Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Karlit plader.

Spørgsmål

Vores ydermure er indvendigt beklædt med karlitplader, som er sømmet på 2x4" lægteskelet. Ovenpå karlitpladerne er der tapet, som nu er begyndt at revne i samlingerne mellem pladerne, selvom der ved seneste tapesering er monteret væv over samlingerne.

Hvorledes kan vi ved den kommende tapesering forebygge - og helst helt forhindre - at det nye tapet også revner i pladesamlingerne ?Flemming Høg, Albertslund16/04-2010
Svar

Der kan jo være mange årsager til at tapeten revner.
Måske er pladerne, (Karlit - MDF) ikke fastgjort rigtigt til underlaget
Eller det væv der er monteret ved "seneste tapesering" ikke er klæbet direkte på pladens overflade men oven på et gammelt lag tapet.
Eller klæbet for ringe eller vævstrimlen har været for dårlig.
Du kan med 100% sikkerhed løse problemet ved at skrue alm. gipsplader oven på de eksisterende Karlitplader. (+ det gamle tapet)
Og formodentlig osse ved at opklæbe væv over hele vægfladen.Per Sørensen, Grenå17/04-2010

Svar

Håber at du er klar over at karlit indeholer asbest der er meget sundhedsfarlig. Det har faktisk været forbudt i mange årJørgen, Grenå24/01-2011

Montering af krog i loft

Spørgsmål

Jeg står og skal have monteret en krog i vores betonloft til en vugge, men kan ikke rigtig finde ud af hvad jeg reelt skal bruge i loftet. Det bedste jeg kan finde er en beton dybel (Fischer UX8x50) til ca. 60-100 kg, men jeg synes bare ikke den giver mening i et loft - den virker mere til vægge.
Er det bare mig der er overforsigtig eller findes der en type specielt til lofter?Henrik D. Mikkelsen, Brønshøj14/04-2010
Svar

Det er samme plugs man bruger uanset om det er til loft eller væg.

www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland14/04-2010

Varm væg

Spørgsmål

Jeg er igang med at renovere et værelse på 1. sal Det ligger ud mod endegavlen af huset og havde tapet på væggen. Da jeg fjernede tapetet var der flere steder mørke pletter oppe og langs kanterne. Jeg har forhørt mig lidt omkring og fået at vide det formentligt kunne stamme fra kondens fugt pga. en for kold ydervæg. Nu har jeg fjernet pletterne med Rodanol.
Hvad kan jeg gøre for det ikke sker igen. Er jeg tvunget ud i en hulmurs isolering eller kan man beklæde væggen inde fra på nogen måde ???Henrik, Aalborg12/04-2010
Svar

Isolering skal der til. Om du hulmursisolerer eller isolerer indvendigt er en smagssag.Jan Hoffmann, Odense12/04-2010

Svar

Hvis dit hus ikke allerede er hulmursisoleret, kan det kun gå for langsomt...

En hulrumsisolering vil mange gange være tjent hjem på et par år eller 3. Derefter er det bare at nyde besparelsen mange år frem.

Desuden er løsningen jo "usynlig", da den ikke ændrer på facade eller rums udseende nævneværdigt.Henrik C, København S13/04-2010

Fugemasse til brug ved dampspærre

Spørgsmål

Vi har sat dampspærrer op, og skal tætne det med en fugemasse, og er blevet rådet til, at købe det billigste på markedet, da det ellers er dyrt. Men vil det sige, at man kan tætne en dampspærrer med f.eks. Acrylfugemasse?
Vi er klar over, at der findes noget som hedder Folieklæber,som er specielt egnet til dampspærrer, men så er det jo, at det straks er noget dyrere. Louise Pedersen, Nordborg12/04-2010
Svar

Samlinger bør tætnes med tape.
Samhæftning med andre bygningsdele skal ske med egnet fugemasse.
Når du laver en konstruktion som overhovedet ikke kan kontrolleres og som skal holde i 50år skal du bruge de rigtige materialer.
Snak med din byggemarkedsekspedient om de har "kopi" produkter som modsvarer de originale.R. Udsen, Viborg12/04-2010

Svar

Jeg kan ikke lade være med at løfte pegefingeren advarende her:
Det er helt ok at gør-det-selv folket sparer arbejdslønnen til en håndværker, men når man begynder at spare eller springe over hvor gærdet er lavest med hensyn til materialerne, eller de håndværksmæssige rigtige løsninger, så går det ofte galt.
En acrylfugemasse kan godt klæbe en dampspærre fast, men når der nu er udviklet en folieklæber der klæber væsentlig bedre, så må det være den der skal bruges.
www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev12/04-2010

Svar

Samlingerne SKAL tapes med tape beregnet til formålet. Ikke noget med akrylfugemasse eller børnenes tape fra skolen.
Samlingen skal jo holde tæt i måske 40 år, hvilket en alm. tape eller akrylfuge ikke kan!T.ape, Klisterby13/04-2010

Svar

Vi har selvfølgelig brugt tape også, men er derudover blevet rådet til at bruge en fugemasse - rådet er faktisk fra en fra et byggemarked, men vi fik blot ikke spurgt ham om acrylfugemasse f.eks. kunne bruges, og derfor spurgte jeg herinde.

Mange tak for jeres fine brugbare svar.

Louise Pedersen, Nordborg13/04-2010

Svar

Det råd er absolut og aldeles forkert.
Hvis byggemarkedsekspedienten har anbefalet både tape og tætningsmasse har han udtalt sig mod bedre vidende.
Det giver jo overhovedet ingen mening.
Alle samlinger i dampspærren skal være tætte og det bliver de stort set uanset hvilke materialer man anvender.
Problemet består i at de skal være tætte lang tid fremover. Altså tapen skal bevare sin vredhæftningsevne og fugemassen sin smidighed i 40 - 50 år.
Og det er den sikkerhed du betaler for ved at bruge de forholdsvis dyre materialer.

Du er velkommen til at sparke pågældende ekspedient over skinnebenet – fra undertegnede.
Harald Nielsen, Frederikshavn13/04-2010

Lister på langs eller på tværs?

Spørgsmål

Findes der arkitektoniske regler eller anbefalinger for, hvordan man i et aflangt rum skal vælge at lægge et listeloft: på langs eller på tværs?

Afgøres retningsvalget eventuelt af retningen for indfaldende lys??


/MLMartin Lund, Odense S09/04-2010
Svar

I såfald kun tommelfingerregler.
Men normalt vil "på langs" være den bedste løsning. Mest harmoniske kan man sige.
Daniel Poulsen, Grenå09/04-2010

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment