Træ som bundstykker/vinduesplader er ikke særligt velegnet til formålet, eftersom træ er særdeles lysfølsomt og hurtigt bliver gråt.
De fleste træsorter er alt for ustabile til indmuring, som du selv er inde på.
., .09/08-2006
Vælg det som passer til husets arkitektur, som i skal værne om i valget af nye vinduer, begge produkter er kvalitets produkter.
., .09/08-2006
Det er mere et spørgsmål er design forskelle, end kvalitetsforskelle. De er opbygget på hver sin måde, med forskellige karm / ramme konstruktioner.
., .09/08-2006
Hvis du vil kompensere for forskellige tykkelser af gulvbelægning, er det for det meste det nemmeste at bygge med slidlag, men du starter med at skrive ombygning/ tilbygning, så der må være noget i det eksisterende byggeri der skal tages hensyn til.
Uanset om du har facadesten, vandskurede vægge elller tapet på væggene, er der vel behov for at beskytte den nederste del af væggen mod striber fra kost og støvsuger med en fodliste eller sokkelklinke, som altid kan tildannes/købes i den bredde der er behov for.
Der er ingen problemer med en loftshøjde på 232 cm, som jeg har leveret mange huse med før i tiden, ellers kan man evt. mure med 1 ekstra skifte, hvis de øvrige omstændigheder tillader det.
., .10/08-2006
Jeg har nu snakket med en murer, der arbejder for et typehusfirma. De benytter aldrig slidlag, men støber gulvet i én arbejdsgang med flydebeton. Herefter mures 32 skifter til døråbninger plus 4 skifter, så højden af døråbningerne bliver 32 x 6,67 cm plus ca. 1,2 cm til fuge minus gulvbelægningens tykkelse - ialt ca. 213 cm. Det svarer nøjagtig til den fremgangsmåde, jeg opså har konstateret ved de 4 huse, som jeg har set. Desuden oplyste mureren, at det er mest normalt, at man IKKE har fodlister ved murede vægge - specielt ikke hvis der er klinkegulv. Der er reelt set kun behov for fodlister ved tapetserede vægge, som ikke tåler kontakt med en støvsuger. Mureren oplyste, at nogle moderne huse opføres helt uden gerigter om dørene, hvilket betyder, at det første skifte over døren må tilpasses i højden.
Nøglen til problemets løsning er ifølge mureren at bruge en gulvbelægning, der når op til underkanten af nederste mursten. Så hænger det lige akkurat sammen med en gerigtbredde på 6,5 cm og 21M døre, hvis gerigtet monteres så langt ude som muligt. Mureren undrede sig dog også over, at dørfabrikkerne ikke for længst er blevet opmærksom på problemet og har ændret karmhøjden for standarddøre fra 209 cm til 212 cm, som er det samme som standardmålet for f.eks. terrassedøre. 212 cm er lige nøjagtig maksimalmålet for specialdøre fra Swedoor-Kilsgaard (dørplade max. 207 cm), så det burde ikke volde de store problemer at få tingene til at passe sammen. Det er bare synd, at man skal betale ekstra, blot fordi dørfabrikkerne har sovet i timen og læner sig op af nogle forældede modulmål, der ikke svarer til moderne byggeri.
., .10/08-2006
Tror nu godt at de er klar over problemt.
Men da nok over 1 mil. af de dører der sidder i danske hjem netop holder de mål, og de meste af de nye byggeri også gør, så er det nok for bekosteligt at skal til at kører med 2 forskellige standard mål.
Ikke mindst vil trælasten jo også skal have begge størrelser liggende som lagervarer, hvis man ændrer det.
Det er jo også kun et problem hvis der ikke er lagt pudslag efter , der er lagt gulv direkte på den færdige beton.
De steder jeg har set de har lavet det med færdigfilsede indervægge, har det altid været med 31 skifter sat i 3-4 cm beton i bunden, da det passer når der er lagt gulv, og dørene har passet direkte i, så det er faktisk muligt at lave rimeligt nemt jo.
Er det gipsvægge , gasbeton eller støbte vægge , er der jo ikke noget problem.
Heller ikke hvis der bruge brede gerichter om døren.
Nu er det jo heller ikke et forældet modulmål , hullet skulle gerne være 2112 mm , hvis det er muret 21m
., .10/08-2006
Hej
Det er rigtigt at mange støber gulvet færdigt i 1 arbejdsgang med flydebeton, hvilket for så vidt også er godt nok, men personligt har jeg endnu ikke prøvet at gøre det, da der altig har været en årsag der gjorde, at det skulle være en anden metode der skulle anvendes (Jeg bygger ikke så meget nyt mere).
Med hensyn til nederste skifte, er det vel din fodliste eller sokkelklinke, der afgør hvor meget der er synligt af den.
., .10/08-2006
Tak for dit hurtige svar; men der er noget, der undrer mig.
Det er da muligt, at de huse, som jeg har målt på (215 cm murhul), endnu mangler slidlag, selv om 3 af dem havde holdt rejsegilde; men i så fald vil en del af det nederste murskifte blive dækket, hvilket formodentlig ikke vil se særlig pænt ud. Normalt kompenserer man vel for slidlagets tykkelse, når grovbetonen støbes, så hele nederste murskifte og en del af nederste fuge bliver synlig (sådan er det ialtfald gjort i vores hus), og i så fald passer regnestykket ikke? Desuden har jeg hørt, at man normalt ikke bruger slidlag mere, men i stedet støber hele gulvet i én arbejdsgang med flydebeton.
., .10/08-2006
Hvis man anvender klinker, som er meget tykkere end et normalt gulvtæppe (ca. en fugetykkelse), kompenserer man vel også for klinkernes tykkelse, når gulvet støbes, så alle gulve bliver lige høje, og så der stadig er et helt antal murskifter synlig (sådan er det ialtfald gjort i vores hus). Normalt bruger man vel heller ikke fodliste ved en muret væg - ialtfald ikke ved synlige sten (ingen vandskuring) og klinker. Desuden har en normal fodliste nøjagtig samme højde som et murskifte, så regnestykket passer stadig ikke, hvis resultatet skal blive pænt.
Selvfølgelig kan jeg anvende 20,5M døre og 31 murskifter, som jeg skrev i mit oprindelige spørgsmål; men det, der undrer mig, er, at denne løsning tilsyneladende ikke bruges i nye huse. Nye huse har en væghøjde på 36 murskifter = 240 cm, således at den indvendige højde bliver gulvtæppet/klinkerne og loftbrædderne mindre svarende til ca. 237 cm. Hvis man også skulle fratrække et slidlag på ca. 4-5 cm, ville rumhøjden komme helt ned på 232 cm, hvilket er lige på grænsen af bygningsreglementets minimum på 230 cm.
., .10/08-2006
Hej
Hvis du f. eks har et hus med 32 skifter og et slidlag passer en 21M, eller hvis du murer direkte på færdig dæk, murer du 31 skifter og anvender en 20,5M.., .10/08-2006
Hej
Lige en kommentar mere:
24.04.2006
Ny dørhøjde ...
Det har i mange år været populært at grundmure sit hus. Men indtil dato, har man ikke haft en standard dørhøjde, der passer med skiftene på murstenene, og man har således monteret døren, i et for stort murhul - det laver Swedoor-Kilsgaard om på nu, og lancerer hermed en ny dørhøjde på 2070 mm.
Den nye dørhøjde, kan i første omgang leveres i de hvide massive fyldningsdøre (155 modellen), samt glatte døre og massive døre (model 200, 201, 202, 203).
www.danskbygningsundersøgelse.dk, Jebjerg11/08-2006
Hej
Tak for din ekstra kommentar. Jeg har netop modtaget en mail med samme citat fra Swedoor-Kilsgaards nyhedsinformation. Nyheden skulle være fra 24 April; men da jeg kontaktede Swedoor-Kilsgaard angående problemet for et par uger siden, kendte man det tilsyneladende ikke, men ville da tage problemet op til overvejelse! Jeg må vist hellere kontakte dem igen.Carsten Kanstrup, Silkeborg15/08-2006
AluxTyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller
AluxSolafskærmning til alle formål
Nyt om Vinduer & FacaderNyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her
SwedoorIndvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer
Vika VinduerLad os gøre det sammen
VinduesPladsenVinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper