Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

opsætning af væg

Spørgsmål

er der nogen der har erfaring med "mobilevæge" ?. Vi har en lejlighed, hvor den tidligere ejer har lagt to stuer sammen. Vi ønsker nu, at dele stuen igen. Problemet er, at der er lagt varme under parketgulvet. (varmen er vandbaseret). Det er derfor ikke muligt, at opstillen en væg der skal skrues ned i gulvet. Derfor spørgsmålet, kan vi vælge en mobil væg. Der alene fæstnes i loft og væg, hvad koster en sådan væg ca. pr. m2, og hvilken type vælger vi.

Håber der er nogen på denne side der kan hjælpe.IP, Frederiksberg10/01-2004
Svar

Hej

Hvilken type parketgulv er der tale om (svømmende elller på strøer)?www. tømrermesteren.com, Jebjerg10/01-2004

Svar

til tømrermesteren.com

Vi har lige købt lejligheden og jeg er ikke klar over om gulvet er svømmende eller strøer (jeg kender faktisk ikke forskellen på svømmende eller strøer). Hvordan kan man se hvilket gulv der er tale om ?.

Har det nogen betydning for valg af løsning ?

Med venlig hilsen
IP
IP, Frederiksberg11/01-2004

Svar

Hej igen

Svømmende gulv er typisk lagt som en stor sammenhængende ca. 14 mm tyk flade direkte på et underlag (f.eks. betonunderlag)med trinlydsdæmpning imellem (evt. dampspærre).
Parketgulv på strøer er typisk 21-22 mm tyk og skråsømmet/skruet ned i bjælker strøer med et hulrum under.www. tømrermesteren.com, Jebjerg11/01-2004

Svar

Hej

Gulvet er vist nok lagt på følgende måde. På det gamle gulv er der lagt rør til gulvarme (vand), oven på dette er der så lagt et parketgulv. Jeg kan ikke se søm eller skruehuller i gulvet.

Som du kan se af ovenstående er jeg i tvivl om der er tale om svømmende eller strøer.

Med venlig hilsen
IP IP, Frederiksberg11/01-2004

Svar

Hej

Det er sikkert et svømmende gulv du har, der er lagt oven på et ældre parketgulv på strøer.
Konstruktionen er sikkert sådan, at der er udlagt varmeslanger på gulvet med forskallingsbrædder imellem, til at lægge det svømmende gulv på, og der burde være varmefordelingsplader af metal også.
Men det er altsammen kun min formodning.

Det burde kunne lade sig gøre at få en proff. tømrer til at skære gulvet væk der hvor skillevæggen skal stå, og så etablere væggen derefter.
Det eneste problem vil så være styringen af varmen, da det vil være samme gulvvarmeslange der ligger i begge rum.

Man skal være meget forsigtig når man skærer gulvet op, så man ikke skærer ned i rør og varmeplader.

www. tømrermesteren.com, Jebjerg11/01-2004

Svar

Hej igen

Mange tak for dine svar. Jeg er helt klart blevet klogere og fået nogle problemstilling at arbejde videre med.

Med venlig hilsen
IPIP, Frederiksberg12/01-2004

"Problemløseren"

Spørgsmål

Kan "problemløseren" bruges på Loftet ? hvad skal denne sættes op med på væg ? loft ? skal sder grundes/behandles inden maling ? hvor mange lag maling ca. ? Findes der nogle Procurer/artikler om opsætning af problemløseren ? Hvorfor kan Problemløseren ikke købes i Farvebasens online butik ? På forhånd tak for hjælpen..Theresa Emcken, Herlev10/01-2004

Forskalning til loft med gips

Spørgsmål

Hej
jeg er ved at lave forskalning på loftet, der er kun de bærene bjælker tilbage, jeg har tænkt og lave forskalningen med lægter da loftet er lidt skævt, kan/må man skrue lægter stykker på siden af bjælken og der efter skrue lægten fast på lægte stykket?
og hvad skal afstanden være når man bruger lægter (bruger 120x 240 gips plader, skal gipspladerne sættes op på langs eller tværs på lægterne?
Jens Nielsen, Kerteminde09/01-2004
Svar

Hej Jens
Du kan sagtens rette loftet op, som du selv beskriver, ved at påsømme/skrue en lægte på bjælkerne, men du behøver ikke bruge lægter under de oprettede bjælker, det mest normale er 25x100 mm forskalling (22x100 høvlet).
Forskallingen placeres med afstand fra midt til midt brædt på 30 -> maks. 40 cm.
Afstandsmål og om pladerne sættes op på langs eller tværs, er der forskel på fra producent til producent.
Kig på www.danogips.dk eller www.gyproc.dk her har de rigtig gode anvisninger på gipslofter.C. W. Jensen, Holstebro12/01-2004

manglende memran

Spørgsmål

vi har et hus fra 60 erne
som vi købte for ca 1 år siden
vi har en masse fugt lugt som vi lige har opdaget pga manglende pvc membran
i gulvet vi har lavet en ejerskifte forskring dækker den dette da,det kan blive en større affærde pga ødelagt inbo efter lugt er der nogen der ved om det er en bygge fejl og hvem skal betale?d.b, vejlby09/01-2004
Svar

Hej, du skriver ikke hvor i huset der er problemer. Hvis der er udført noget i huset som ikke er lovligt så dækker din forsikring.Dansk Gulvteknik & Montage, Rønnede11/01-2004

Svar

Hej d,b

Angående manglende membran i gulvet:
Om en membran er krævet afhænger af hvordan dit gulv er opbygget.
En terrændækskonstruktion afsluttet med beton og belagt med en ikke fugtfølsom belægning kan ikke karakteriseres som fejlkonstrueret, selv om denne ikke er etableret med en membran.
Er der fx etableret et trægulv over nævnte betondæk, vil man med rette kunne tale om, at der mangler en membran.
Er der placeret varmeslanger /-rør i forbindelse med gulvkonstruktionen, skal der også være taget højde herfor i førstnævnte eksempel.
En eventuel fejlkonstruktion, herunder en mulig lokalisering af svamp vil eksempelvis kunne lokaliseres af Teknologisk Institut m.fl.

Fra 60`erne er der adskillige eksempler på at byggeprocessen gik så hurtigt, at de udførende til tider "ikke nåede" at etablere et tilstrækkeligt kapillarbrydende lag under betondækket. Dette vil eksempelvis kunne skabe fremtidige fugtgener - både med og uden membran.

Erstatningsansvar:
Jeg er desværre ikke i stand til at give et brugbart svar herom.
Efter en fugtteknisk analyse vil jeg foreslå, at der tages kontakt til Forsikringsoplysningen om dette emne. Adskillige eksempler har påpeget, at eventuelle mangler eller defekter ikke nødvendigvis har medført, at forsikringsselskaberne umiddelbart har villet vedkende sig en erstatningspligt.
Ivan Bloch Harpsøe (arkitekt), Assens11/01-2004

Svar

imellem betondæk er der kun lagt rockwoll
trægulv og oven på masonit plader
og det er fra huset blevet bygget i 1964
og der er mugvækst på bagsiden af gulvbrædderne vi formoder det er bygget op sådan i alle rum.
d.b, vejby11/01-2004

Svar

Konstruktionen burde fra start have været indbygget med en membran - den mangler. Byggefugt fra udtørring af betonen har meget tænkeligt været årsag til at problemet - evt. skimmelsvamp - er opstået.

Det er min klare opfattelse, at I hurtigst muligt skal tage kontakt til Teknologisk Institut eller anden kompetent aktør, der vil kunne håndtere opgaven professionelt.
I har behov for at være i besiddelse af relevante og eksakte oplysninger som udgangspunkt for det videre sagsforløb.

Jeg er af den opfattelse, at I absolut bør være dækket ind med hensyn til Ejerskifteforsikringen.
Tag evt. en kopi af nærværende materiale og send dette videre til det pågældende firma, som der udvælges til opgaven.
Held og lykke med det videre forløb.Ivan Bloch Harpsøe (arkitekt), Assens11/01-2004

Svar

Hej d d

Du kan direkte på betongulvet påføre en forsegler i form atf et produkt der hedder Controll Betongtett, det vil kemisk forsegle dit gulv så fugt ikke trænger op og giver basis for mug og svamp som giver lugten. Du kan læse om produktet på min hjemme side www.bentm.dkBent Møller, Horsens05/08-2004

Historie.

Spørgsmål

Hej Thorsten.
Ville bare sige dig mange tak for dine brugbare oplysninger :-) og at du svarede så hurtigt på dem.
Venlig hilsen Lisbeth Petersen.
Lisbeth, København.08/01-2004

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment