Hej Børge.
Jeg vil gerne først sige, at det er dejligt folk spørger først, hvis man er i tvivl.
Citat af bygningsreglement 1995 6.7.4 stk. 5
Nedhængte lofter skal udføres af klasse A materialer. Alle vægge skal føres igennem til undersiden af den ovenliggende etageadskillelse eller tagkonstruktion.
Kravet om klasse A materialer omfatter også ophængningssystemet.
En loftbeklædning betragtes som nedhængt loft, såfremt der mellem oversiden af beklædning og undersiden af den overliggende etageadskillelse eller tagkonstruktion er et sammenhængende hulrum, hvis største højde overstiger 40 mm. og hvis hulrummet tillige har en volume der er større end 1 m³.
I bygningsreglementet for småhuse, 15/09/98 er dette emne ikke nævnt, men jeg er overbevist om at samme regel skal overholdes.
Ps. elinstallation "loftdåser" føres ned til overkant beklædning. "Må kun udføres af elinstallatør".
Poul Erik Vittrup, Pandrup29/03-2002
Hej
Spørgsmål til Poul Erik:
Er Bygningsreglementet 1995 ikke for ejendomme der ikke er omfattet af småhusreglementet, således at man først skal fastslå hvilken type ejendom der er tale om?
I øvrigt er det herligt at der er blevet flere skribenter her på siden!
Mvh
Orla Nautrupwww.orla-nautrup.dk, Jebjerg30/03-2002
Hej
Spørgsmål til Børge
Er det i en villa/parcelhus eller en lejlighed?www.orla-nautrup.dk, Jebjerg30/03-2002
Hej Jacob.
Der findes et specielt værktøj hertil, når man slår på enden af værktøjet, medfører det at den slår stålflige ind i gipsvæggen.
Vær opmærksom på, den skal holdes i lod, ellers bliver hjørnet skævt.
Poul Erik Vittrup, Pandrup21/03-2002
Tak for svaret. Jacob Lindvig, Varde22/03-2002
Hej igen Mark
Du kan bruge et skarpt skrabejern til det værste og/eller evt. en form for maling- og lakfjerner, brun sæbe og plastfolie eller lignende. Afbrænding er nemlig næppe nogen god idé, der udvikles sundhedsskadelige dampe og du risikerer nemt at starte en større ildebrand.
Skrabning og spartling med sandspartelmasse er, set med mine øjne, den mest fornuftige løsning.Søren Bach, Profa Farver, Farum22/03-2002
Hej
Hjørnebeskyttere fastgøres pr 15 cm med gipspladesøm/skruer ind i hjørneprofilet/lægten (der fåes specialværktøj til det men det er kun for professionelle)
Læs iøvrigt pjecen: Gipsmontage og overfladebehandling (hvor går grænsen?). Pjecen udgives af: Danogips/ Gyproc/ Malerfagets oplysningsråd og bør kunne fås i byggemarkedet.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg17/03-2002
Tak for det hurtige svar.
Men hvad hvis der ikke er opsat en lægt lige på hjørnet?
En gibspladeskrue kommer den ikke lidt over niveau? Spartler man bare det ud?Jacob Lindvig, Varde18/03-2002
Hej
Der må være en lægte på hjørnet, hvordan har du ellers fået hjørnet til at hænge sammen??
Man skruer bare skruen under niveau og spartler ud.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg18/03-2002
Der sidder en lægte på 2-3cm fra hjørnet på hver side, da vinklen er 105-110 grader. Måske kræver det bare en hjørnebeskytter der er 5cm bred (hvis det fås).
Skruen kan ikke skrues under niveau, da hjørnebeskytteren er af metal. Eller kan metallet trækkes med under niveau - det må jeg prøve...Jacob Lindvig, Varde18/03-2002
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment