Det har jeg løsning på , hvis det er alm. flad beton loft, hvor betonen slipper fra Jernbjælkene. vores loft har siden holdt i 18 år nu uden problemer og det var en meget billig løsning, men tidskrævende. Jeg vel gerne forklare dig hvordan, men har ikke lige tid at lave en skriftlig redegørelse.
Ring 30997963 så skal jeg gerne forklare om det gamle råd jeg fik af en gammel murer.Gerner Amor, Løgstrup05/01-2012
Hej.
I træsorten Merbau er der kissel som fremtræde som gule sprækker, tror du ikke det er det som I ser ?? God jul.mna, Aalborg23/12-2011
hej, hmm hvad er kissel?....
lyder som en forklaring
jesper, hilerød23/12-2011
Kissel er en naturlig del af træsorten !
"Kisel er et mineral af siliciumdioxid (SiO2). I jordbunden findes mineralet ofte som hvide klumper, der kan forveksles med kalk. Disse klumper stammer dog fra kiselsvampe, der findes i kalkaflejringer, som eventuelt kan være indarbejdet i f.eks. moræneaflejringer. Stoffet indgår også i levende kiselalgers skal." Siger de kloge :-)
mna, Aalborg23/12-2011
Man afrenser altid inden både oliering og maling, ellers bliver støv og andre partikler jo blandet og lukket inde med den behandling man nu vælger. Uanset om det er støv eller kisel, er det jo noget der ikke er fjernet inden behandlingen, og som sådan er det derfor også noget i selv må "æde". Mon ikke der står på den maling/olie i har brugt, at træet skal afrenses inden behandling. ,, ,23/12-2011
beklager, men kisel er den sansynlige forklaring, og det er ikke noget man fjerne men en del af et naturligt materiale, men kan vælge enten at "leve med det" eller se det som "charmen ved et naturprodukt"
jeg ville klar vælge det sidste, det giver den største glæde :-)
GOD JUL
og nyd jeres flotte trappeByggemand , Bob23/12-2011
vot.teknologisk.dk
Der er ikke skyggen af kisel i merbau.
"Det gule" er en naturlig del i kernetræ af merbau. Som det fremgår af T.I.'s beskrivelse.
"Splinten er hvidlig i farven, 4 - 7,5 cm bred og velafgrænset fra kernen, som er brun til rødbrun efter en tids eksponering. Farven kan være ret varierende fra planke til planke. Veddet er spredtporet med grov men homogen struktur. Karrene er delvist fyldte med en gul til mørkfarvet gummilignende substans, som giver træet en fedtet overflade. Fibrene er bølget arrangeret."
At anvende merbau svarer jo i Jeres tilfælde at kaste perler for svin. Det er beklageligt at I ikke har sat jer ind i hvad I køber - inden ordren afgives. Hans Skov, 007 Troperne23/12-2011
Nedefra er bedst hvis den skal mures op...
Spånplader er OK når der er gips monteret helt tæt op af spånpladerne.Morfar, Middel fart21/12-2011
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment