Det kan du osse roligt lade være med. Den kan kun finde metal, Multisøgeren.
Det er ikke nemt at finde bjælkerne, når loftet er pudset. Normalt kan man banke på overfladen med en hammer, men den går jo ikke her.
Det nemmeste er at gå op ovenpå og evt hamrer lidt på gulvet for derved at fastslå positionen af bjælkerne. Dernæst måles ud fra væggene. Vær meget opmærksom på at ydevæggene kan have forskellig tykkelse på de forskellige etager.
Du kan også finde bjælkerne ved at bore f.eks. 5 mm huller op gennem puds og forskalling langs de vægge som bjælkerne ligger på.
Hvis du borer pr. 15 cm burde du ramme inden du har boret 8 huller, eftersom bjælkerne nok ligger pr. max 120 cm.
Også være opmærksom på at du ikke tammer lige i kanten af en bjælke.
Loftet skal nok pletspartles og -males lidt efterfølgende.
Du kan osse prøve at hamrer lidt på dit eget gulv for at få indtryk af bjælkeafstanden.
Ja, sådan gør man et lille problem til et omfattende projekt. :o)Peter Mogensen, Greve22/07-2009
Ring på hos overboen. Så ser du hvor gulvbrædderne er fastgjort til bjælkelaget. HErefter finder du en reference væg som du kan måle ud fra i begge lejligheder. Referencen kan selvfølgelig også være et vindue eller lignende.fisherprice, konstruktions_ingenioer@hotmail.com22/07-2009
Rigtig kvik svaret Fisherprice.
Har du selv fundet på det eller nærlæste du bare det foranstående svar?
Men hvad nu hvis overboen har væg til væg tæppe eller clik-gulv eller er rejst til Sibirien det næste halve år. Vil du så foreslå at ringe på hos over-overboen eller hvad.
Må vi lige få en beregning af den situation. :o)Peter Mogensen, Greve22/07-2009
faktisk, så er det den løsning jeg plejer at bruge. Virkede bare for voldsomt at sætte spørgeren igang med at hulle sit loft til! kan dog ikke se hvor der kan nærlæses til at lede efter sømhuller i dit indlæg. men det til side.
Men er overboen ikke hjemme eller gulvet belagt med tæpper, man situationen tages op igen.
fisherprice, konstruktions_ingenioer@hotmail.com22/07-2009
Udkast er når man kaster ud.
Det er naturligvis et fjollet foreslag, men kunne man tænke sig at Vandex A/S måske kunne give en nøjere forklaring.
De har åbent osse om fredagen, tlf. nr. står på brochuren.
Smart ikke?Frække Frederik, Krøllebøllekøbing16/07-2009
Indkast, opkast, udkast, henkast og dværgekast er alle sammen ord som man godt kan tænke lidt over i en stille stund...
At kaste noget ud har mange betydninger, men i denne sammenhæng betyder det at smide en mellemtør stærkere mørtel op ad væggen så den bliver hængende med meget grov overfladestruktur så den efterfølgende puds hænger godt ved.Sparkehans, Hjørne18/07-2009
Hej
Tak for jeres svar!
Mange hilsnerFlora, Kølerkildekøbing19/07-2009
Det er primært fordi det er det nemmeste.
Men det har også den fordel som du nævner.
Men det allervigtigste er at dampspærren er der og at den er tapet og fuget og hvad der hører til.
Gælder ikke for skillevægge med ens temperatur på begge sider.Erik Holmgaard, Ålestrup13/07-2009
Næ, det er for at gipspladefabrikanterne kan sælge 2 lag gips istedet for 1 lag(som ofte kan være nok).
Placer dampspærren under forskallingen istedet, så er der plads til ledningsføring i forskallingslaget uden at gennembryde dampspærren.M.Thomsen, Horsens18/07-2009
Efter dit spørgsmål at dømme skal du lade en håndværkertype gøre det.
Hvad det koster? Håndværkere der arbejder i kolonihaver betales i den lokale valuta - øl. ;o)Rosa Rødbede, Krusemynte13/07-2009
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment