Nu er det set mange gange før, og der er flere løsninger på det, den nemme er selvfølgelig at trække vinduerne ud over rulle skiftet hvis muligt.
Eller kan det klares med lister eller vandnæse på vinduerne.
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland27/04-2010
Kan ikke se at det er noget større problem.
Du burde da kunne få enhver seriøs vinduesproducent til at lave karmen i den bredde der ønskes. Selv hvis bundkarmen skal have en anden bredde og speciel profilering, så kan det da laves.
Men som Koluda skriver er den nemmeste løsning da at trække vinduerne lidt frem i muren, selvom der jo så sikkert skal laves lysninger på den indvendige side, og måske en afdækning ved overkarmen på udvendig side.
Men har du undersøgt om karme og rammer måske egentlig er i så god stand, at det kunne være en ide kun at sætte nye lavenergiglas i de eksisterende.Jakob Rasmussen, Tommerup28/04-2010
RJ, - tag og mål karmen på de nuværende vinduer, er sikkert ca. 90 mm, det var karmen på mange vinduer i 70''erne - standard på trævinduer i dag er 115 mm.
Er dette tilfældet løser "problemet" måske sig selv.
Til dig Jakob Rasmussen, hvor har du opfattelsen af at karmen kan laves i enhver bredde, bare man er seriøs. Ofte er dette ikke muligt, - det er en
specialopgave og det koster.
Men en lokal producent i Tommerup kan måske dette, - til en overkommelig pris.en, tømrer28/04-2010
det ligner noget vi har set før :-)
dine vinduer er antagelig 115 mm i karmdybde, du har mindst 2 muligheder for at løse det:
1)..du kan bestiller dine vinduer i en større karmdybde
2).. du kan bestille dine vinduer med vandnæse monteret fra fabrik.
ingen af disse løsninger er helt problemfri for hvad gør du i forhold til din "mellembeklædning" skal der ny beklædning og evt. mere isolering så er løsningen med ekstra karmdybde super !! med vandnæseløsningen har du jo så kun vandnæser på vinduerne og de eksisterende lister ved beklædningen
Du bor jo i Roskilde, har du talt med Lars Mønster ?? ellers prøv at ringe til ham, han plejer at være sprængfyldt med gode løsninger .. ring til ham han har tlf.nr 26271982
sikke noget sludder at det skulle være en specielopgave og dermed dyrt, jeg har netop leveret et vinduer til et helt hus i "overstørrelse" karm... merpris 2.400,- + moms )Bruno, Davir.dk28/04-2010
Kan se at der sludres gevaldig af Bruno:
jeg har netop leveret et vinduer til et helt hus i "overstørrelse" karm... merpris 2.400,- + moms )
Du mener måske flere vinduer, - for et vindue er det sgu da en merpris, der slår til søren.
Nok om det, mange producenter tager altså ekstra for specialproduktion som større eller mindre karm end standard, og så må Bruno mene hvad han vil, om det er sludder eller ej.
en, tømrer28/04-2010
Nu inden I kommer alt for godt igang.
Det der rulskifte som hænger og dingler oven på på en halvstensmur. Det ville jeg holde godt øje med. Dels om der er revner i og dels at ikke falder ned under vinduesseancen.
Og som Davir skriver så er det næppe et grænseoverstigeligt problem at lave en vindueskarm lidt bredere om det så skal være med påforingslister.
Selv en, tømrer kan vel slå en pind på en karm uden at det koster 2400 kr pr vindue + husk moms.
Daniel Fønster, <<<<<<<<<Svendborg28/04-2010
lige for god ordnes skyld... de 2400,- var ikke pr. vindue, hvis jeg ikke husker helt forkert var det for 11 elementer !
mht. rulleskiftet, så har du ret, men det plejer nu at holde på denne type husBruno, davir.dk28/04-2010
RUL-skifte Davir, hvor tit skal jeg sige det. Det er jo ikke en kebabrulle du her har fat i.
Read my lips: RUL.
Skriv det 200 gange på tavlen idag - efter arbejdstid.Danies Fønster, Svendborg28/04-2010
ja ja "Fønster"
det er godt jeg ikke er murer - men vinduesmand, men skal nok arbejde med det man er bedst til :-)
Til RJ... håber du har fået et eller andet ud af dette forum,
selvo nogle hellere vil drille end give brugbare svarbruno, davir.dk28/04-2010
Sikke noget amatørarbejde hos Davir, - kan hverken stave eller huske, sikkert heller ikke regne med kuglerammen.
Tag en tur på skolebænken Overlærer, Blomme28/04-2010
mon ikke du skulle starte med at få en pris fra en murer på nye rulleskift under vinduerne, så de kommer ud i "normal" placering, så kan der tages mål til nye vinduer, placeret ca. 5 cm fra facadefront, så kan der også blive isoleret under dine bundstykker.JJ, Vejle28/04-2010
Tak for alle svarene!
KPK tager vist nok 800 kr ekstra (pr vindue) for karm på 140mm. Det er nok den bedste løsning. Man skal jo så nok lave nye rammer i mellemstykkerne også - men så får man jo plads til lidt mere isolering.
Jeg forstår ikke helt det med at ændre rulskiftet, idet de to gennemgående dragere ligger ovenpå indervæggen.
RJ, Roskilde28/04-2010
vær lige opmærksom på at med en karmdybde på 140 (kpk) eller 149 mm (idealcombi), så vil vinduerne komme længere ud end din rem..
men det er en fin løsning, der som sagt giver mulighed for at efterisolere...
Husk at tage mere end et tilbud, det er jo ikke sikkert den første er den bedste :-)
PS. med 800,- kr ekstra pr. vindue, så har du vist betalt rigeligt (læs.. det kan gøres billigere)Bruno, Davir.dk29/04-2010
Almindelig vinduesmaling både til indvendig og udvendig brug indeholder Fungicider, (Anti-svampe-midler). Men det anbefales at man ikke bruger det til andre overfladebehandlinger indendørs.
Men hvis dine vinduer er 40 år gamle og der er kraftig kondens vil jeg da anbefale at du bruger kræfterne på at få nogle termoruder monteret.
Det er der både god økonomi og komfort i.
Peder Knudsen, Vrinders25/04-2010
Tommerup Vinduet laver bl.a. vinduer i mahogni. (www.tommerupvinduet.dk)
Men nu er jeg jo måske "farvet" af at have handlet flere gange ved den lokale producent, så check også andre producenter.
Men værd opmærksom på at mahogni er en fællesbetegnelse for mange træsorter.
En anden ting er at træet skal sorteres meget omhyggeligt for der ikke optræder farveforskel, så du skal nok være villig til at "tåle" minimale farveforskelle. Jakob Rasmussen, Tommerup24/04-2010
Takker, Jacob. Prøver dem.Kåre Rasmussen, Randers25/04-2010
Udvendig eller indvendig
Det er muligt at det sorte kan vaskes væk og det er jo bare at prøve ned div. husholdningskemikalier.
Det sorte kan være snavs, skimmel eller måske bare farveændring efter fugt.Verner Højholdt, Stensballe20/04-2010
Har du brugt linolie som overfladebeskyttelse?
Dette kan så være årsagen til det sorte.
Du må i gang med at skrabe eller slibe det sorte væk helt ind til råtræet, og
så undgå at bruge linolie en anden gang.en, tømrer20/04-2010
Jeg har selv haft problemet. Læste i værktøjskassen i Århus Stiftstidende ,hvordan jeg skulle få det sorte af. Prøv at skrive dertil. Det var noget med salmiak på først og bagefter vist nok brintoverilte. Det vil så skumme, man skrubber og når skummet er væk kan man gentage, hvis det sorte ikke er helt væk. Forsøgte først med dyre sager fra farvehandler, men rådet fra avisen var effektivt.Anne, Tranbjerg20/04-2010
Salmiak & brintoverilte er det rene dynamit.
Den yderste forsigtighed er påkrævet.
Se her; www.fyens.dk P.O. Pedersen, Skejby21/04-2010
Er det helt umuligt at forestille sig at de blyindfattede ruder kan indgå i de nye lavenergitermoruder? Nej
I halvfjerserne brugte man blyglastermoruder.
www.bornglas.dk Bent Pedersen, Helsinge15/04-2010
jeg tror du skal forsøge den blå avis - men det bliver rigtig svært at sælge...
for Bent har helt ret "i 70´erne brugte man blyindfattet glas", bemærk "i 70´erne"
jeg har ikke oplevet een eneste kunde de sidste 5 år der ønskede at beholde blyindfattet glas !! (dermed ikke være sagt at de ikke findes)Bruno, davir.dk16/04-2010
AluxTyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller
AluxSolafskærmning til alle formål
Nyt om Vinduer & FacaderNyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her
SwedoorIndvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer
Vika VinduerLad os gøre det sammen
VinduesPladsenVinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper