Jeg ville helt klart vælge en af de indvendige løsninger.
De virker året rundt.
Jeg mener ikke at varmen har nogen videre betydning. Dels er der jo termoruden og dels kan du jo bare lade vinduet let åbent, så er der ventilation.Ole Thyboe, Svebølle02/07-2009
Udvendigt er bedst mod varmen, indvendigt er billigst.
Udvendigt bruges især i tagetager med flere velux hvor man er meget afhængig af at kunne reducere varmen.
Holdbarhed; begge holder lang tid, så vælg det du har mest brug for.nn, nn02/07-2009
For guds skyld, køb den udvendige. Vi har den indvendige løsning med mørklægningsgardiner, temperaturen om sommeren i værelserne kan ikke komme under 26 grader. Specielt på børneværelserne og i soveværelset er det problematisk. I vil fortryde hvis i ikke køber udvendige skodder.Peter, Frederiksværk02/07-2009
Det har da ikke noget med Velux-en at gøre.
Det er fordi det er sommer. Der er osse 25 gr. udenfor :o)
Når solen bager på en tagflade kan temperaturen mageligt komme op på måske 40 gr lige under tagbeklædningen - og på termoruden i Velusvinduet. Som måske udgør 1 m2 af det tagareal der vender mod værelset.
Det vil formodentlig være bedst med den udvendige markise, men forskellen rent varmemæssigt vil være marginal.Jørn Lundeborg, Holstebro02/07-2009
Tak for svarene
Ikke at jeg blev meget klogere :-)
Mvh
KlausKlaus, Greve02/07-2009
Evnen til at tilegne sig viden er jo også individuel. ;o)Rasmus Klump, Pandekagekøbing03/07-2009
held og lykke. Håber det bliver godt.bo, 26/11-2023
Glasset skal normalt være mærket med hvilken side der skal vende mod gaden.
Generelt vil jeg mene at det tykke glas skal vende mod den side lyden "kommer fra".
Men pas på - teorien er ikke 100% sikker. Der kan være variationer f.eks. pga. "stopsol" metalbelægning på indvendig side af glasset (typisk ved energiruder).
Så jeg synes du skal kontakte leverandøren, inden du går igang. Jakob Rasmussen, Tommerup28/06-2009
Enig med Jakob, jeg ved det heller ikke ... !Svarer på alt, Ævleby18/07-2009
Der er fordele og ulemper ved begge metoder.
Men prisen er der nu nok ikke meget forskel på.
Efter min smag er den udvendige efterisolering langt at foretrække.
Jeg forstår ikke hvorfor vinduerne skal flyttes, men det er tigtigt at den udvendig beklædning skal udføres så der er nok lys ind og udkik.
Der laves umådeligt meget kedsommeligt beklædningsarbejde. Kik på noget byggeri med varieret træbeklædning eller få en arkitekt til at hjælpe.
Noget helt andet er at de isoleringstykkelser i nævner ar alt for lidt her i 2009. 200-300 mm skal der til. Husk på at prisen på isoleringen er det mindste. Alt det andet arbejde koster det samme, næsten.
Så var der isoleringsevnen.
Dit indvendige forslag sparer ca. 1300 kr/år det udv. ca. 200. Hvis din ydervæg altså var lige præcis 100 m2.
Kik lidt her: www.rockwool.dk
guiden.rockwool.dk Åge Knudsen, Sakskøbing23/06-2009
Hej Åge
Tak for dit svar.
jan s, eskerod25/06-2009
Selv tak.
.......ca. 1300 kr/år det udv. ca. 2000. SKULLE DER HAVE STÅET
Altså ca. 13 og 20 kr/år pr kvadratmeter.Åge Knudsen, Sakskøbing26/06-2009
Det bliver aldrig godt, gå du i stedet hen til en der handler med restpartier, og køb noget der fungerer med det samme.
Tag målene med før du kører hjemmefra.
gør det, ikke selv22/06-2009
Hvid din dør er indvendig så se her:
www.swedoor.dk
(Mon der findes noget der hedder Skyd-selv-døre?Chr. Jensen, Rødovre19/06-2009
Der en oversigt i højreside på Døre&VinduesGuiden, blandt andet med skydedøre.
Du kan også søge på Skydedøre i søgefelterne på Byggeri.dk og vælge Byggedatabasen, her vil du få ca. 17 virksomheder frem.
Held og lykkeKim, 425008/07-2009
Jeg fik stor hjælp af Dansk Vinduesrådgivnings konsulent. jeg fandt ham på www.davir.dk du kan prøve at kontakte dem.
hans rasmussen, skanderborg17/07-2009
AluxTyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller
AluxSolafskærmning til alle formål
Nyt om Vinduer & FacaderNyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her
SwedoorIndvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer
Vika VinduerLad os gøre det sammen
VinduesPladsenVinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper