Træloftet skal fastgøres så det kan bære gipspladerne...
Der behøves ikke ny dampspærre såfremt den eksisterende ellers er intakt. Du skruer jo også igennem den nye du ville montere...M.Thomsen, Horsens10/02-2010
Mange tak for svaret M.Thomsen.Jesper Petersen, Roskilde10/02-2010
Ja, med mindre der benyttes flere lag gisp, eller brandgips.
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland04/02-2010
Jeg takker mange gange for det hurtige svar. Rigtig god weekend.
Anders, København05/02-2010
Dette er et emne der er blevet diskuteret flere gange her på sitet. Kan Koluda og andre evt. henvise til dokumentation hvor vi kan læse disse regler selv??Henrik C, København S06/02-2010
hej Mulle,
du kan smøre petroleum på lakken inden du sliber, herved sætter lakken sig ikke fast i sandpapiret så hurtigt,men det er stadig noget af et projekt at komme igennem :-)
OBS: petroliums vædet klude kan selvantænde.
mvh Karsten
www.top-wood.dkKarsten, Mariager05/02-2010
I såfald bør det nok være lampeolie, som er petroleum uden lugt.
Men uanset om der anvendes sæbe eller petroleum skal resterne af disse - i træet - vel fjernes igen inden den efterfølgende lakering.
Med adskillige gange vask med grundrens + vand.
Yes, det er en omstændig omgang. Ikke så sært at man ofte ser at kun trappetrin er afslebne hvorimod gelænder og andre krummelure er dækket af adskillige lag maling.Kalle Karlsen, Dalmose05/02-2010
Vedr. lak på trappetrin, ganske rigtigt brug noget lugtfri petroleum, som kølemiddel for slibepapiret men tør kun 1 - 2 trin ind ad gangen, slib med korn 24 eller 36 afhængig af laktype/lag.....slib så til trærent, så skulle evt. rester af petroleum være fordampet/slebet væk......slib så med korn 60/80/100/120 eller højer korn......så er det klar til lak.....først grundlak..herefter en lille mellemslibning fordi Træet "rejser" sig....forsæt med toplak et par gange med tørretid imellem.......mvh pollepolle/gulvmand, Tversted07/02-2010
Hvad er gulvet lavet af ?
Og er det en flamingo kant isolering du har eller ?
www.t&Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland03/02-2010
hej.
det er trægulv og der er ingen kant af noget, vi kan se ren beton ydervæg samt ned på underlaget under stolper der holder gulver.. bor på 5 salPer, københavn03/02-2010
Jeg ved ikke hvor de 3 cm isolering kommer fra.
Men hvis det er en traditionel etagebygning af beton eller teglydervægge og betondæk er der ingen isolering under dit gulv.
Og det skal du måske være glad for fordi underboen opvarmer dit gulv. Derimod er facaden isoleret og det er osse hvad der skal ti. Det er jo den der vender mod det fri.Rolf Danneberg, Hvidovre03/02-2010
problemet er at vi har fået en stor ekstra regning sidste år vedr varmetab,(forventer også en i år) derfor har vi klaget samt så trækker det ind fra gulvkanten. Der udover så er vores gulv , kort skrevet pisse koldt ca 20 cm ind fra ydersiden.. på ydersiden af bygningen er der påsat nogle grå plader i firkanter, de lukker ikke helt tæt på hinanden, og kan kun se beton under de plader.
Per, københavn03/02-2010
Det kan være svært at vurdere problemet når konstruktionen ikke kendes i detaljer.
Jeres udlejer kan mene præcis hvad han vil. Der må kun forekomme kuldebroer af uvæsentligt omfang. Ligeledes findes varmetabsrammer, (beregning af varmeforbrug), som heller ikke må afvige væsentligt fra det stipulerede.
Måske bør I gå sammen med andre lejere og "danne fælles front mod udlejeren"Rolf Danneberg, Hvidovre04/02-2010
Er det etagebyggeri, så er er etagedækket jo udlagt på indervæggen, og isoleret fra ydervæggen, dvs. ingen kuldebro, så burde ikke være et problem.
Så uden af vide hvordan konstruktionen er opbygget, er det jo umuligt at sige om der faktisk er en kuldebro, eller om varmeforbruget måske er normalt pga. den koldere vinter vi har haft.
www.koluda-byg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland04/02-2010
Hej
I kan bede om indsigt i tegnings materiaet fra byggeriet for at kontrolere hvordan konstruktione er udført, samt om tegninger stemmer overens med det, som der er udført.
Da det umildbart kan være svært, at se om der er en kuldebro kan dette dog konroleres ved en termografering.
Men det er lidt sjovt at ejeren af bygningen ikke føler det er i hans interresse, at finde en evt. fejl inden 5 års gennemgangen af bygningen efter denne dato vil det være ham selv der hænger på en evt. fejl.
Med venlig hilsenMads Bergholdt, Randers04/02-2010
Det lyder som et problem jeg før har hørt om i det KAB administrede hus "Brohuset" i Ørestaden.
I kan henvende jer til Københavns Kommune, Borgerservice for at få teknisk hjælp til at finde ud af om jeres bolig er utæt.Jyden, København05/02-2010
mange tak for hjælpen til alle og vi får besøg af kommunenper, københavn06/02-2010
Det er nok et spørgsmål om pris.
Det er nemtnok at lave fald på gulvet - ud af porten el. portene.
Men det materiale der skal anvendes til opbygning af fald oven på eks gulv er ganskew dyrt og der skal nok være 0,5 til 1 cm fald pr meter.
Hvis det er muligt kunne man tænke sig at hugge arealet op lige præcis der hvor bilerne står og etablere fald ud af portene.Arne Thomsen, Nørre Snede03/02-2010
Tak for det hurtige svar :o)
Hvis noget af gulvet bliver banket op der hvor bilen står, hvordan kommer det så til at se ud i samlingen ved det gamle og nye gulv? Er det normalt en elastisk fuge man ligger.
Hvad vil være bedste løsning?klaus, Hjørring03/02-2010
Billigste løsning :
Køb en skraber af den slags der bl.a. bruges i svømmehaller.
Dermed kan vandet let skrabes væk fra gulvet og ud af portenJakob Rasmussen, Tommerup03/02-2010
Ja det var selvfølgelig en mulighed med en skraber :o) Det er dog et irritationsmoment med alt det vand og det er begrænset hvor meget det tørrer i disse vejrforholdklaus, Hjørring03/02-2010
Du kan skære det eksisterende slidlag op med en vinkelsliber eller lign.
Det kræver lidt akuratesse og omhu at skære så den blivende del af slidlaget ikke beskadigets.
Jeg tror ikke at det er nødvendigt at lave fuge mellem gammel og nyt slidlag. Men skulle det blive nødvendigt er det nemmeste at skære en fuge lige i samlingen og fylde op med en passende fugemasse.Gunnar Pallesen, Vojens03/02-2010
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment