Fænomenet er meget almindeligt i den type vægge.
Det er ikke helt den metode du omtaler der anvendes.
Derimod kaa fugtindtrængen forhindres med en indvendig overfladebehandling, f.eks. Vandex.
Se her; www.vandex.dk Viggo Ovesen, Grinsted28/06-2009
se på hjemmesiden www.dne.dk
og ring der er flere mulighedder, men at behandle mure lodret er ikke godt da fugten ikke kan komme væk og demed danner svampPeter Pedersen, køge14/07-2009
Klap nu lige helste og spis brød til.
For det første var det en temmelig usædvanlig vejrsituation forleden.
Dernæst burde din murer have fortalt dig at alm. murværk sjældent er vandtæt og slet ikke for slagregn.
Svampen bag glasvævet er ikke kommet på kun et par uger.
Godt så.
Hvordan er der fuget omkring vinduerne - udvendigt. Det bør du kontrolere.
Det kan ikke afvises, men det er ikke sansynligt at fugten er trukket gennem murværket hele vejen omkring begge vinduer.
Imprægnering af murværk er ikke nogen mirakkelkur. Imprægneringen, (silikone) kan kun "skræve" over meget smalle revner, slet ikke dårligt murværk som sådan.
Hvis risten sidder uden nogen form for overdækning og bare er skruet på uden nogen særlig tætning er den nok ikke vandtæt.
Frede Sjursen, Roskilde28/06-2009
Tak for svaret.
Mht. fugten som er kommet fordi risten på muren er "piv åben", er spørgsmålet, om man behøver at gøre noget ved det? Jeg har taget glasvævet af indvendigt, og så har jeg tænkt mig at sætte en anden type rist udvendigt, så skaden ikke sker igen. Væggen indvendigt under glasvævet ser lidt gulligt ud, og er let fugtigt, men ellers ser det ok ud. Behøver man så at banke alt pudset af og komme vandtex på? Har fået et "tilbud" på 6500 kr. dog inkl. udskiftning af rist, og jeg synes, der er nok at bruge penge på, når man har hus :-)
Birgitte, Taastrup28/06-2009
Netop.
Hold lidt øje med udviklingen hen over sommeren.
Vask evt. synlig skimmelsvamp bort med Rodalon eller lign. Os se om det kommer igen.
Vær opmærksom på om risten iøvrigt er monteret rigtigt, om den er koblet sammen med den indvendig ventil med et rør eller det er råt murværk og om der er tætnet ordentligt med fugemasse osv.
Og endeligt er der jo nogle problemer som løser sig af sig selv. Hurra for det.
Frede Sjursen, Roskilde29/06-2009
Nu ville det være godt om du fortalte lidt mere hvordan væg og gulv er opbygget og af hvilke materialer. Er det en "bærende skillevæg" og er det hele ydervæggen der slår revner.
Men som udgangspunkt skal bærende vægge stå på fundament og de må slet ikke revne efter 1 år.Lars Jørgensen, Skanderborg25/06-2009
Hej Tak for svar ...
Ydervæg er mursten, indervæg gasbeton begge dele vandskuret, indervæggen er sat direkte på gulv og ikke på sokkel, samt bærer indervæggen, tagkonstruktionen. 3 indervægge slår revner, syd, øst og vest, samt ydervæggen mod vest.
Vi har haft pudsen af og der er dybe revner i gasbeton
Mvh
Christianchristian Colmorn, Rødekro25/06-2009
Ja det er helt galt.
Hvad siger entreprenøren til det?
Han skal jo udbedre skaderne!Lars Jørgensen, Skanderborg25/06-2009
Det er helt klart en "ommer"
Det kan ikke repareres, entreprenøren skal rive det hele ned, og starte forfra.Aksel, Hørning26/06-2009
En bærende væg kan godt stå på terrændækket, der ræver dog en nærmere kontrol af sætninger.
Nu har det jo blæst en smule henover den senere tid/år (ikke ekstrem meget, men dog har vindstødene stedvis været høje). Det kunne tænkes at der ikke er tænkt på stabilitet. HVis tilbygningen (og det eksisterende hus) ikke er stabilie for kan der også forekomme revner. Sætninger er dog også et meget dog bud. Det underlige er blot at de også forekommer i ikke-bærende vægge, hvilket igen leder tanken hen på stabilitet.
April sidste år trådte den obligatoriske byggeskadeforsikring i kraft, er der været tegnet en sådan på tilbygningen? I såfald kontakter du blot forsikringen, så burde de tage over.fisherprice, konstruktions_ingenioer@hotmail.com27/06-2009
Hej John,
Hvis fugten kommer oppefra pga utætheder skal du altså have styr på det får du tænker på at lave et gibsloft. Hvi det er fordi pladerne var fugtige da du satte dem op må du understøtte dem fuldstændigt op mod forskallingen evt vha en gigshejs og så sørge for at skrue dem tæt fø du tager understøtningen væk.
mvhMassen, Aalborg24/06-2009
Hej Massen,
Nej det er simpelthen fordi jeg gik tør for skruer da jeg lavede loftete i vinters. Så pladerne er skruet i enderne. Jeg bor på en gård så har altid så mange projekter så jeg glemte simpelthen at få skruet færdig. Jeg har ikke isoleret endnu så jeg tænker at det er sådan alm. fugt som er i luften i den fugtige tid.Værkstedet er bygget i en hal. Så der kommer ikke vand ned. Jeg forsøgte første at presse en plade op i midten og skrue den.Skruen gik så igennem. Nu har jeg så presset dem op med lægter.
Jeg er så i tvivl om der skal fugt til igen for at de vil blive i den nye position. Eller det er nok at lade dem være i spænd en uges tid, og som du skriver skrue dem før jeg fjerner lægterne.!!?
Ps. Nogen som kender Svensk forhandler af eternit plader. Skal snart skifte taget, og har hørt at jeg med fordel kan købe dem i Sverige og spare rigtig meget!John, Odense24/06-2009
Hvis du skruer dem op fra kanterne af, så burde det nok kunne presse pladerne op igen.
Ellers lån et gipshejs, og pres pladerne op efterhånden som du skruer dem færdige.koluda byg, Gørlev Vestsjælland24/06-2009
Ja, enten laves en ny væg foran den skæve.
Ellers oprettes og forskalles den eksisterende væg, så beklædningen kan monteres direkte på den igen.
www.koludabyg.dkKoluda, Gørlev Vestsjælland24/06-2009
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment