Kit.... + nogle små galvaniserede bøjler. Så vidt jeg husker.
Spørg dem her; www.ks-vinduer.dk hpox, Århus18/08-2008
Hej Leon.
Deres vinduer bliver produceret fra et firma i litauen. For ca. 1 år siden skiftede jeg alle mine vinduer & døre i hele huset, og der købte jeg Bedst & Billigst. Deres vinduer er nogenlunde, men dres døre er ikke en skid vær, de hænger og er piller skæve. Efter ca. 3 måneder kom der synlige knast gennemslag på næsten alle elementer. Hvad angår knast gennemslag, tilbød de at komme og udbedre dette med schlac og ny malning.Claus, Odense18/08-2008
Bedst-billigst er ikke kendt for den bedste kunde-service, men måske den billigste. Kvaliteten svarer til prisen, som er lav, forvent ikke mere end det du betaler for.
Kig dig mere omkring, inden du køber.
En, tømrer18/08-2008
Hej Leon
hvis du har en flot gammel villa du mener der fortjener palæruder, så synes jeg du skal overveje at købe dem i en ordentlig kvalitet - ser du efter annonce hvor overskriften indeholder billigst, kæmpe rabat, osv osv eller hvor gul og sort er de fremherskende farver, ja så må du finde dig i at kvaliteten også er det. Der er mange udbydere på markedet og du kan få lige hvad du vil betale for !!
Henning Jensen, Helsingør18/08-2008
Bedst og billigst er hverken BEDST eller for dan sags skyld billigst.
En håndværker kan sagtens sælge dig nogle ordentlige kvalitets vinduer til samme eller endda lavere pris.
Kan du ikke finde sådan, så er du velkommen til at kontakte mig.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )18/08-2008
Skal det være fyrretræsvinder med smalle sprosser og malede, Leon. ??viggo, nybrovinduer.dk18/08-2008
hej leon hold dig langt væk fra alle de billige vinduesproducenter de er ikke pengene værd køb hos kpk,outrup vinduer eller kastrup vinduet har selv kpk på 7 år de skal stadig ikke males hej lars, bogense01/09-2008
Hejsa alle I derude der over vejer at handle med Bedst og Biligst,
Mit råd er: GØR DET ALDRIG! I skriver kontrakt med Fanden selv! Vi skulle have skiftet vindue og døre i hele vores store villa, og valgte desværre dette firma fra helvede! Seriøst, denne aftale indgik vi i 2005, og siden er vores dejlige hus blevet mere og mere ødelagt! Bl.a ødelagt murværk fordi deres uuddannede montører bruger brækjern og flå-metoden når de afmonterer de gamle vinduer! Ud over dette har vi trukket Bedst og Billigst gennem Håndværkets Ankenævn og fået en kendelse hvori vi fik ret! Men Bedst og Billigst mener de har lavet et fint stykke arbejde! Udover dette er vinduerne så fuldstændig fyldt med skader af enhver art, hvert og ét af dem,udover at de er monteret forkert, de hælder fx op til mere en 5 milimeter så vinduerne lukker skævt! Malingen på vinduerne, begyndte allerede at skalle voldsomt af tre-fire måneder efter montering, firmaet påstår i deres annoncer at de bruger fire lag maling, det gør de ikke. vi kan tydeligt se at der kun er ét lag! Vinduerne skulle være hvide, men har være leopardplettet med pis-gult overalt, pg.a bl.a knastudtrækninger! Bedst og Billigst har ikke engang lavet fugearbejdet omkring vinduerne færdigt, og lister er en by i Rusland. Desuden vil det være svært at sætte lister op, med de gigantiske huller som montørerne har efterladt omkring vinduerne overalt i huset. Vi har nu måttetfå en advokat til at føre vores sag, for vi lever i helvede efter Bedst og Billigst´ hærgen. Vi har levet i to lange år i et rodet håndværker helvede, og er efterhånden ved at gå op i sømmende. Vi har fået en professionel tømrer til at vurdere arbejdet nu, og han bedømmer Bedst og Billigst arbedje som værende rent byggesjusk og med vinduer og døre af yderst tvivlsom kvalitet. For eksempel er hængslerne ikke galvaniseret. Der er fra starten taget forkert mål af Bedst og Billigst, som ellers sendte en for at tage målene, netop fordi vi ikke selv ville gøre det med risiko for fejl! Jeg tror helt ærligt at vi havde kunne gøre det bedre selv! Slutteligt, BRUG ALDRIG BEDST OG BILLIGST; det er der alt alt for store omkostninger ved, både økonomisk og menneskeligt. Jerian, Hillerød30/10-2008
Fin ide.
Bortset fra at såvel den brede som den smalle dør normalt er hængslede. Således at der bliver en "gående" dør og en "stående" dør.
Studer nærværende link, men der findes massevis af den type døre på markedet.
www.swedoor.dk hpox, Århus17/08-2008
Tak for svaret. Jeg er ikke helt sikker på at jeg ved hvad du mener med gående dør og stående dør.
Tanken var at sidepartiet ikke skulle være bevægeligt.Andreas, Århus17/08-2008
Den stående dør der den del der kun åbnes "ved festlige lejligheder" :o)
Men jeres dør kan sikkert osse fås med fast sideparti.
Husk osse hængsling højre eller venstre samt placering i højre eller venstre side af dørpartiet.
Ja-ja, en dør er ikke bare en dør, der er meget at overveje!hpox, Århus17/08-2008
På www.kipa.dk under indvendige døre kan du finde en 3/4 fransk dør på udv. karmmål 124 cm. begge dørblade kan åbnes.
Hilsen
AndersAnders, Odense20/08-2008
Hej Hej BJ
Der monteres hver dag mange polske vinduer(vinduet.dk og Rationel) samt Litauiske (de er både bedst og billigst) så hvorfor ikke også Tyske vinduer (tyskerne er jo kendt for deres grimme indadgående plastvinduer)
og hvis du bare køber dem billigt nok behøver du hverken at tæmke på reklamation eller garanti :-) held og lykkelalleglad tømrer, svend18/08-2008
Jeg var nu mest interesseret i selve monteringen. IP-company har iøvrigt nogle nydelige vinduer. ;-)BJ, Løgstør18/08-2008
INFO Vinduet.dk a/s har valgt at indstille aktiviteterne pr. 31. oktober 2008, og forretningerne i Tilst og Hillerød er derfor lukket.
Henrik, Hørsholm01/09-2008
Ja. Du kan uden nogen problemer sætte et tysk produceret vindue i et dansk hus så længe at de ydre karmmål er korrekte.
At du har hørt at tyske vinduer monteres indefra kan hænge sammen med at mange i udlandet har gitre foran vinduerne hvilket ikke muliggør isætning udefra.
Der er typisk 2 forskelle imellem tyske og danske vinduer:
- Tyske er indadgående med små karme og brede rammer mens de danske er udadgående.
- Tyske er ca 8 cm dybe mens danske er 11,5 cm dybe.
Når du derfor skifter ud fra danske til tyske vil der typisk være mere arbejde med enten fuger eller tilsætninger.
Hvis det er den indadgående åbningsfunktion der tiltaler dig, kan mange af de større danske fabrikker levere dette og samtidig holde dybden på 11,5 cm.Oscar, København30/03-2009
Du skal jo bare smække et par søm eller skruer i de rigtige steder.
Der kan forekomme taphuller i det snit du laver.
Og dørpladen skal have vinkelrette langkanter, ellers passer texashængslerne ikke så godt.hpox, Århus13/08-2008
AluxTyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller
AluxSolafskærmning til alle formål
Nyt om Vinduer & FacaderNyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her
SwedoorIndvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer
Vika VinduerLad os gøre det sammen
VinduesPladsenVinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper