» Stil spørgsmål
Debatforum
Pris på isætning af vinduer
Spørgsmål
Vi har købt nyt (gammelt) hus, hvor alle vinduer ud mod haven skal skiftes, samt en dobbelt terassedør. Det drejer sig om 2 vinduer på 1. sal og 2 vinduer i stueplan, samt døren. Nogen der har et bud på, hvad det vil koste, alt inkl.?
Peter Kroggaard, Odense26/05-2004Svar
MesterGuiden skaber kontakt mellem private, entreprenører og det offentlige til arkitekter, mestre og entreprenører, der abonnerer på at følge med i de udbudte opgaver.
[link fjernet]Lotte Nielsen, Glostrup27/05-2004
fugning af nye døre og vinduer
Spørgsmål
skal have skifter alle mine gamle døre og vinduer , men de gamle fuger er af mørtel og det er her at mit spørgsmål kommer skal jeg igen vælge at bruge mørtel til at fuge med, træet kan vel bedrer ånde end med gummifuge . på forhånd tak for hjælpen
allan olsen, kalundborg20/05-2004Svar
har allerrede fundet svaret længerer nede på siden , men tak alligeva. olsen, kalundborg20/05-2004
Svar
Det afhænger meget af hvilket type hus du har. Normalt er det allerbedst at fuge med mørtel men så skal fugen max. være 15-20 mm. Vi bruger også en del steder ilmodbånd da dette bånd er diff.åbent så træet kan ånde. Båndet udvider sig ganske enklet mellem vindu/båd og murstene: Er du i tvivl så stil endelig flere spørgsmål, så skal jeg svare på dem så du får et godt resultatMichael Nybro, Hundested31/05-2004
Renovering af sommerhus med øje for vidersalg!
Spørgsmål
Hejsa
Jeg er lidt i tvivl her, jeg er i gang med at renovere et sommerhus jeg fik for en forholdvis lille sum, gevinsten på sommerhuset skulle bliver lige omkring 300.000 - 400.000 men er blevet i tvivl om noget med vinduerne.
Der sidder nogle nye samt nogle gamle vinduer, har lige lagt et "nyt" cementtegl tag jeg har fået billigt, der kommer ny uderbeklædning på samt selvfølgelig nye tagrender etc. hoveddøren skal skiftes da den er færdig, men spørgsmålet ligger så i, kan det svarer sig at skifte alle de gamle vinduer ud med nye, tror i evt. prisen vil kunne stige pga. det? Det drejer sig om 24.000 kr for udskiftningen så det er jo ikke voldmange penge, men hvad mener i?
Mvh
Jack
Jack, Ejby18/05-2004Svar
Skift dem når det ikke drejer sig om flere penge. Jo færre kritikpunkter der er jo mindre afslag kan køber forlange ved en handel.
Peter, Korsør19/05-2004
skydedøre på skab/reol
Spørgsmål
Jeg skal have lavet et reolsystem/skab med skydedøre på cirka 3 meters længde og 2,5 i højden. Jeg regner med at bruge mdf plader til det meste. Hvor får jeg et solidt system til skydelågerne? - og helst billgt!
Carsten, København17/05-2004Svar
Jeg mener jeg har set skinne/hjulsystemer hos [link fjernet]Peter, Fredericia18/08-2004
gummibånd eller kit
Spørgsmål
hej, vi skal renovere vores vinduer som sikkert er fra [link fjernet] 3mm tykt. vi er i tvivl om vi skal bruge gummibånd eller kit evt. begge dele.
niels nielsen, ølstykke17/05-2004Næste side »« Forrige side