Spørgsmål
Til efteråret skal vi have udskiftet vores ruder + døre i hele huset.
Ruderne er meget store (ca 1,7x1,6m)og er uoplukkelige. 5 af disse skal blot have nyt glas i (energiglas-og kun ruden, dvs ingen ramme), 2 skal ændres til en fast rude og en del der kan åbnes (både almindelig åbning samt vipning).
Så har vi dører i næste hvert værelse (ca 50 cm brede),3 skal skiftes til døre med glas for oven og vippefunktion. en skal ændres til en isolerende del nederst-fast del og et vindue for oven (ca 1mx0,5m)der kan vippe mv.
vores indgangsdører skal muligvis også skiftes (2 stks) samt glaspartiet imellem disse.
Sidst men ikke mindst skal et 4m langt (2m højt) vindues parti ændres til en dør + 2 store uoplukkelige ruder.
Det er et stort projekt som vi skal have professionelle til, men kan en eller anden klog person komme med gode råd til dette stykke arbejde? materiale valg til dørene (dem vi har er af redwood-amaerikansk nåletræ-og fantastisk godt), priser, valg af håndværkere?
Tusinde tak for hjælpen
Lone, Brøndby15/02-2006