Vinduer & Døre Guiden - Byggeri.dk - Alt om vinduer & døre

Byggeri.dkVinduer & Døre Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

vinduer og døre fra Rationel

Spørgsmål

Hej.
jeg vil gerne vide om det er rimligt at man selv skal male sine vinduer og døre når man køber malet vinduer og døre fra Rationel men 3-4 uger efter de er sat op få de brulige pleter vi få at vide at det er harpiksudtræk, jeg troet at når man købte vinduer og døret malet så skulle man ikke male den de første par år. SÅ vis man vil undgå det så lad være med at købe vinduer og døre hos Rationel.Bettina Jansen, Smørum30/07-2009
Svar

Prøv nu lige at dup dem med lidt sprit før i hænger dem ud på den måde.

Rationel er gode vinduerm, orten30/07-2009

Svar

Til m.orten.

Hvad er det lige der flere gange er sagt om kvaliteten af de "godkendte" vinduer og døre. DVC,osv. Husk endelig at købe et godkendt sted, hvor man også pladserer Rationel.
Men hvis man bladrer lidt i forums sider her, ser man MEGET dårlig kritik af netop dette firma.
Igen: Hvordan kan man igen skåne en sådan leverense, der formentligt er betalt lidt mere for, end hvis man havde købt et andet sted. Hvorfor skal disse skånes, frem for dumpes.
Havde det været et biligere produkt, ville svaret have været anderledes. "du får hvad du betaler for" og m.m. dårlig kritik. Her får Betina så at sige skyld for at være for krævende !!
Selvfølgelig skal Betina fortælle hvad hun oplever. !!
Bare lige endnu et eksempel omkring Rationels kvalitet.
kejserens nye, klæder31/07-2009

Svar

Det er meget rationelt med harpiks i fyrretræ, så hvorfor komme bagefter og brokke sig over noget som er helt rationelt.
Du skulle måske have købt dig noget af plast- metal- eller kunststof.
Undersøg tingene på forhånd, før du hænger andre ud her, og lad være med at tro noget, det gør man mest i kirker.
Slå din stavekontrol til næste gang.
, 31/07-2009

Svar

Endnu et useriøst svar.
Skam dig, du unavngivne.
Du er fyldt med usympati inden i dig. Du virker i hvertfald MEGET i kamp med dig selv, som du så forsøger at skyde videre.
Lad lige det svar du næste gang påtænker at give andre, rotere lidt deroppe, om der er noget at rotere om, før du svarer. I bedste tilfælde kan svaret blive som fra et positivt menneske, og ikke som nu.
I modsat tilfælde synes jeg du bare skal blive væk. !!
kejserens nye, klæder31/07-2009

Svar

Træ er et naturprodukt.
Naturens egen imprægnering er harpiks.
Producenter tilsluttet DVC kontrolordninger er forpligtiget til at hæmme knastudtræk af harpiks med en særlig lak.
Andre producenter kan gøre som det passer dem.
Som beskrevet tidligere så kan harpiks let fjernes med en klud med lidt husholdningssprit på.

Og så lige vedr. kvaliteten fra Rational ! Nu har jeg som bygningsingeniør været i byggebranchen i 15-20 år, og jeg kan bestemt IKKE genkende påstanden om at Rationel leverer dårlig kvalitet. Men de har en forholdmæssig stor markedsandel, og dermed sikkert også antalsmæssigt flere klager end mange andre producenter. Rational har på træ/alu vinduer haft klager over kondensdannelse/kuldebro i selve profilet. Men i betragtning af at aluminium er et af de bedt ledende materialer der findes, så er det jo ikke så overraskende. Og bemærk venligst at kondens altid kan dannes på det koldeste sted - uanset hvilket materiale eller hvilken producent der er tale om. Jakob Rasmussen, Tommerup31/07-2009

Svar

Som tidligere medarbejder ved Rationel, kan jeg fortælle at de ikke behandler knasterne med noget, inden de bliver malet..

Jeg køber ikke selv Rationels produkter af samme grund og dels fordi de har flyttet størstedelen af produktionen til polen, istedet for at bibeholde danske arbejdspladser. Som der kan lade sig gøre med alle de andre vinduesfabrikker..Tømreren, .31/07-2009

Svar

Skal vi ikke blive enige om, at ingeniører ikke ser alt. Og det de ser kan ikke passe.
Ovenover dette indlæg, af tømreren, endnu en bekræftelse af et dårligt produkt til store penge. Jeg har i øvrigt selv været beskæftiget i branchen i det dobbelte antal år som ingeniøren, og kan godt se forskel.
Jeg ved godt ingeniører og arkitekter anbefaler Rationel i flæng.
Det er måske disse personer der står ved vejkenten og måber over kejseren nye klær. ;-)kejserens nye, klæder31/07-2009

Svar

Ingeniører og arkitekter har det med at beskrive hvad der skal leveres til byggerier f.eks. vinduer/døre i form af : dimensioner, funktion, belastning, farve osv.
Derefter indhentes der priser fra forskellige producenter/leverandører.

Dette er jo i direkte modstrid med påstanden i det tidligere indlæg om at ingeniører og arkitekter anbefaler Rational i flæng og at Rational er et dårligt produkt til store penge.

Jeg anbefaler altid at vælge en leverandør der er medlem af DVC ordningen, fordi man derved er sikret en rimelig kvalitet og en ordentlig klageadgang.
Personligt har jeg tidligere her på dette site skrevet at jeg foretrækker vores lokale lille producent (www.tommerupvinduet.dk) fordi jeg her kan få lavet det man beder om og løbende kan følge produktionen.

Jakob Rasmussen, Tommerup31/07-2009

Svar

For at vende tilbage til spørgsmålet, så er det træls men rimeligt at man skal male sine fyrretræsvinduer. Rationel bruger ikke knastfrit kernetræ som flere andre fyrretræsvinduesproducenter gør, og køber du produkter hos dem får man næsten garanteret harpiksudslag/brune pletter på disse knaster efter kort tid. Og træet som Rationel anvender ER altså meget knastfyldt. Det er især synligt på lyse farver.

Men da harpiksudslag ikke er klageberettiget(det ER faktisk et sundhedstegn) nytter det ikke noget at klage efterfølgende. Jeg mener endda at Rationel selv gør kunderne opmærksomme på disse harpiksudslag. Men hvis man ikke læser på lektion før man handler, risikerer man at blive skuffet som du tydeligvis er Bettina.M.Thomsen, Horsens31/07-2009

Svar

Igen igen hænger pris og kvalitet sammen, når nu man (køberen) sikkert ikke ønsker at betale mere end højst nødvendigt, så får man det der kan forventes.
Vil man have "luksus" så køb det sted der har "luksus", og så spørger man før man køber, om de forhold der er afgørende for en selv - hvilket man jo selvfølgelig selv har overvejet inden.

Vinduer og døre har intet som helst med forklædt i nyt tøj at gøre, - der er mavesurhed blandt nogle.kurt, -31/07-2009

Svar

M. Thomsen har jo ret. Trævinduer er lavet af et naturmateriale der skal vedligeholdes. Hver gang træet har sat en grenkrans vil der fremkomme knaster.
Jo tættere grenkransene sidder jo mere langsomvoksende har træet principelt fået sin opvækst og jo større kernetræsandel kan der principielt opnås.
Men knastfrit fyrretræ findes ikke ! Det gør derimod fingerskaret fyrretræ ! Altså træ hvor alle større knaster er skåret væk og de tilbageværende træstykker er limet sammen igen med en fingerskaring.
Det giver naturligvis mindre knastudtræk (harpiks) Til gengæld har jeg så oplevet kunder der har fået vinduer lavet af fingerskaret træ, som klager over at træets struktur ikke er naturlig ?
Jakob Rasmussen, Tommerup31/07-2009

Svar

skal vi ikke lige slå fast at Rationel ikke laver dårlige vinduer (hverken de mange fra Polen eller dem fra Danmark)
MEN kønne det er de altså ikke (med mindre man er giraf, så kan man blive helt småforelsket i sådan en terrassedør)
vil man have flotte vinduer så må man vælge dem med fingerskarret træ, og her kan det igen ikke siges for tit.... se og rør ved vinduerne inden du køber !!Byggemand, Bob02/08-2009

Svar

Hej

Allerførst vil jeg sige at jeg er helt på linie med M Thomsen, og så tilføje at problemet er at forbrugerne pludselig sammeligner deres vinduer med møblerne indenfor, som der er helt andre udfaldskrav til i overfladebehandlingen.

I mit daglige arbejde ser jeg en masse forskellige vinduesprodukter, og heriblandt også fra Rationel og kan ikke genkende problemet.

www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev02/08-2009

Svar

hej
jeg købte Rationel dør for 4 mdr siden hos Stark. Døren blev leveret direkte fra Rationel d.v.s. den blev sat af på naboens mark. Stark sørgede for at den blev leveret hos os.Pakkede den næsten ud og kunne se at den var fuld af små huller overalt i malingen. Ved viduerne var den ikke slebet og fugemassen sad nogle steder ude på malingen.Klagede over den. En person Rationel kom og beså døren og sagde det var deres kvalitet. Vi ønskede ikke døren,ville ikke give over 8000 kr når den ikke var ok. Kunne ikke få den return Har mailet/snakket med både Stark(fået en fin service) og Rationel.En person fra begge steder været og kigge på døren og Rationels mand ville så udbedre vindusrammen men ikke selve døren. Efter en mail fra vores søn indvilgede Rationel at male døren om hos os. Da maleren kom og vi pakkede den ud, var der 2 steder som var trykket så malingen var væk.Hele den øverste kant så ud som om den var savet af med en døv sav og det ene hjørne var rund.Maleren fik besked på at fylde kanten/hjørnet/de 2 huller ud med fyldemasse og bagefter pudse hele døren og male den.Sagde inden at vi ikke ønskede døren. Fik af Rationel at vide at vi kunne afmelde maleren og betale for døren eller prøve at få døren malet og så var det slut, træt af os. Maleren har malet den, håber den bliver pæn. MEN ALDRIG mere RATIONEL her i huset. Kan lige så godt købe en dør hos jem og fix for 3500, måske er man heldig og få en bedre kvalitet, for det er Rationel IKKEHB, vive08/10-2009

Montering af vinduer i etageejendom

Spørgsmål

Hej

Jeg skal have skiftet 2 vinduer på 4. sal og vil gerne sikre at der ikke falde puds o.lign. ned på gaden under monteringen. Kender I til en løsning på dette problem? Jeg mindes at have hørt om nogle store poser man kan montere under vinduet der fanger alt der måtte falde ned men jeg har ikke selv set dem.

På forhånd tak.

- KristianKristian, Århus29/07-2009
Svar

Posedamen har dem, godt nok lidt slidteOverkontrolløren, Hovedbanen30/07-2009

Svar

Det er overkontrolløren der har slidt dem - han har nemlig ikke andet at give sig til...
Men nu bliver han også fyret!
:-(
Overkontrollørkontrollanten, Over Hovedbanen30/07-2009

Svar

byggelift og afspærring af fortov under arbejdet.JJ, Vejle31/07-2009

Svar

Tak JJ, for det seriøse svar.
Kristian, Århus31/07-2009

panelhvid til fyrtræsdøre

Spørgsmål

mine fyrtræsdøre er lud behandlet men de er gule nu kan jeg give dem panelhvid og hvordant gør jegEbba Søndergaard, Struer28/07-2009

fugtighedsmåler

Spørgsmål

vi har en fugtighedsmåler, hvad % skal træet have før vi maler ?Lone Jensen, Skjern27/07-2009
Svar

mellemn 15-18% nkskovservice, Simmelkjær29/07-2009

fugning af nye vinduer

Spørgsmål

hej min søster har lige fået nyt vindue , og tømren har fuget både inde og ude, en anden tømre har nu sagt det må man ikke. Hjælp hvad er rigtig ? takann stelmach, Frederikssund24/07-2009
Svar

Det er rigtig, sådan rent principielt, men i praksis er det en udmærket løsning.
Fordi både ind- og udvendig fuger er diffusionstætte er der en teoretisk risiko for at der kan ophobe sig fugt/kondens imellem de 2 ”silikonepølser”.
Men i praksis sker det ikke fordi såvel murværk som karmtræet er diffusionsåbent og evt. kondens kan trænge ud den vej.
Hans Larsen, Odense24/07-2009

Næste side »« Forrige side

Vinduer & Døre

Facadedøre

Foldedøre

Franske døre

Halvdøre

Hoveddøre

Indvendige døre

Insektnet

Palævinduer

PVC døre

PVC Vinduer

Skydedøre

Solfilm/solskærme

Sprossevinduer

Tagvinduer

Terrassedøre

Tyverisikring

Vindues- & dørtætning

Yderdøre

Tilføj firma,
send en mail

  • AluxAlux

    Tyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller

  • AluxAlux

    Solafskærmning til alle formål

  • Nyt om Vinduer & FacaderNyt om Vinduer & Facader

    Nyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her

  • SwedoorSwedoor

    Indvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer

  • Vika VinduerVika Vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • VinduesPladsenVinduesPladsen

    Vinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper