Vinduer & Døre Guiden - Byggeri.dk - Alt om vinduer & døre

Byggeri.dkVinduer & Døre Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Rnovering af trævinduer

Spørgsmål

Vi står foran at skulle renovere vores vinduer. De trænger til nyt kit og maling. Vi er så småt begyndt, men oplever at det går meget langsomt frem. Er der nogen som kender til en god metode til at få malingen af vinduet - kan vi fx. bruge brun sæbe? Vi har hørt lidt om lindolie maling - er det en god ide at bruge en sådan maling? Hvilken maling skal vi alternativt bruge, hvis vi går efter noget som er godt og holder længe?
Vi har 10 dobbelte vinduesfag og og 2 dobbelte terrassedøre - hvad ville det ca. koste at få en håndværker på sagen? (Der er ikke råd i træet!!) Rikke og Christian, Frederiksberg16/01-2002
Svar

Kære Rikke og Christian
Den absolut hurtigste metode – og også mest effektive, for den sags skyld – er en vinkelsliber påmonteret sliberondel, først i kornstørrelse 24 og herefter ca. 30. Det kræver selvfølgelig lidt øvelse, men resultatet kan være uovertruffent på den udvendige side af vinduerne.
Følges vejledningen korrekt er et vandigt malesystem det mest holdbare, fx grundingsolie på alt bart træ (også i kitfalse), kitning med Åffa-Tex Specialkit, 2 gange pletning/grunding af beslag med rusthindrende grundmaling, og to gange færdigmaling overalt med en dækkende træbeskyttelse (plastalkyd). Er I mere til terpentin eller kan I finde på at springe over hvor gærdet er lavest, så er en såkaldt alkydoliemaling at foretrække, da den sædvanligvis har en bedre vejrbestandighed end traditionel oliemaling. Den tørrer hurtigere, og er enklere at vedligeholde i det lange løb.
Under alle omstændigheder vil en alkydoliemaling også være at foretrække på vinduernes indvendige side af flere forskellige årsager, som jeg ikke skal trætte jer med her.
Held og lykke med projektet!
Søren Bach, Profa Farver, Farum16/01-2002

Velux tagvinduer

Spørgsmål

Da jeg er ved, at købe ind til, at få sat Velux ovenlysvinder (78x140) på 1. salen er jeg interesseret i at høre om det er nødvendigt med en undertagskrave? Taget er betontegl og undertaget er masonite.
Jeg skal have sat 5 stk. op. Er der evt. nogen der kender en ca. pris på, hvad det ville koste, at få udført?Morten, Kirke Såby19/12-2001
Svar

Hej
Ja, selv om betontegl er et meget tæt tag bør man etablere en form for undertagskrave ved montering af Veluxvinduer.
Mon ikke ca. 40 arbejdstimer + materialer vil være prisen for et sådant arbejde lidt afhængig af typen af tilsætning indvendig og konstruktionen iøvrigt.Tømrermester Orla Nautrup, Jebjerg23/12-2001

teaktræsdøre - indvendige

Spørgsmål

Hvilket middel er bedst til rengøringSonja Lajer, Vejle09/12-2001

Fugemasse under sålbænk?

Spørgsmål

Jeg har sat ny sålbænk af trykimprægneret træ på mit kvistvindue.
Vinduet er i vinterperioden noget plaget af kondensdannelse indefra.
Udvendigt er vinduet forsynet med blyinddækning mod eternittaget.
En af mine venner siger at jeg skal fuge ud mellem sålbænken og taget med en byggefugemasse til udvendigt brug.
Jeg mener at vindueskarmen skal have luft for at kunne tørre op. Jeg kan jo ikke være sikker på, at fugemassen ikke indeslutter fugt med råd til følge.
Hvem af os har ret?Kresten Hartvig Klit, Frederiksværk29/11-2001

støjdæmpende energivinduer

Spørgsmål

Findes der vinduer, der både er energirigtige og støjdæmpende, da jeg bor ud til en meget befærdet udfaldsvej fra Odense.Jørgen Steen Larsen, Odense19/11-2001
Svar

Hej
Ja, bare det at sætte termoruder i med f. eks. 6 mm. glas foruden, og 4 mm. forinden dæmper en del, og det er måden at lave lydruder på.
Jeg har selv lige leveret til en med samme problem.Tømrermester Orla Nautrup, Jebjerg19/11-2001

Svar

Når du skal vælge den tigtige løsning så sørg for at du får de informationer som er vigtige, nemelig hvor meget dæmpes lyden og hvilken energitype er den (A,B,C)Helge Nymand glas@glarmesterfirmaet.dk, KBH23/11-2001

Svar

Hej
Se f. eks. www.glasindustrien.dkTømrermester Orla Nautrup, Jebjerg25/11-2001

Næste side »« Forrige side

Vinduer & Døre

Facadedøre

Foldedøre

Franske døre

Halvdøre

Hoveddøre

Indvendige døre

Insektnet

Palævinduer

PVC døre

PVC Vinduer

Skydedøre

Solfilm/solskærme

Sprossevinduer

Tagvinduer

Terrassedøre

Tyverisikring

Vindues- & dørtætning

Yderdøre

Tilføj firma,
send en mail

  • AluxAlux

    Tyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller

  • AluxAlux

    Solafskærmning til alle formål

  • Nyt om Vinduer & FacaderNyt om Vinduer & Facader

    Nyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her

  • SwedoorSwedoor

    Indvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer

  • Vika VinduerVika Vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • VinduesPladsenVinduesPladsen

    Vinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper