Vinduer & Døre Guiden - Byggeri.dk - Alt om vinduer & døre

Byggeri.dkVinduer & Døre Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Forsatsruder til tagvinduer (kupler)

Spørgsmål

Hej.

Er der nogen der har erfaring med at montere forsatsruder på tagvinduer (kupler)? Vi har har ialt 4 af disse, med deraf følgende kuldenedfald i vinterperioden.

Hilsen
KirstenKirsten, Skjern17/11-2005

MONTERING AF VINDUER

Spørgsmål

Hej, vi har lige købt nye vinduer og vores tømrer siger at man lige så godt kan "skumme" dem på plads, fremfor at skrue dem ind i muren.
er der nogen der har erfarring med dette, og er det overhovedet lovligt..han siger grunden er at han ikke vil ødelægge karmen !!
stig, børkop17/11-2005
Svar

der skal som minium bruges karmskruer i toppen af vinduet eller døren, dette gøres af hensyn til stabiliten af vinduet ved brand.Hvis der kun skummes og der opstår brand, kan vinduerne vælte ind i hovdet på beboerne, desuden er jeres vinduer/døre nemmere at stjæle udefra uden de omtalte karmskruer.
Held og lykke til jer:
Tømreren, Esbjerg21/10-2007

Indvendig klap til brevsprække

Spørgsmål

Hej
Jeg har en gammel hoveddør med en brevsprække, der ikke lukker særlig tæt for kold luft og støj.
Er der nogen der ved, hvor man kan købe en klap til at montere indvendig- evt. fjederbelastet?michael pedersen, Kbh17/11-2005

Udskiftning af glas

Spørgsmål

Er det muligt selv at udskifte glas, der skal skiftes fra 4-12-4 til 4-15-4, og hvordan gør man dette?
Findes der en bruchure over dette?Bo Møller, Harlev J17/11-2005

fra enkelt lag glas til energirude

Spørgsmål

Jeg har 2 vinduer - ca. 80 x 80 cm - som er med enkelt lags glas. Er det muligt at installere super lavenergi glas i disse vinduer, rammen på vinduer fejler ikke noget.Peter, Farum16/11-2005

Næste side »« Forrige side

Vinduer & Døre

Facadedøre

Foldedøre

Franske døre

Halvdøre

Hoveddøre

Indvendige døre

Insektnet

Palævinduer

PVC døre

PVC Vinduer

Skydedøre

Solfilm/solskærme

Sprossevinduer

Tagvinduer

Terrassedøre

Tyverisikring

Vindues- & dørtætning

Yderdøre

Tilføj firma,
send en mail

  • AluxAlux

    Tyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller

  • AluxAlux

    Solafskærmning til alle formål

  • Nyt om Vinduer & FacaderNyt om Vinduer & Facader

    Nyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her

  • SwedoorSwedoor

    Indvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer

  • Vika VinduerVika Vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • VinduesPladsenVinduesPladsen

    Vinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper