Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Renovering af vægge i kælder

Spørgsmål

Jeg har en kælder, som ikke ser særlig pæn ud. Væggene er ujævne og fyldt med huller. Jeg går ud fra at væggene skal pudses, men hvordan gør jeg. Hvilke materialer skal anvendes og hvilken teknik?Christian Pedersen, Århus31/03-2003

murstensmur

Spørgsmål

Hvad kan man gøre ved en malet murstensvæg, når man gerne vil have glasvæv sat op.
Jeanet Simonsen, Lintrup29/03-2003
Svar

Kære Jeanet Simonsen
Hvis ellers malinglaget sidder fast (du ikke har haft afskalninger), kan du efter rengøring sandspartle væggen med Dalapro Medium (letspartelmasse, mellemfin).

Når spartelmassen er tør slibes kanter fra spartlingen væk, og den jævne væg grundes/forlimes med Scanox Microdispersgrunder.

Herefter kan du opsætte glasvæv i Dalapro Extra Vævlim, og male overfladen på sædvanlig vis med Vævfylder og Lady vægmaling i ønsket glans og kulør.

Held og lykke med projektet!Søren Bach, www.farvebasen.dk, Farum29/03-2003

Sandlager i beton dæk

Spørgsmål

Jeg er igang med at støbe gulv til en [link fjernet] isolering og betondæk har jeg tænkt mig at lægge 10 cm sand som en slags varmebeholder så varmen bliver i gulvet så længe som [link fjernet] der nogen som har erfaring indenfor dette område??
Eller findes der andre løsninger??Odense, Tony27/03-2003

Skurelister og væg til væg tæpper

Spørgsmål

Vi vil udskifte de gamle fejelister der er 6-7 cm høje, med nogle lavere skurelister med en højde på ca. 3 cm. I de rum hvor der er væg til væg tæpper, vil man så placere listerne oven på tæpperne eller som normalt direkte på gulvet?Peter Hansen, Hundested26/03-2003

Isolering

Spørgsmål

Jeg skal lave en tilbygning under eksisterende tag, hvor der skal være gulvvarme over det hele.
Hvormeget isolering og andre elementer skal der være i gulvet ?Lars, Hobro26/03-2003

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment