Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Spartelmasse på trævægge ?

Spørgsmål

I forbindelse med renovering af et børneværelse med trævægge (profilbrædder)vil jeg have tapet på, men hvad gør man ved furene på trævæggen.

Kan man spartle furene ud med en eller anden masse ? og hvilken spartelmasse skal benyttes? Michael Nymand, Brøndby02/02-2003
Svar

Hej

Du kan skrue en gipsplade direkte oven på din bræddebeklædning og så lave din malerbehandling derfra.
Kontroller fastgørelsen af bræddebeklædningen inden du går i gang og søm/skru dem evt bedre fast.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg02/02-2003

Hul i etageadskillelse - spindeltrappe

Spørgsmål

Vi vil gerne etablere en spindeltrappe fra forstuen ned i kælderen. Iflg. tegningen består etageadskillelsen af:
Gulve bøg
Strøer 2"
Bauma 15 cm
arm. 4 Ø 16/M.

Hvad er Bauma og arm. 4 Ø 16/M

OG!!! Kan vi bare skære et hul på 120-140cm.

Ideer til spindeltrappe iøvrigt modtages gerne.Erling Holmlund, Århus02/02-2003
Svar

Hej

Jeg mener Bauma er et dæk af hule teglsten som er støbt sammen til en selvbærende konstruktion sammen med dine 16 mm stål 4 stk. pr. m.

Du er nødt til at lade en bygningsingeniør kigge på tingene, da det er en bærende konstruktion du bryder.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg02/02-2003

Spisekammer

Spørgsmål

Jeg har et spisekammer i forbindelse med køkken. Herinde er der koldt, hvad jo også er meningen, men når døren åbnes ud til køkkenet, kommer der varm luft ind, som afkøles og kondenserer på ydervæggene, da disse er massive 1½ sten. Kan man lave en isolering indefra, som ikke fylder ret meget, evt. de hårde batts fra Rockwool, som skrues direkte på væggen, og herefter kan pudses. Hvis ja hvad så med dampspærre.
Rummet er godt ventileret, gennem huller i bunden af døren, og ud via et naturligt aftræk gennem loftet og ud i det fri. Morten C. Jørgensen, Heden31/01-2003
Svar

Rummet er jo åbenbart ikke godt nok ventileret... Hvis du har 75 mm at give af i tykkelsen, så kan du sætte en gipspladevæg op direkte på væggen og løse dit problem. Gips har en god evne til at optage og afgive fugt.
Beklædt med glasfilt har du en "pudset" væg.Jan R., Holstebro31/01-2003

Ny væg til vådrum

Spørgsmål

Jeg skal i gang med en totalrenovering af køkken og bad i en stuelejlighed i København. For at udvide toilettet, skal jeg rive væge ned og bygge nye
Mit spørgsmål er så:
Skal jeg lave gipsvæg, eller væg af multiplader? Hvad taler for det ene og hvad taler for det andet?
- der er køkken på den anden side af de nye væge og der er ca 8m2 væg.Søren Sigfusson, København Ø29/01-2003
Svar

Lad være med at bruge multiplader. De er nemme at sætte op, men prøv at montere noget tungt i dem..... Jeg vil anbefale gasbeton i stedet - synesm, de er nemmere at montere (og så slipper du for at investere i special klæber og limske).
Når du kan undgå gipsvægge i vådrum, så gør det - der er alt andet lige en større risiko for fugtgennemtrængning etc.Jan R., Holstebro31/01-2003

Svar

Hej Jan R

Jeg forstår ikke helt hva du mener i dit svar: Er multiplader og gasbeton ikke det samme og skal der ikke være tæt vådrumsmembran uanset hvad du vælger som vægmateriale?
Jeg ville nok vælge gipskonstuktionen på stålskelet, men meget afhænger af den konkrete situation, og valget er nok lige så meget ud fra hvor nemt det ville være at udføre.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg02/02-2003

Udskiftning af vægfliser

Spørgsmål

Jeg skal udskifte 5-6 vægfliser på vort badeværelse. For at undgå at hele flisevæggen falder ned ved slag på midten af de defekte fliser, har en VVS montør engang fortalt mig, at fugen omkring den defekte flise blot skulle fjernes før man slog på flisen. Imidlertid er fugerne næsten umulige at "kradse ud". Jeg har prøvet næsten alt. En vinkelsliber kan klare opgaven, men ødelægger let de tilgrænsende fliser. Har nogen et godt råd ? - Findes der et fugefræseværktøj eller andet specialværktøj ?


Svend Erik Skov, Morud (ved Odense)29/01-2003
Svar

Hej Svend Erik

Hvis du kan komme til at låne/leje en Makita accu fliseskærer ville det lige være sagen.
Den laver et meget rent og smalt snit, er nem at styre da den kører med få omdrejninger.PWE, Tørring29/01-2003

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment