Hvorfor skal det være enkeltglas??C. W. Jensen, Holstebro15/06-2004
For ikke at bruge termoglas i en uisoleret udestue???Svar som man spørger, Jørgenby15/06-2004
OK, det var måske dumt spurgt, men det ligger altså sådan, at det dybest set ikke kan betale sig med enkeltglas, da der ikke er nogen tilbage, som laver elementer med enkeltlagsglas, og hvis der er, ville de skulle omstille til et andet stykke værktøj i produktionen, og det gør de ikke bare lige, jo hvis du betaler.
Så skulle man gå til en lokal snedkermester, men lur mig, om det ikke skulle gå hen og blive lige så dyrt. Dertil kommer, at prisen på termoruder ikke er så voldsomt dyr i forhold til enkeltglas.
Så uanset om udestuen er uisoleret, kan man altså godt bruge termoruder, uden at være helt fra snøvsen. C. W. Jensen, Holstebro16/06-2004
Mon man kan kalke med kalkvand og herefter sprøjte med en billig sort dåsemaling ovenpå den tørrede kalkmaling? Kalkvandet virker så måske som mellemlag, der jo er nemt at fjerne igen med vand...
En teori, ikke afprøvet i praksis dog...M.T, Horsens15/06-2004
Det kan lade sig gøre at male dem, det har jeg set, men fremgangsmåde????C. W. Jensen, Holstebro16/06-2004
Du kan slipe dine vinduskarme med sandpapir korn 60, og grunde dem med alkyd hæftegrund og der efter male dem med træværks maling.
Hvis du vil være sikker på at det holder skal du grunde med lip fliseklæber, men det kræver at du fuldspartler karmene bagefter.
er du i tvivl så send en mail
cjensenogsonner@msn.com Malerfirmaet C.Jensen & Sønner, sandved16/06-2004
Det lyder som om at låsepalen går for stramt i slutblikket (det stykke blik der sidder i karmen)Thomas Flindt Hjerrild, Algestrup11/06-2004
JaPhenixx, Kbh. N12/06-2004
AluxTyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller
AluxSolafskærmning til alle formål
Nyt om Vinduer & FacaderNyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her
SwedoorIndvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer
Vika VinduerLad os gøre det sammen
VinduesPladsenVinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper