Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Kant isolering

Spørgsmål

Hej jeg skal til at støbe et betondæk,har gravet ud og lagt 300mm Thermisol vil støbe et betondæk på 100mm med rionet i,skal oven på dette have opstrøet massiv trægulv.Vedr de 20mm kantisolering man lægger ved ydervægge skal man også kantisolere ved skillevæg,jeg spørger fordi denne skillevæg står på kampesten som der er lagt på kryds og tværs og derfor ikke er særlig samarbejdsvillig.

mvh ErikErik Nielsen, Helsingør12/06-2010
Svar

Jeg ville ikke isolere med skillevæggene også så, men holde mig til at isolere mod fundamentet.

www.tmrk.dkTømrermester René Koluda, Gørlev Vestsjælland12/06-2010

Svar

Men det ville nu være godt at isolere betonpladen fra skillevægfundamentet. Ikke så meget af varmehensyn som at betonpladen kan "sætte sig" uafhænigt af sylstenene.
Du kan fastgøre isoleringen med noget silikone eller såénjørgen hansen, Køge12/06-2010

Afsyring af træbjælker

Spørgsmål

Hej. Jeg har et stort rum i kælderen jeg er ved at sætte istand. Nu har jeg pillet det gamle loft ned og fået fritlagt de bærende træbjælker og kunne godt tænke mig at afsyre dem, så de stod lidt lysere. Er der nogen der ved hvordan jeg skal gøre det? Hilsen ChristinaChristina, Vanløse09/06-2010
Svar

Afsyring er noget med kaustisk soda osv., se her; handyman.dk
Jeg mener at dsu sagtens kan pensle soadopløsningen på bjælkerne.
Men det er på grænsen til det uforsvarlige. Du risikerer øjen- og hudskader hvis du ikke er rirtig klædt på.

Jeg ville overveje at lysne de bjælker med noget træbeskyttelse eller andet.Gerner Pedersen, Hillerød09/06-2010

Svar

træbeskyttelse er ikke det bedste at bruge indendørs.

Jeg vil foreslå at du bruger sådan noget Trip Trap Panelhvidt - det man bruger til gulnede fyrretræslofter. Eller alternativt en billig hvid maling som du fortynder kraftigt med vand (måske 1:2 - prøv dig frem). Det er noget tyndt noget at arbejde med, men giver en fin "gennemsigtig" overflade.jf, jf09/06-2010

udgravning for at få højer loft

Spørgsmål

Hej,
min kæreste og mig vi er helt forelsket i et lille bindingsværkhus, som vi gegerne vil købe - den er i god tilstand.
Problemet er, at loft (bjælker) i spise-stuen og køkken er for lav (178 cm) - som betyder at min kæreste kan ikke stå oprejt - og det er et problem. Desuden er der en 1. sal - så ingen mulighed for at hæve det hele.

Vi er ikke sikker, om huset står på kampestenssokkel hele vejen rund og om det er muligt at grave i en vidst dybte for at få et højer loft.

Er der noglen som kender en virksomhed som er specialiseret og kan giver god råd eller udfører sådan et arbejde? Vi er ved Stevns.
Gode råd modtages!
Vi takker på forhånd for jeres assistance!
Gabriella Stuhler, stevns08/06-2010
Svar

Mon ikke det nemmeste enten er at finde et andet hus - eller en mindre kæreste? :o)
Jeg mener ikke at man skal købe noget som grundlæggende ikke passer.

Men ellers er et bindingsværkshus rimeligt simpelt at have med at gøre, så længe man arbejder på husets betingelser.

Søg på bindingsværkhuse på Google, Det er adskille foreninger.Dan Kongerslev, Jyderup08/06-2010

Afretning af romadæk inden udlægning af Batts

Spørgsmål

Vi har købt et hus fra 1969 hvor vi har fjernet det eksisterende slidlag samt lecabeton på 1. salen da vi skal have lagt gulvvarme. Inden udlægning af rionet, gulvslanger og beton, vil vi lydisolere med 5cm ekspanderet polystyren eller rockwool trykfaste Batts. Uanset hvad vi vælger skal underlaget (romadæk) være plant, men hvordan gøres det? Kan man evt. bruge sand? Ujævnhederne er 2-3 cm i højden.

mvh. JensJens Lorenzen, Broager07/06-2010
Svar

Ikke sand, men et afretningslag i cement og sand (og lidt vand).

Det er smart nok at adskille konstruktione med polystyren eller lign.
Men I skal være opmærksom på at der ikke trænger betonslam ned i sprækkerne mellem pladerne. Evt. skal samlingerne overtapes.
Det er muligt at F.eks. Rockwools Trinlydsplade er den bedste løsning.
Snak lidt med dem om det.Niels Jønson, Hillerød07/06-2010

Overgang mellem gips og mursten

Spørgsmål

Har et spørgsmål angående en væg jeg er ved og lave, jeg skal have bygget en ca 3 meter gipsvæg i forlængelse af en murstensvæg, da jeg ikke kan mure den, pga der ligger træplader, og ingen sokkel er. Spørgsmålet er så, der hvor gips pladen og murværket mødes, hvad gør man der, for og ungå det revner?? Og på væggen skal der filt op bagefter, så vil jo nødig se en revne om et år allerede...Og jeg regner med og bygge væggen i ca 10 cm rækler, men det kan være det er bedst og billigst og gøre det i de bygnings skelletter istedet for som er blevet så moderne??? På forhånd mange tak..... Søren...Søren Romby, holstebro06/06-2010
Svar

Rekler er alt andet nemmere at arbejde med.
Gå ind på KnauffDanogips hjemmeside, se her:
gds.knaufdanogips.dk
Hvis samlingen mellem murstensvæg og gipsplade skal være fuldkommen usynlig skal den udføres som en almindelig lodret samling mellem 2 gipsplader.Viggo Høst, Åbyhøj07/06-2010

Svar

Tak for svaret, og regner osse med og lave samlingen helt lodret, men problemet er mere selve samlingen, er bange for den måske revner, da træ og mursten arbejder helt forskellig, og hvad gør man lige der?????Søren Romby, Holstebro07/06-2010

Svar

Jamen der er derfor at du samle med parpirstrimmel og spartel og hvad ved jeg. På samme måde som du laver en lodret samling mellem 2 gipsplader.
Alternativt kan du vælge at lave en f.eks. 3-5 mm fuge mellem gipsplade og mursten og fuge med acrylfugemasse, Det sammen med glasfilten ovenpå burde sikre mod revnedannelse.Viggo Høst, Åbyhøj08/06-2010

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment