» Stil spørgsmål
Debatforum
Maling af ludbehandlet loft.
Spørgsmål
Hej,
Jeg har overtaget et hus hvor stueloftet er ludbehandlet og det kunne jeg godt tænke mig at male i en hvid nuance. Loftet er todelt med både høvlede og uhøvlede brædder med fjer og not. Skal det forbehandles inden maling eller kan man bare male direkte ovenpå ludbehandlingen.
Ole, Svendborg (26-07-2004)26/07-2004Svar
Hej,
Du skal rense lofte i en gang grundrens inden du maler.
Skal loftet stå flot bagefter skal du regne med 2-3 gang maling.Morten, Odense28/07-2004
Svar
Ja makker og så får du et pisgult loft med gennemslag.
Det skal have spærrende maling, "isolux" fra sadolin virker.Jyderup Malerservice v/ thomas Larsen, Jyderup01/08-2004
Flydebeton
Spørgsmål
Er det rigtigt at flydebeton afgiver nogle dampe eller lignende, så man ikke må bo i rummet i tre måneder fra støbningen?
www.jmjoergensen.dk, Hjørring25/07-2004Zink som underlag for brændeovn
Spørgsmål
Vi har lagt en zinkplade på gulvet som underlag for vores brændeovn.
Hvad kan vi med fordel behandle pladen med, så den fremstår mat og uden at smitte af?
Ole Jørgensen, Odense S18/07-2004renovering af kældervægge
Spørgsmål
Efter at have haft vand i kælderen efter oversmømmelse for 1 år siden, vil jeg nu gerne have repareret og malet.
Der er pudsede vægge, som nu drysser en del forneden.
Nu er spørgsmålet, om jeg skal fjerne al pudset og pudse op påny, eller om jeg kan "nøjes" med at give det feks. mikrodispers (acrylgrunder) og så bare male over.??
Hvis jeg skal pudse først, hvilken blanding er så bedst at bruge? Jeg tror, at der er tale om grovbetonvægge stort set hele vejen rundt. Kælderen er ca. 60 kvadratmeter.
Mvh
Finn H, København S17/07-2004Svar
De fleste af dine spørgsmål er allerede besvaret på www.byggekram.dk
God fornøjelseAnonym ;o), København04/08-2004
renovering af kældervægge
Spørgsmål
Jeg har i 2 omgange haft vand i kælderen, ca. 35 cm op.
Der er nu vandsikret i brønd mv, og nu, 1 år efter, vil jeg gerne have fikset væggene op.
Væggene er knastørre, men de smuldrer naturligvis en del forneden.
Er det nødvendigt at banke al pudset ned og pudse op påny, eller kan man give det noget binder, feks. mikrodispers (acrylgrunder), og så "bare" male udenpå?
Hvis jeg skal pudse op påny, hvilken blanding vil I så anbefale??
Finn Heiselberg, København S16/07-2004Næste side »« Forrige side