Derfor har jeg tænkt på at lægge I-bjælker op på tværs og svejse mindre I-bjælker mellem dem, så man kan lave et bjælkelag af træ med eks. 100 * 200 mm.
Hvilken dimension af I-bjælker (der skal spænde 7 meter) skal man op i, for at dette kan lade sig gøre?

Mvh Søren Poulsen, ViborgSøren Poulsen, Viborg17/10-2004

Skillevæg

Spørgsmål

Jeg skal til at opdele en stue til 2 rum og har læst at lydisoleringen ikke bliver bedere end de tilstødende bygningsdele. På gulvet er der spånplader der går gennem begge rum. På gulvet kommer der efter følgende nyt trægulv.
Betyder det noget at spånpladerne går gennem begge rum og hvad kan jeg evt. gøre for at lydisolere bedereFinn B. Lauritzen, Århus14/10-2004

Skillevæg

Spørgsmål

Hvordan bygger jeg den mest lydisolerende skillevæg hvis jeg ikke ønsker at mure den eller bygge i mulitplader.Finn B. Lauritzen, Århs14/10-2004
Svar

Det kan du lave i gipsplader.
Sæt skelet op i træ- eller metallægter og sæt 2 lag plader på hver side - husk at samlingerne i yderste og inderste plade skal være forskudt for hinanden.
Væggen isoleres med 50 mm hårde bats - tror nok de hedder gulvbats - vistnok fra Rockwool.Østergaard, Børkop19/10-2004

Pudsning af multiplader

Spørgsmål

Jeg har blændet en dør med multiplader. For at få blændingen til at flugte med den gamle, noget skæve væg, vil jeg pudse multipladerne med 1-1,5 cm puds.
Bør man bruge:

1. specielt forbehandling?
2. speciel type puds?
3. specielt teknik?


skal jeg vægNiels, Holbæk14/10-2004
Svar

du skal i hvert fald have noget primer til blokkene ellers suger de fugten ud mørtelen og det tørrer for hurtigt og løst op - dette kan fås i byggemarkeder - og almindelig pudsemørtel bør være tilstrækkeligt.Østergaard, Børkop19/10-2004

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment