Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Forskalling til gipsloft

Spørgsmål

Et hurtigt spørgsmål...
Hvilken afstand bør jeg have mellem mine forskallingsbrædre, hvis jeg vil sikre mig at gipsloftet ikke kommer til at hænge med tiden. Er det 30 eller 40 cm ???Gitte, Djursland05/01-2004
Svar

Hej

Hvis du anvender ergonomiske 90 cm plader er afstanden 45 cm fra midt/ midt, ellers ville jeg sige 40 cm.

Husk affasning og T-skinner i endesamlinger.www. tømrermesteren.com, Jebjerg05/01-2004

Svar

Såfremt der kun monteres 1 lag gips skal c/c afstanden reduceres til 30 cmsa, odense06/01-2004

Efterisolering af ydervæg

Spørgsmål

Jeg er ved at efterisolere ydervæggene i mit hus, men det er hulmurs isoleret 50mm, sker der noget ved at lave et lægte skellet og ligge isoleringen lige på muren og der efter dampspær og gipsplader. det er pga gammel pus og skæve væge og så vil det vel ikke skade med extra isolering ???B. Nielsen, Odense01/01-2004
Svar

Hej [link fjernet]

Du nævner, at det vel ikke skader med ekstra isolering.
Jeg er ikke i tvivl om, at dine intentioner om en tilstrækkelig varmetilførsel til huset kombineret med en mindre varmeregning har resulteret i at efterisoleringsarbejdet allerede er startet.
Inden du går videre skal du lige tænke dig meget grundigt om. Du er igang med noget, som vil kunne skabe unødige fugtproblemer - for ikke at nævne følgevirkningerne af disse.
Se eksempelvis mit svar til Lars af 27.12.03 vedrørende: Isolering af massive murstensvægge, under kategori: Isolering.

Idet, du i forvejen har en isoleret hulmur, får du meget vanskeligt ved at borteliminere den fugt, der til trods alle dine foranstaltninger alligevel vil blive tilført den eksisterende bagmur.
Ved en massiv mur (uden hulmur med isolering) vil fugten alt andet lige lettere kunne transmiteres til den udvendige overflade og fordampe fra denne.
Den eksisterende isolering i hulmuren besværliggør, at fugten vil kunne transporteres helt ud af konstruktionen. En sådan "mange-lags-konstruktion" kan ikke anbefales - risikoen for fugt-relaterede problemer er alt for stor.

Relevante betragtninger:
Eksempelvis kan man jo finde den investerede pris man betaler for det nettoareal (bruttoareal minus arealet for alle vægge)man allerede gør brug af. Er prisen fx kr. 10.000,- pr. kvm bruttoareal, vil prisen ligge omkring kr. 12.500 for det udnyttede nettoareal pr. kvm.
Isolerer man væggene indvendigt, hvor afstanden er 15 cm fra ny beklædning til eksisterende bagmur, "frarøves" man et nettoareal, der svarer til en investering på (1250 x 0,15)kr = kr 1.875,- pr. løbende meter væg, der opstilles. Dertil kommer investeringen for den nye væg, som ikke er medregnet, hvorefter prisen nu vil ligge på ca. kr 2.500,- pr. løbende meter væg.

Hvad kan man bruge det til?

Det kunne overvejes at etablere en ny facademur og ændre eksisterende hulmursisolering fra 50 mm til 125 mm. Andere facade-løsninger vil også kunne være relevante.

Hvilke fordele vil der være?

1) Byggeteknisk set vil man opnå en forsvarlig løsning, hvor investeringen hyppigst vil vise sig at give et godt afkast, når og hvis huset senere skal sælges.

2) En tekniker - lokal arkitekt - vil meget tænkeligt kunne bidrage til, at huset vil kunne bibringes et for brugeren attraktivt og tidsrelateret anderledes udtryk.
Det er åbenbart, er det nødvendigvis forudsætter, at der ikke er tale om et i forvejen bevaringsværdigt hus.

Ivan Bloch Harpsøe (arkitekt), Assens03/01-2004

gulafslibning

Spørgsmål

Findes der er brancheforening, som kan tage stilling til kvaliteten af udført gulvafslibning?Mogens Hansen, Kolding29/12-2003
Svar

Hej Mogens
Der findes en brancheforening som hedder GSO - Gulvbranchens Samarbejds- og Oplysningsråd som har tlf. 38343500 og internetside [link fjernet]
GSO har en lang række gulventreprenører som medlemmer og har angivet anvisninger på alle former for gulvarbejder og kvalitetssikring heraf. Der findes også retningslinier for overfladebehandling af trægulve i form af afslibning og efterfølgende behandling.Arkitekt Thorsten Rasmussen, Hellebæk31/12-2003

Svar

Jeg vil også sige at det eneste rigtige er at benytte GSO, der er meget gode til at rådgive, vejlede og ikke mindst at hjælpe. Hilsen egedahlJohn Petersen, Brønshøj07/12-2014

Lewis svalehaleplader

Spørgsmål

Er der nogle der ved hvor man kan købe Lewis svalehaleplader,og hvad prisen er.Michael, Falster05/12-2003
Svar

Hej Michael
Prøv at tage kontakt til importøren af pladerne: Firmaet EFTEX A/S, tlf. 86662000.
[link fjernet]
Arkitekt Thorsten Rasmussen, Hellebæk05/12-2003

Stige til loft

Spørgsmål

Hvor finder jeg en stige til mit loft? Min adgang til loftet er gennem en dør i gavlen. Problemet er at jeg gerne vil have en stige i samme stil som findes standard til en loftlem og jeg vil gerne have stigen til at ligge på gulvet i loftet.Brian Kjellerup, Mårslet04/12-2003

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment