» Stil spørgsmål
Debatforum
Listelofter i lejlighed
Spørgsmål
Vi har set på en ejerlejlighed, men lofterne er sænkede med profilbrædder. Hvis sænkningen er udført før 1995 (jvf. bygningsreglementet 1995) er det så lovligt?
Elinstallationen i hele lejligheden er meget gammel (stof ledninger)Kan der så evt. være ulovlig installation imellem eksisterende loft og listeloftet eller har det noget at gøre med hvornår det er udført?
Lene Jensen, Odense05/10-2004Svar
Det er i hvertfald ikke lovligt at gemme installationer der er lavet med fittings, altså T stykker og vinkler. Det værste er hvis der er samledåser skjult.
I skal forlange at få installatørsyn på den lejlighed før i rører pengepungen.
Det kan så være at den bliver solgt til anden interesseret der ikke er opmærksom på problemet, men til gengæld slipper i for 'katten i sækken'.HCJ, Odense17/10-2004
legaplader på vægge
Spørgsmål
Hej
Vi er flyttet ind i et lejet hus med legaplader på væggene, hvordan/hvad skal man gør for at hylder og billeder bliver hængende. På forhånd tak.
Mvh J. Eskesen
J. Eskesen, Langå04/10-2004Svar
Der findes et hav af forskellige plugs beregnet til lette vægge som leca, gips m.m. Spørg i dit byggemarked.Isolatøren, Kolding10/10-2004
Svar
Mange tak, det vil vi så prøve.J. Eskesen, Langå14/10-2004
Problemer med damspære i loftet
Spørgsmål
Jeg har købt en gammel funkisvilla. Huset er i to plan, hvor der på 1. salen er indbygget terasse med støbt gulv der gør ind over over stueen i stueplan. Lofterne i stuen er pudsede lofter - disse er dog nedbrudte flere steder (der var monteret rustiklofter nedenunden). Der er ingen isolering mellem loftet og det støbte gulv i terassen. Kodensvand fra terassen har nedbrudet loftsbjælkerne flere steder. Jeg har nu udskiftet de dårligere loftsbjælker og vil montere et gipsloft der skures på på regler på undersiden af det gamle loft. Imellem reglerne har jeg isoleret med 30 mm isolering og damspære. Jeg har nu til min rædsel set, at der dannes "vandpytter" på undersiden af dampspæren. Hvad skal jeg gøre? Fjerne dampspæren igen - eller?
Kristian, Aallborg04/10-2004Svar
Du skal få tætnet din støbte terrasse og fjerne dampspærren.Mads Bøggild, KBH Nv04/10-2004
Fugt og overfladebehandling indendørs.
Spørgsmål
Hej
Jeg bor i en lejlighed på 3. sal og har fugtproblemer indenfor på ydervæggene (mest i hjørnerne og i lav højde).
Jeg lufter meget ud og har en god temperatur i lejligheden så det burde ikke være årsagen.
Jeg ved man kan købe forskellige produkter til at overfladebehandle sine vægge med indendørs. Jeg kan desværre ikke huske navnene på produkterne, men den ene er i en spraydåse og en anden type købes i en spand, opblandes med vand og males på. Begge påstår at de kan stoppe alle problemer med fugt. Er det spild af penge eller er der mulighed for at det kan løse problemet?
Håber I kan hjælpe! På forhånd tak. :)
JL, Odense03/10-2004Svar
Jeg har fundet ud af hvad produkterne hedder. Det drejer sig om BETO-fugtstop og Polyfilla Pletforsegler (spraydåse).
Jeg vil sætte meget pris på nogle gode råd :) Tak.JL, Odense05/10-2004
Svar
Jeg har selv prøvet polyfilla pletforsegler og det virker rigtig godt...men man skal til tider bruge temlig meget, sidst brugte jeg 250 ml på 1 m2 loft før det dækkede...men det holder jo ikke vedvarende fugt væk, det dækker kun, og stedet skal være gennemtørt før du bruger det.Jakobsen, Amager27/10-2004
poleret beton
Spørgsmål
hvilke firmaer polere betongulve
carsten kyster, dråbydalen 8400 ebletoft30/09-2004Svar
www.dansk-gulvteknik.dkKenneth D, Rønnede19/11-2004
Næste side »« Forrige side