Ja, både mit firma og Nordsjö har en støvbinder til puds og beton.
Vores findes ikke på webshoppen, da det ikke er en "stor" salgsartikel, men vi sælger den gerne ved henvendelse på mail eller telefon.
Nordsjös hedder Epolan V støvbinder.
Charlotte/maling.nu, Holstebro16/07-2012
Er støvbinderen farveløs, væggen skal stå rå.
Kan støvbinderen bruges som gründer for vævklæber til opsætning af glasfilt.
Hilsen Jp munkjp munk, herlev16/07-2012
Er støvbinderen farveløs, væggen skal stå rå.
Kan støvbinderen bruges som gründer for vævklæber til opsætning af glasfilt.
Hilsen Jp munkjp munk, herlev16/07-2012
Hej JP
Ja, støvbinderen er klar/farveløs og minder om en helt mat lak i udseende. Den kan ikke anvendes som grunder inden opsætning af filt, da den vil forhindre klæber i at trænge ind i væggen. Det giver en dårlig klæbeevne.
En væg behandlet med støvbinder, skal slibes let, inden opsætning af væv/filt.Charlotte, Holstebro16/07-2012
Hvad med trådløs?,, ,17/07-2012
Det lyder som højkantsparket
på evt. på woodfloors hjemmesidejesper, odense11/07-2012
Incl. maler og elektriker skal i nok kommer over de 100.000,- ja.
Det er klart nemmeste at lave, hvis det er midt i huset, og ikke ude ved en gavl.
www.koludabyg.dkRené Koluda, Kirke Helsinge09/07-2012
Ja, noget i den retning.
Når du ikke sætter nogen form for mængde på så er det jo ikke nemt at gætte på prisen.
Det er iøvrigt en småtosset løsning.
Hvorfor ikke blot monterer et antal ovenlysvinduer i de to rum. F.eks. en 10-12 stykker. Derved opnås skrålofteffekten og i tilgift en masse lys.
Pris for 10 stk. 80x140 cm ca. 60.000 incl. moms, + montering. Erik Faverskou, Gentofte09/07-2012
Du kan ikke lave "loft til kip" med en gitterspærs-konstruktion !
Det vil kræve nye spær(bjælkespær eller saksspær) samt toprem og stålsøjler i hver ende af denne toprem... Vi taler ny tagkonstruktion, som løst anslået koster +2.000 kr/m2.M.Thomsen, Horsens11/07-2012
Det passer ikke helt M.Thomsen man kan godt ombygge spærene, til selvbærende spær, men kipdrager og forstærkning af spærhvoed og spærfod, men kræver selvfølgelig som nævnt der ikke er i midten af huset, så man kan aflaste belastningen på de sidestående spær.
Kig evt. på nedenstående link, og klik på øverste reference, dette forældet forum kan jo stadig ikke bruge links der ender på R.. sjovt nok en bug der efterhånden er 5 år gammel.
www.koludabyg.dk
Dette er et eksempel på hvordan det kunne laves, det var faktisk ret simpelt og tog kun 1 dages tid at få ændret spærene, og lagt limtræet op.
Og direkte link til billede albummet, hvis det altså virker, forsøger lige med slutningen af / frem for r ...;)
album.koludabyg.dkRené Koluda, Kirke Helsinge11/07-2012
Ja OK, dit projekt er jo faktisk også nye spær, ikke? Der er ikke meget gitterspær tilbage vel? ;-)M.Thomsen, Horsens12/07-2012
Flot udført Kaluda det giver virkelig en forskel og hvor må det give et godt lys
PS
Vi andre kan godt se dem Thomsen, løb tilbage på rød stue og få tørret øjnene
Peter Nielsen, Silkeborg12/07-2012
Det er ikke særlig svært at forstærke gitterspær, f.eks. ved påsøming af et større antal tænger eller tykke krydsfinerplader. Derved ændres de til regulære træbjælker med stor bæreevne.
Ligeså kan udvekslinger ved overskæring af gitterspær udføres som trægitterdragere!Euler Østenfeld, Birkerød13/07-2012
Ja tak, jeg tørrer øjnene :-) Det er nu mest af at grine de løber i vand, for der skal ikke meget til at få forumet til at blusse op.
Fakta er: Man kan IKKE lave loft til kip med gitterspær! Det kræver ny spærkonstruktion med enten bjælkespær eller saksspær. Sådan er det og sådan bliver det ved med at være sålænge tyngdeloven og statikken gælder.
Om det så sker ved en total ombygning af spærkonstruktionen til reelle bjælkespær og kiprem eller helt nye fabriksspær er jo samme sag i min bog. Men bevares, hvis I af uvisse grunde mener der stadig er gitterspærskonstruktion i den åbne løsning, så ingen problem for mig i det ;-)M.Thomsen, Horsens13/07-2012
Grin eller gråd. Kald det hvad I vil.
Gitterspær er nemme at ændre. Og billige.
Man kan - endda uden at fjerne tagbelægningen - opbygge udvekslinger, enten som alm. dragere eller som gitterdragere.
Endvidere genanvende og forstærke gitterspærrets hoved så det ændres til et bjælkespær.
Man kan endda - hvis der er plads - gøre det uden at midlertidig afstivning etableres.
Når afstivning og forstærkninger er udført bortskæres loftbeklædning samt overskydende fødder og tænger.
En rask tømrer når endda at køre de nedfaldne træstumper hjem til EGEN brændeovn - inden bygherren når at gøre indsigelse!Peter Mogensen, Varde13/07-2012
Ja, på den ene side er det "nye" spær, dvs. bjælkespær, på bagsiden er det dog stadig gitterspær, som selvfølgelig bæres af kipbjælken og og midtervæggen...
Ved dog godt hvad du mener Thomsen, og du har som sådan ret, ægte til kip kan selvfølgelig ikke laves med gitterpær...;)René Koluda, Kirke Helsinge14/07-2012
Ja, det må du godt, så længe du fylder hele hulrummet op med isolering, er der ingen problemer i at lave det sådan.
www.koludabyg.dkRené Koluda, Kirke Helsinge06/07-2012
Tak for svaret.Søren Krag, Roskilde06/07-2012
Nej, nedhængte lofter må ikke udføres af brandbare materialer!!!!!realisten, danmark06/07-2012
Realisten: det må det godt hvis der er brandsikret bag det brandbare materiale ;)Andreas , Fårup08/07-2012
Nej, i etagejendomme skal nedhængte lofter udføres af "svagt antændelige materialer", ergo så er det stålunderlag og klasse 1 bekl.realisten, danmark08/07-2012
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment