Fuldt lovligt. Men upraktisk.
Hvis nu der var loft til kip kunne du heller ikke kontrollere isoleringen.
Hvorfor vil du kontrolerer isoleringen over hanebåndene, men ikke isoleringen i skråvæggene?
Men upraktisk. Fordi der er plads tilen masse skrammel ude i sådan en skunk - og oven på hanebjælkerne.
Konklusion: Du monterer bare det antal loft- og skunklemme du finder nødvendigt. :o)
Gert Sørensen, Horsens05/02-2011
Det er muligt at du kommer til at slibe lidt i den gamle maling. Du behøves ikke at fjerne al malingen. Måske bare nogle pletter hvor du bruger en rorerende stålbørste på en boremaskine.
Der findes ingen vidunderisolering. Så det er tykkelsen det kommer an på.
Der findes et system fra KnauffDanogips som består af en gipsplade med pålimet isolering.
Som du kan købe i din tømmerhandel.
Se her; gds.knaufdanogips.dk Kent Holmer, Viby04/02-2011
Jeg ville montere / pålime nogle Rockfon eller Ecohon plader direkte på loftet, de er super effektive og selvfølgelig også godkendte til formålet.
www.koludabyg.dkTømrermester René Koluda, Gørlev Vestsjælland04/02-2011
Smart, så slipper man også for at slibe maling af væggene.Kent Holmer, Viby04/02-2011
Der kunne som en anden skriver f.eks. bruges varmvæg fra f.eks. Danogips. MEN alt organisk skal fjernes inden, dvs. tapet mv. skal væk. Jeg er dog personligt ikke den store tilhænger af varmvæg-løsningen.byg.ingenior@gmail.com, -05/02-2011
Hvorfor det? byg.ingenior@gmail.comSøren Thage, Vennelyst05/02-2011
hvorfor hvad...?
Alt organisk skal væk fór at sikre mod skimmel.
Er ikke så vild med produktet da dampspærre effekten omkring stolperne ikke nødvendigvis er optimal, i hvert fald kan producenterne adspurgt ikke helt forklare om væggen er helt tæt ved samling på søjlerne. Men ellers er produktet vel meget smart :-)byg.ingenior@gmail.com, -05/02-2011
Beklageligt at et svar med den signatur ikke sætter sig ordentlig ind i forholdene.
Det er ikke en betingelse for at skimmelsvamp kan vokse at der er organisk materiale at vokse i/på.
Skimmelsvamp vokser stort set overalt blot de rette fugtighedsforhold er til sted.
Læs lidt på lektien her: www.skimmel.dk Søren Thage, Vennelyst05/02-2011
Enig med byg.ingeniør.
Indvendigt skal muren være grundigt afrenset (fx for tapet og andre organiske sager) inden efterisolering for at reducere risiko for skimmelvækst.
Det er noget byggefaglige med fugt- og materialekendskab ved, men som ikke står på skimmel.dk''s ellers udemærkede oplysningssider.
Skimmel.dk er nok møntet på beboere og driftspersonale og ikke udførende.
Søren se evt. her for info : www.energitjenesten.dkM.Thomsen, Horsens06/02-2011
Gad vist hvem der ved mest om skimmelsvampe.
Skimmel dk. eller Energitjenesten. dk.
Men uanset hvad. Så handler det om vækstbetingelser.
Ikke om hvor vidt materialerne er organiske eller ej.
Risikoen for skimmelvækst er vel ligeså stor i hulrum bag venyltapet.Søren Thage, Vennelyst06/02-2011
Netop, og vækstbetingelserne er størst i organiske materialer der er opfugtet.
Risikoen for skimmelvækst er derfor større hvis der er organiske materialer til stede.
Derfor minimerer man disse ved at fjerne al organisk materiale først.
Det er altså helt almindelig praksis.M.Thomsen, Horsens06/02-2011
Grunden til at det bliver kritisk med de organiske materialer er at du sænker temperaturen på tapeten som en gang var frilagt/synlig. Derved vil der være større risiko for at kondens opstår eller at fugt fra hulmuren ikke fordamper/udtørrer så hurtigt.
I øvrigt foreskriver Bygerfa også afrensning, mener også at leverandørerne gør, i hvert fald hvis man snakker med dem.
Når det så er sagt har jeg da set eksempler på at tapet mv. ikke er fjernet uden at der er sket noget, men det er jo ikke garanti for det aldrig sker.byg.ingenior@gmail.com, -06/02-2011
Glemte lige en lille ting... Hvis ikke tapet og maling fjernes kan det også være med til at virke som dampspærre, og så kommer evt. kondens ikke så nemt væk.
Skimmelsvampe lever mig bekendt kun på organisk materialer. At de så nogle gange sætter sig på uorganisk materiale kan skyldes, at der på det uorganiske materiale sidder noget organisk (f.eks. støv o.lign.). byg.ingenior@gmail.com, -06/02-2011
For nu at lukke debatten på en pæn måde.
Så er her Skimmel.dk''s forklaring på hvor ogaf hvad skimmelsvampe lever.
HVAD ER SKIMMELSVAMPE?
Skimmelsvampe tilhører svamperiget, og der er dermed hverken tale om planter eller dyr. Skimmelsvampe lever af at omsætte organisk materiale. I naturen er det fx visne blade. I bygninger lever skimmelsvampe af træværk, tapet, lim, maling, kork og andre organiske materialer. En forudsætning for vækst af skimmelsvampe er høj fugtighed på materialernes overflade (mindst 75 % relativ fugtighed). Fugten kan komme fra indeklimaet eller fra bygningen, på grund af vandskader eller kuldebroer.
Det er korrekt at de lever af organiske materialer.
Og at de kun kan gro på uorganiske materialer såfremt der er organisk støv eller andet at leve af.
Men det helt afgørende er at luftfugtigheden skal være passende. 75% RF som det skrives.
Søren Thage, Vennelyst06/02-2011
Vi siger tak og bukker - debatter nytter sommetider ;-)M.Thomsen, Horsens07/02-2011
Lydisolering sker primært med tunge materialer. Som gips.
Hvis du limer noget skumagtigt halløj på dine lofter skal du være meget sikker på at det er godkendt mht. brand.
Faktisk skal det være en Klasse 2 beklædning.Mogens, Sømderborg04/02-2011
Tror du mener dæmpning af efterklang, det er noget andet. Prøv at google den eller akustikregulering.ls, Odense08/02-2011
Nej, læg du gerne isoleringen hele vejen rundt, den isolere jo bedre end lecaén så vil også have en god effekt.
Men hvis muligt ville jeg da benytte mere en 30mm isolering i kanten.
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland02/02-2011
husk at slå hul i klaplaget så fugt kan komme væk. og husk at etablere dampspærre mod evt. trægulvbyg.ingenior@gmail.com, -05/02-2011
Skærer nogle kiler og ligger oven på dine gulvbjælker.
Der er dog lidt arbejde i det.
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Slagelse vestsjælland31/01-2011
Når du bor i et gammelt hus så kan du måske tage det lidt afslappet med vandretheden.
Gulvet behøves jo ikke nødvendigvis at være vandret.
Bare det er nogenlunde jævnt/plant.
Hvis finder de 10 højeste punkter og høvler lidt af dem. Og de 10 laveste punkter og lægger kiler i der så er det måske godt med det.
Kravet til nye gulves planhed er +/- 2 mm på en 2 meter retholdt. Hvis du kan holde den på en 5-6 stykker går det fint.Claus Bomholdt, Hadsten31/01-2011
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment