Vinduer & Døre Guiden - Byggeri.dk - Alt om vinduer & døre

Byggeri.dkVinduer & Døre Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

indvendige døre

Spørgsmål

findes der stadigvæk en dørfabrikant med navn Dania dørenJohn Chang Pedersen, Rønne12/02-2005
Svar

Nej.... hvorfor ?Morten, Taastrup13/02-2005

huller i plastvinduer

Spørgsmål

Jeg skal have udfyldt nogle huller i mine plastvinduer efetr der har siddet persienner. Hvordan gøres det bedst og mindst synligt ?Sanne, Århus11/02-2005
Svar

Det kommer lidt an på hvilken farve dine vinduer har. Hvis farven passer til en akrylfugemasse, så vil det være godt til at fylde hullerne ud med. Det kan glattes ud så det bliver næsten usynligt.
Hvis der er kommet en udbuling pga skruen, kan du glatte plasten lidt op med en opvarmet skruetrækker og presse det ned med samme. Martin, Næstved13/02-2005

vinduer til gammelt hus

Spørgsmål

jeg har købt et gammelt hus med sprossevinduer. Mange forskellige mål. Ønsker vinduer af min. 80% kernetræ, hvidmalede, men hjørnebåndshænglser, koblede og med sprosser maks 25 mm. Er der nogen som kender til gode vinduesproducenter som laver denne type vinduer efter mål?M. Pedersen, Frederiksberg10/02-2005
Svar

kig på storkevinduer. De har såvel smalle sprosser som lavenergirude.

Godt nok har de ikke de hjørnebeslag som du efterspørger, men til gengæld holder du varmen billigereDennis, odense10/02-2005

Svar

Du kan sende dine mål til mig, så kan jeg lave et tilbud på udskiftning.

MVH Snedkermester Mads Bøggild
boeggild@image.dkMads Bøggild, Kbh NV11/02-2005

Svar

prøv www.lavpristraelast.dk en almindelig trælast hvor varerne bare er billigere.lars andersen, kalundborg11/02-2005

Svar

Prøv at kigge ind på Skovlundebyvej 94 2740 Skovlunde. Vi har udstilling også med koblede vinduer med hjørnebåndshængsler.


www.byggebiksen.dk, Skovlunde12/02-2005

Svar

Bøjsø Vinduer og døre i Vorbasse.
De er i min. 95% kernetræ og rigtig flotte.
Desværre ogse ret dyre, men så skulle de gerne holde i 100 år! www.boejsoe.dkAndersen, Nyborg15/02-2005

Forsatsvinduer og lydisolering

Spørgsmål

Vi bor på Gl. Kongevej på Frederiksberg, hvor vi har end del vinduer ud om gaden. Vi synes trafikken støjer for meget. Vi overvejer derfor, at opsætte forsatsvinduer for, at mindske støjen

Er der nogen, der har nogle gode råd vedr. valg af forsatsvinduer. Herunder valg af løsning (træ eller andet) og valg af glas type.

IK, Frederiksberg, Frederiksberg10/02-2005
Svar

Du kan prøve at sende mig nogle mål, på dine vinduer. Så kan jeg hente en pris på forsats rammer.

MVH Snedkermester Mads Bøggild
boeggild@image.dkMads Bøggild, Kbh NV11/02-2005

Svar

Husk at jeres forsats vinduer skal have en anden glastykkelse end jeres vinduer.

Vi har selv fået lydruder i vores hus, det ene lag er 4 mm og det andet lag er 8 mm. Det kunne også være 4 og 6 mm, det det handler om er bare at der er forskel på tykkelserne så lydbølgerne bliver brudt, frem for bare at gå igennem.
klaus, Greve14/02-2005

Svar

Hej Klaus

Tak for dit svar, ved du om afstanden mellem forsatsrammerne og det oprindelige vindue, har nogen indflydelse på støjen ?
Har valg af rammer træ eller andet materiale nogen indflydelse på støjen ?.
Ved du hvilken type vindue, der skal vælges når det er trafik støj (i byen), der skal mindskes ?.

IK, Frederiksberg15/02-2005

Svar

Hej igen,

Jeg tror ikke at det har nogen større betydning med afstanden mellem ruderne, og hvis det har så tror jeg det dæmper mest med en stor afstand.

Mht. rammer så har jeg en ide om at nu større vægt materialet har destu bedre. Bly vil jeg tro er det bedste, men det er vel ikke så praktisk, eller pænt, ellers nogle former for kunststof kunne være et godt bud.

Man kan få rigtigt mange forskellige lydruder som dæmper for forskellige frikvenser, hvis man skal have en optimal dæmpning så bliver det meget dyrt.

Det billigste er at(og bedst til prisen) er at holde sig til at lave dine forstatsruder i dobbelt tykkelse end dit vindue.

Gå evt. ind på rationels hjemmeside, eller saint gobain, de har noget mere info om emnet.klaus, Greve15/02-2005

terassevindue

Spørgsmål

jeg vil spørge jer om i kan komme med et godt råd hvordan jeg skal sætte et nyt terassevindue fart da det måler 3055mm x 1580mm da det skal være med til at holde rammen da det går fra 500mm fra gulvet og til rammen som holder taget.
de steder jeg har kikket på skriver at vinduer kun skal monteres i lodrat og ikke vandrat så hvad skal gøre.
kan det passe at vinduer kun skal monteres lodrat og ikke vandrat med?
hilsen kim andersenkim andersen, horsens08/02-2005
Svar

Det hedder lodRET og vandRET....Dansklæreren, Stavekøbing08/02-2005

Svar

Hej Kim

Mine gamle vinduer var sømmet i både de vandrette og lodrette poster og var sat... besværlige at få ud af konstruktionen. Det lykkedes dog og de nye vinduer er monteret med 4 karmskruer, 2 i hver side.
Det tilsvarende gør sig gældende for mine sidepartier og den dobbelte terrassedør (de 2 sidepartier + døren svarede til den eksist. skydedør), men for at terassedørene havde ordentlig fat, er de skruet op i remmen med 2 karskruer og ind i hvert sideparti med 3 karmskruer.
Du spænder jo langt - 3 m. Hmm. Jeg håber de rem er stærk nok og ikke bøjer ned, for så kan du få problemer med dit vindue. Jeg ville nok fastgøre den med 2 karmskruer i hver side og 2 i toppen - men ikke nogen i bunden og lade det være ved det. Heino, Snave09/02-2005

Svar

jeg vidste ikke dette var en hjemmeside for dansk retskrivning men det kunne jo være manden var ordblind, man kunne måske fristes til at spørge om du overhovede forstod at besvare kims spørgsmål.michael, hellerup09/02-2005

Næste side »« Forrige side

Vinduer & Døre

Facadedøre

Foldedøre

Franske døre

Halvdøre

Hoveddøre

Indvendige døre

Insektnet

Palævinduer

PVC døre

PVC Vinduer

Skydedøre

Solfilm/solskærme

Sprossevinduer

Tagvinduer

Terrassedøre

Tyverisikring

Vindues- & dørtætning

Yderdøre

Tilføj firma,
send en mail

  • AluxAlux

    Tyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller

  • AluxAlux

    Solafskærmning til alle formål

  • Nyt om Vinduer & FacaderNyt om Vinduer & Facader

    Nyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her

  • SwedoorSwedoor

    Indvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer

  • Vika VinduerVika Vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • VinduesPladsenVinduesPladsen

    Vinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper