Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

misfarvet

Spørgsmål

Hvordan kan jeg fjrne misfarvet gulvet af linoleum?
Det var stå en skralde pose på gulvet,som var hul i. Teres Kristensen, Varde05/06-2009
Svar

Først skal du gøre dig klart, at der er stor forskel på linolium og vinyl!
Vinylgulv: Lad en stærk opløsning af brun sæbe henligge et par timer med plastfolie over, som lukker for fordampning. Afrens med varmt vand.
Linolium: Afrens med den sæbe der er egnet til linolium. Derefter forsøg at rense med rapsolie. Da linolium er organisk, skal du ned i overfladen og have fjernet den voks, du behandler gulvet med. Når gulvet er rent, efternehandles so du plejerkaren møller, varde23/06-2009

Svar

hvis du har behandlet dit linoleumsgulv med voks, som man skal, kan du jo bare vaske. Hvis ikke, må du rense i bund med rapsolie.
Er det vinyl du snakker om, så afrens med brun sæbekaren møller, brædstrup23/06-2009

klinker på træunderlag

Spørgsmål

hvordan ville en vejledning til opbygning af træunderlag se ud, hvis der skal lægges klinker ovenpå. Med henblik på at bibeholde krybekælder.Søren Nielsen, ejby05/06-2009
Svar

Så skal det laves med gulvgips i stedet for krydsfiner.www.koludabyg.dk, Gørlev Vestsjælland05/06-2009

skillevægge

Spørgsmål

hej kan man lave skillevæge et skælet af lægte på 57*38 og så beklæde dem med en 12 mm osb plade på begge sider med 50mm rockvold imellem og så en 13mm gibsplade på begge sider det er i et hus med selvbærende gitter spær andre forslag modtagesfrank holland, halvrimmen04/06-2009
Svar

Ja, kan man godt.
Men villle benytte 70mm stålregler i stedet for.
Giver en væsentligt mere stabil væg, også er stålregler lige, hvilket ikke kan siges om skillerums lægter.René, Gørlev Vestsjælland04/06-2009

Er du gået fra Gør det selv-drømmer til Gør det selv-desperado?

Spørgsmål


Er du gået fra Gør det selv-drømmer til Gør det selv-desperado?
Kanal 5 leder lige nu efter par, hvor planen om drømmehuset er blevet overtaget af Gør det selv-mareridtet. Vi er på jagt efter par eller familier, der har mistet overblikket over deres eget byggeprojekt og som desperat har brug for hjælp til at komme drømmehuset et skridt nærmere.
Lyder ovenstående genkendeligt?
Læs mere og tilmeld dig selv, din familie eller vennner på www.kanal5.dk
Kanal 5, Skovlunde29/05-2009

etablering af rum i garage

Spørgsmål

hej jeg har en stor garage i træ på ca. 40 kvm. Min plan er at jeg vil lave et rum i enden af garagen på ca. 15 kvm.
Hvordan laver jeg skillevægen, der skal en dør i. Skal jeg lave skelettet først i lægter og derefter isolere i denne og beklæde denne med plader? eller har i et andet godt råd, der skal også sættes en dør i..

og hvordan mht. fastgørelsen af skelettet? i gulvet og fat i spærerne eller hvordan?

pft.Egon Nielsen, Næstved28/05-2009
Svar

Jeg ville starte med at fastgøre rem i loft og gulv. Husk pap under ned. rem.Dernæst opsætte lodrette lægter med 60 cm mellemrum. Beslut hvor meget du vil isolere. 2x95 mm er ikke for meget. Placer et nyt skelet 200 mm indenfor det andet, men med 40 cm mellem lodrette lægter. Løsholter vandret MINIMUM ved 98 cm fra gulv. Gerne to, hvor den ene kan monteres, så du kan hænge et overskab op i den. Ved dørhullet bør lægterne udskiftes med reglar. Hullet skal være ca. 2 cm større end yderside karm. Træk evt. el-kabler under YDERSTE rem i loftet og ud til stikk. og afbrydere. Nu hæfter du vindpap på ydersiden og montere beklædningen (yderside). Ilæg A-bats 60x98 frem til forkant skelet. Monter dampspærre på den varme side. Opsæt gips. Kopbor til el-dåser. Installatør til at forbinde bør rekvireres inden isolering.
MEN!! Hvor isoleret er gulv, loft og de sidste tre vægge?? Alt dette hjælper nemlig ikke, hvis resten af garagen ikke er isoleret.kaj ove, aabenraa29/05-2009

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment