Hva,ba?
Er det to termoruder du vil sammenligne?
En fra hvorsomhelst og en leveret fra Velux?
Kvaliteten er der ingen forskel på.Peter K, Hjørring31/10-2008
Du må lige uddybe hvad du menerbb, horsens31/10-2008
Louise, jeg vil tro du kan forvente en levetid indtil et løsgående missil kommer fra oven.
Du kan også spørge Velux, hvornår dette sker.
kurt, -01/11-2008
Kommer helt an på hvilke drengestreger naboernes knægte kan finde på. Men ellers mellem 2 og 25 år. Det svinger meget.M.Thomsen, Horsens03/11-2008
Nej, du er den første i hele verden der skal købe fra dem :-)nn, nn29/10-2008
Jeg vil gerne høre lidt om jeres erfaring , med henhold leverede af prudukter og service hans, svinninge29/10-2008
hold da lige op - det var noget af et spørgsmål, du bør nok være mere konkret, men lige et par gode "standardråd".....
vinduerne skal være DVC-godkendt, der bør være A-mærket glas, hvis du vælger Træ/alu skal der være en isolerende komposit mellem glas og alu på karmen, køb fra en Dansk fabrik (det er den bedste kvalitet og det er nemmere hvis du får brug for dialog med fabrikken).
for tiden ville det vel også være relevant at se på om fabrikken kan overleve garantiperioden :-)
HUSK også.... du får lige nøgagtig hvad du vil betale for - det er bare så enkelt !! (nogle producenter tilbyder 20-30% rabat hele året - næppe seriøst, se på prisen efter rabat det er den der skal sammenlignes)
God jagttømmermænd, ja tak29/10-2008
et velment råd Hans:
Gå ud og kig på vinduer. Når du så har nogle i kikkerten så spørg til de firmaer herinde, eller brug google til at søge erfaringer om dem.
alt andet er spild af både din og vores tid.nn, nn29/10-2008
Du kan da ikke forvente at købe en standard dør der passer til en muråbning med hvælvning.
Men hvis du kun vil have fransk dør "forneden" og glas eller plade øverst lader det sig høre.
Man kan selvfølgelig godt måle op. Men ofte tager man et stykke plade og holder på væggen. Dernæst tegnes profilet af hvælvningen over på pladen.
Alt hvad der hedder runde lister og karme og glas er ikke billigt, tværtimod.Kurt K, Kalunborg29/10-2008
Hvis du afdækker dør og karm, men især glas, kan du skære låse tappen over med enten en vinkelsliber, eller bajonet sav, der vil nok komme nogle få mærker i træet, men disse kan spartles og overmales.sune, davir.dk26/10-2008
Det kunne jo også bare være nøglen som er slidt.
Københavnernøgler var man vist gået væk fra i 1978!
Men er det virkelig en københavnernøgle kan låsen låses op med et bøjet søm eller en skruetrækker eller en kogt maggaroni, særligt hvis I piller låsebliket af først. Husk WD-40Det Borende, X,Y Eller Z27/10-2008
Du skal vaske olien ud med enten rensebenzin eller fortynder eller salmijaksperitus eller andet fedtnedbrydende kemikalium.
Så er det muligt at du skal grunde med en spærregrunder inden du afslutter med finiskmalingen.Klavs Kridereng, Køge26/10-2008
AluxTyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller
AluxSolafskærmning til alle formål
Nyt om Vinduer & FacaderNyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her
SwedoorIndvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer
Vika VinduerLad os gøre det sammen
VinduesPladsenVinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper